Бордът на директорите на Tesla е създал специален комитет, който да проучи възможността за ново възнаграждение за Илон Мъск. Това може да доведе до нов пакет от опции върху акции за главния изпълнителен директор на производителя на електрически автомобили, в опит да се разсее несигурността около бъдещето му в компанията.

Комитетът включва само председателката на борда Робин Денхолм и Катлийн Уилсън-Томпсън, съобщава Financial Times, позовавайки се на източници, запознати със ситуацията. Освен възнаграждението на Мъск, комитетът ще разгледа и алтернативни начини да бъде компенсиран за миналата си работа, в случай че Tesla не успее да възстанови рекордния му пакет от 2018 г. чрез обжалване във Върховния съд на щата Делауеър тази година.

След като наличието на специалния комитет е разкрито с едно изречение в официален документ миналия месец, основни инвеститори са се свързали с борда, за да изразят мнението си относно възнаграждението на Мъск и неговото продължаващо лидерство в компанията, твърдят същите източници на FT.

Tesla и Мъск са въвлечени в съдебна битка в Делауеър от седем години, свързана с най-големия пакет от възнаграждения в историята на САЩ. Той беше анулиран през януари 2024 г. от съдия Кетлин МакКормък, която постанови, че сумата е прекомерна, а членовете на борда са действали под влиянието на Мъск. Според нея те са се държали „като покорни слуги на самовлюбен господар“.

Мъск, който е най-богатият човек в света, заплаши, че ще напусне Tesla, ако не получи по-голям контрол върху компанията.

Автомобилният производител, базиран в Тексас, заяви в друг документ, че ще подаде закъсняло пълномощно изявление, което означава, че годишното общо събрание може да бъде отложено. Това ще даде време на комитета да изготви нови предложения за възнаграждение, които да бъдат подложени на гласуване от акционерите. Обикновено Tesla провежда събранието през май или юни.

Комитетът е все още в начален етап на обсъждания и не е гарантирано нито предложението на нов пакет, нито окончателното решение относно структурата на възнаграждението, уточняват източниците на FT. Всякакви нови опции върху акции ще зависят от постигането на конкретни финансови, оперативни и пазарни цели от страна на Tesla.

Tesla не е отговорила на искане за коментар на медията.

Пакетът от 2018 г. включваше 304 милиона опции върху акции, които според първоначалната оценка през 2024 г. бяха на стойност 56 млрд. долара, достигнаха пик от 146 млрд. долара през декември, а към момента възлизат на около 98 млрд. долара. Мъск получи правото да упражни всички опции през 2023 г., след като постигна амбициозни цели по отношение на пазарната стойност и финансовите резултати на компанията.

Уилсън-Томпсън, бивш директор "Човешки ресурси" в Walgreens Boots Alliance, беше единственият член на предишния специален комитет, който преразгледа пакета от 2018 г., след като беше анулиран. Тя заключи, че размерът и условията са били подходящи. Въпреки това съдия МакКормък отхвърли опита за възстановяване на пакета през декември, дори след като Tesla получи одобрение от акционерите на последното си годишно събрание през юни.

Ако пакетът бъде възстановен при обжалване, това би увеличило собствеността на Мъск в Tesla от под 13% до над 20%.

В началото на 2024 г. Мъск заяви, че ще напусне компанията, освен ако контролът му не бъде увеличен, аргументирайки се, че без притежание на поне 25% от акциите не може да се противопостави на активисти или да гарантира отговорно развитие на изкуствения интелект в Tesla.

През 2023 г. Мъск основа отделен AI стартъп - xAI, който по-рано тази година беше слят с X (бившия Twitter).

Съюзът на милиардера с президента Доналд Тръмп и действията му като ръководител на така наречения „Департамент за ефективност в управлението“ се превърнаха в проблем за Tesla. Продажбите на електромобили в САЩ и Европа се сринаха, а в Китай се забавиха поради ожесточена вътрешна конкуренция и търговската война на Тръмп.

За да успокои нервните инвеститори след спад на акциите от средата на декември, миналия месец Мъск обеща да отделя „значително повече време на Tesla“. Според запознати, оттогава той се появява по-често в централата на компанията в Остин, Тексас. Tesla отрече по-ранна информация, че търси негов заместник на поста главен изпълнителен директор.

Акциите на Tesla се възстановиха, но все още са с 32% под върховата си стойност от декември.

Всеки нов пакет за Мъск ще подлежи на законите на щата Тексас, тъй като Tesla премести регистрацията си там миналата година в знак на протест срещу решението в Делауеър. Според източници, специалният комитет е наел нова адвокатска кантора, McDermott Will & Emery, която е специализирана в тексаското право. Преди това компанията използваше Sidley Austin в Делауеър.

Както съобщава Financial Times, бордът на Tesla е изправен пред дилема как да предостави допълнителни акции на своя главен изпълнителен директор, ако пакетът от 2018 г. не бъде възстановен.

Повторното издаване на опциите би довело до счетоводен разход от над 50 млрд. долара за Tesla и наказателна данъчна ставка от 57% за Мъск, тъй като опциите биха били предоставени „в пари“ – при вече постигнати финансови цели.

Самият борд също предизвиква противоречия заради високите възнаграждения на членовете му и близките им отношения с Мъск. През януари няколко директори се съгласиха да върнат над 900 млн. долара в брой и акции, за да уредят съдебен иск, според който заплатите им са били прекомерни.

Робин Денхолм е продала акции на Tesla на стойност 538 млн. долара, откакто се присъедини към борда през 2014 г., включително за 198 млн. през последните шест месеца, според данни на Insider Score.

Катлийн Уилсън-Томпсън беше единственият член на предишния комитет по възнагражденията, тъй като всички останали директори или са участвали в изготвянето на оригиналния пакет, или е трябвало да се отстранят поради прекалено близки отношения с Мъск.