OpenAI се отказва от плановете си за превръщане в компания с цел печалба
Създателят на ChatGPT ще остане под контрола на нестопанска организация
&format=webp)
OpenAI се отказа от критикуваното намерение да постави своя гигантски AI бизнес под контрола на търговско дружество и вместо това ще продължи под управлението на своя учредителен нестопански съвет, предава The Wall Street Journal.
Този ход може да усложни бъдещите усилия на компанията за набиране на средства. За разлика от традиционните съвети, които трябва да действат в най-добрия интерес на акционерите, нестопанският борд на OpenAI има фидуциарно задължение „към човечеството“.
OpenAI започна работа по промяна на бизнес структурата си след изненадващото уволнение и възстановяване на главния изпълнителен директор Сам Алтман през 2023 г. Големите инвеститори, включително Microsoft, наблюдаваха отстраняването му от поста отстрани, без да могат да упражнят официална власт върху случая.
Преобразуването щеше да промени бизнеса на OpenAI в корпорация с общественополезна цел, като същевременно запази някаква форма на настоящата нестопанска организация, която контролира компанията. Съперникът на Алтман, отчужденият съосновател Илон Мъск, се опита да блокира преобразуването в съда.
OpenAI заяви, че е отхвърлила по-смелия план след дискусии с главните прокурори на Калифорния и Делауеър, които трябваше да го одобрят. Вместо това компанията ще преобразува своето дъщерно дружество с цел печалба в корпорация с общественополезна цел, контролирана от нестопанската организация майка, съобщи компанията в понеделник.
Промяната е победа за Мъск и други критици на OpenAI, които смятаха, че компанията се е отклонила твърде много от своята алтруистична мисия. ChatGPT на OpenAI се превърна в водещ конкурент в глобалната надпревара в областта на изкуствения интелект, набирайки стотици милиони потребители.
Алтман заяви по време на пресконференция в понеделник, че новият план създава по-разбираема структура.
„Това може би е по-малко драматично, отколкото хората очакваха“, каза той.
По време на усилията си за набиране на средства през изминалата година OpenAI обещаваше, че скоро ще премине към по-традиционна структура, за да привлече инвестиции. Условията за набиране на средства изискваха OpenAI да успее да се преструктурира, за да получи пълната сума.
Алтман заяви, че предложените в понеделник промени все пак ще позволят на компанията да получи 30 милиарда долара инвестиции от SoftBank, които зависеха от успешната реструктуризация.
Този ход е победа за Мъск, който управлява конкурентна компания за изкуствен интелект и от повече от година съди OpenAI по различни въпроси. Мъск заведе дело, за да блокира преобразуването на OpenAI в компания с нестопанска цел, и сформира консорциум от инвеститори, за да направи оферта за OpenAI, която стартъпът отхвърли.
„Това не променя нищо“, заяви Марк Тобероф, главният адвокат на Мъск в делото срещу OpenAI, наричайки хода „козметична реструктуризация“, която превръща благотворителни активи в частни милиарди.
„Първоначалната мисия остава предадена.“
От основаването си през 2015 г. OpenAI се гордееше с ексцентричната си управленска структура, в която нестопански съвет с фидуциарно задължение „към човечеството“ наблюдаваше изследователска лаборатория, която се превърна в лидер на революцията в изкуствения интелект.
Когато стана ясно, че ще са необходими повече средства, отколкото основателите са предполагали, OpenAI създаде дъщерно дружество с ограничена отговорност, което да му позволи да приема инвестиции от големи технологични компании като Microsoft.
Възвръщаемостта на инвестициите ще бъде ограничена до 100 пъти вложената сума и може да падне до нула, ако бордът на нестопанската организация счете, че това е необходимо за подкрепа на мисията ѝ.
В новата структура, предложена в понеделник, дружеството с „ограничена печалба“ ще бъде заменено от корпорация с общественополезна цел, която ще служи както на обществената мисия, така и на инвеститорите. В бележка до служителите в понеделник Алтман коментира, че корпорациите с общественополезна цел са станали типични за компании за изкуствен интелект като конкурентите му Anthropic и X.ai на Мъск.
Председателят на борда на OpenAI Брет Тейлър заяви по време на пресконференцията в понеделник, че новата структура ще бъде по-опростена и ще позволи на служителите, инвеститорите и нестопанската организация да притежават части от корпорацията.
Той отказа да посочи колко голям дял ще има нестопанската организация в корпорацията с общественополезна цел. Потенциалният размер се проучва от независими финансови консултанти.
Алтман заяви, че очаква тези промени да превърнат нестопанската организация в една от най-големите и най-добре капитализирани благотворителни организации в света.
„Това означава също, че много скоро ще можем да започнем да разпределяме капитал от нестопанската организация, което ни радва“, добави Алтман.
„Имаме дълъг списък с неща, които според нас ще имат голямо влияние.“