OpenAI се отказа от спорния си план за преструктуриране. В понеделник компанията заяви, че вече няма да се опитва да отдели контрола върху звеното със стопанска цел от борда с нестопанска цел, който в момента ръководи дейността.

„Взехме решение за запазване на контрола върху OpenAI от страна на организацията с нестопанска цел, след като чухме мнението на лидери на гражданското общество и проведохме конструктивен диалог с прокуратурата на щата Делауеър и прокуратурата на Калифорния“, коментира Брет Тейлър, председател на OpenAI, цитиран от Engadget.

Първоначално OpenAI твърдеше, че съществуващата структура не позволява на нестопанската организация „лесно да направи нещо повече от контрол над стопанската организация“. Тя също така заяви, че се нуждае от повече пари, само два месеца след като си осигури 6,6 млрд. долара нови инвестиции.

„Отново се нуждаем от набиране на повече капитал, отколкото сме си представяли“, написа компанията през декември. „Инвеститорите искат да ни подкрепят, но при този мащаб на капитала се нуждаят от конвенционална структура и от по-малко пречки“.

Предишният план на OpenAI предвиждаше организацията с нестопанска цел да отстъпи абсолютния си контрол над корпорацията с идеална цел в замяна на каквато и да е степен на контрол, свързана с размера на акциите, които ще получи чрез процеса на реорганизация.

Това беше спорната част от плана на OpenAI, като мнозина, включително бивши служители, работнически групи и групи с нестопанска цел (и дори Илон Мъск), изразиха несъгласие с предложението. Сега компанията заявява, че нейната организация с нестопанска цел ще запази контрола и ще стане „голям акционер“.

„Как нестопанската организация ще запази контрола? Как ще бъде постигната тази цел?“, пита Джил Хорвиц, гостуващ професор по право в Северозападния университет в САЩ. „От пресата знаем, че OpenAI планира да назначи всички членове на управителния съвет в оперативната структура. Дали това ще се случи завинаги? Ще имат ли инвеститорите с идеална цел право на глас по отношение на това кои са членовете на управителния съвет?“.

Казано по друг начин, OpenAI не е посочила точната структура, която възнамерява да приложи. Според професор Майкъл Дорф, изпълнителен директор на Института за бизнес право и политика „Лоуел Милкен“ в Калифорнийския университет в Лос Анджелис, компанията може да приеме един от няколкото различни варианта.

„Ако имате един клас акции, един глас на акция, те ще избират борда. Можете просто да дадете на нестопанската организация мнозинството от акциите и тогава те ще изберат мнозинството от борда. Следователно те биха били начело, поне за известно време“, казва той.

Според него по-стабилни мерки за управление могат да се направят чрез двойни класове акции, при които нестопанската организация ще бъде единственият собственик на определен клас акции, който е или свръхгласуващ, отново давайки ѝ мнозинство, или още по-добре – само те да имат право да избират мнозинството от борда“.

Към момента обаче компанията не е казала как планира да гарантира, че нейната нестопанска организация ще запази контрола. Тя може и да има „голям“ дял за начало, но има няколко различни начина, по които той може да бъде намален. Дори ако засега оставим настрана идеята за първично публично предлагане, компанията все пак може да издаде нови акции или да извърши разделяне на акциите. При тези сценарии, ако организацията с нестопанска цел OpenAI не притежава специални ценни книжа, нейният контрол върху компанията ще бъде отслабен.

Според Bloomberg Microsoft все още не е подписала предложението на OpenAI. Технологичният гигант е инвестирал близо 14 млрд. долара в OpenAI.

Съгласно условията на октомврийския кръг на финансиране OpenAI разполага с две години, за да се трансформира в предприятие със стопанска цел. Ако не успее да го направи, осигурените 6,6 млрд. долара ще се превърнат в дълг. Затова и въпросът за контрола вероятно е на преден план в преговорите между Microsoft и OpenAI, тъй като финансовото бъдеще на компанията е заложено на карта. Ситуацията се усложнява от факта, че каквото и споразумение да сключат двете страни, то трябва да бъде подпечатано от главните прокурори на щатите Калифорния и Делауеър.

„Очакваме с нетърпение да напреднем в детайлите на този план в продължителен разговор с щатските прокурори, Microsoft и нашите новоназначени комисари за нестопански дейности“, споделя Алтман пред Engadget.

Части от предишния план на OpenAI остават непроменени. Както и преди, компанията ще реорганизира дъщерното си дружество със стопанска цел в корпорация в обществена полза. По този начин OpenAI все още планира да премахне сегашната структура с ограничена печалба, която редуцира възвръщаемостта на инвеститорите до 100 пъти, като излишната печалба се запазва за нестопанската организация. OpenAI все още не е регистрирала печалба - през миналата година компанията е отчела загуби в размер на около 5 млрд. долара.

„Това не е продажба, а промяна на структурата към нещо по-просто“, пише главният изпълнителен директор на OpenAI Сам Алтман в писмо до служителите, разпространено от компанията. „Вместо сегашната ни сложна структура с ограничена печалба - която имаше смисъл, когато изглеждаше, че може да има едно доминиращо усилие в областта на AGI, но няма смисъл в свят с много големи компании в областта - ние преминаваме към нормална капиталова структура, в която всеки има акции“.