Големите ръстове на акциите на технологичните компании в сряда тласнаха Nasdaq Composite към шестата му поредна печеливша сесия, докато бенчмаркът S&P 500 успя да затвори с леко покачване.

Технологичният индекс Nasdaq се повиши с 0,7%, а S&P 500 добави 0,1%. Dow Jones Industrial Average загуби 0,2%.

Уолстрийт започна силно тази седмица, след като инвеститорите приветстваха новината, че САЩ и Китай са намалили огромните тарифи, които бяха си наложили, и след доклад, показващ, че годишният темп на инфлация в най-голямата икономика е достигнал четиригодишно дъно през април.

Във вторник S&P 500 се изкачи отново на положителна територия за 2025 г., за първи път от началото на март. Nasdaq, с покачването си в сряда, вече е с по-малко от 1% под нивото, в което започна годината, тъй като индексът се покачи с 30%, откакто достигна дъното си за годината на 7 април. Dow е на малко повече от 1% от това да стане положителен за 2025 г.

Преминаването на американския пазар на акции от дълбока разпродажба към свръхкупуване с рекордна скорост кара някои на Уолстрийт да се питат дали обрата не се е случил прекалено бързо.

Според някои анализатори възстановяването наистина е твърде стремглаво?

„Мисля, че това, което виждаме сега, е емоция и страх да не се изпусне ръстът. Хората гонят пазара“, казва пред MarketWatch Майкъл О’Рурк, главен пазарен стратег на Jones Trading.

От най-ниското си затваряне на 8 април досега, индексът S&P 500 е нараснал с над 17% – темпо, което рядко се е наблюдавало през последните 75 години. Според анализатори от Birinyi Associates, от 1950 г. насам има само шест подобни случая на краткосрочен ръст, съпоставим с настоящия.

След всеки от тези случаи, доходността през следващите 12 месеца е била почти универсално положителна. Най-силен е бил ръстът след срива, породен от COVID-19 в началото на 2020 г., когато S&P 500 нарасна с 46% за година след първоначалното възстановяване.

Но за една година може да се случат много неща и немалко инвеститори очакват нов спад на пазара. Дори известни имена на Уолстрийт предупреждават, че индексите може да се върнат към априлските си дъна по-късно тази година, когато икономическите щети от тарифите на Тръмп започнат да се усещат.

Марк Хакет, главен пазарен стратег на Nationwide, посочва, че американските акции остават скъпи спрямо очакваните печалби на компаниите за следващите 12 месеца.

„Пазарът направи обрат за рекордно кратко време – S&P 500 вече се търгува на 21 пъти спрямо очакваните печалби“, казва Хакет в коментар пред MarketWatch.

Индексът RSI, популярен индикатор за пазарен импулс, достигна ниво над 70 в сряда – ясна индикация за свръхкупуване. На 4 април той бе паднал под 30, преди президентът Тръмп да обяви 90-дневно отлагане на глобалните мита.

Разбира се, има инвеститори, които продължават да купуват, подкрепени от добри аргументи. Тръмп оттегли редица от най-вредните за икономиката мита, и малцина очакват те да се върнат – поне не в обема, обявен на 2 април.

Междувременно хедж фондове и други институционални инвеститори, които през април продаваха или не участваха на пазара, сега вероятно изпитват натиск да догонят ръста.

Сключените търговски споразумения с Великобритания и Китай показват, че Белият дом търси начин за деескалация. След 90-дневната пауза и рязкото смекчаване на тарифите с Китай, ефективната тарифа на САЩ падна до 14.4% – при почти 24% преди това, според данни на J.P. Morgan. Въпреки това, 14.4% все още са над нивата от началото на 2025 г.

Допълнителен оптимизъм носят икономическите данни, които не показват сериозни щети върху пазара на труда или потребителските разходи, вследствие на въведените тарифи и съпровождащата ги несигурност.

Но много от данните за април още не са публикувани, и някои очакват, че икономическите последствия ще се проявят с известно закъснение.

„Вероятно има вече нанесени щети, особено върху малкия бизнес, които ще бъдат трудни за възстановяване поне в краткосрочен план“, казва пред MarketWatch Мелиса Браун, директор „Анализ на инвестиционни решения“ в SimCorp.

Тарифната политика остава неясна

Все още има много неизвестни около търговската политика на Белия дом, които могат да обърнат тренда на пазара. След седмици на спекулации дали „тарифният чадър“ на Тръмп още действа, администрацията отново показа, че реагира на пазарния натиск – било то от акциите или от облигациите.

Плановете на Тръмп за мита върху полупроводници и фармацевтични продукти по съображения за национална сигурност остават без отговор. Според О’Рурк от Jones Trading, Министерството на търговията е било инструктирано да започне официално разследване още в началото на април. Ако Белият дом въведе сериозни мита, целящи връщане на производството в страната, това може отново да предизвика разпродажби на пазара.

Тази несигурност подчертава ключов риск за пазарите: само една публикация в Truth Social от президента може отново да накара инвеститорите да бягат от акциите.

О’Рурк обаче допуска, че пазарната паника от миналия месец може да е накарала президента да се откаже от твърдата си тарифна линия.

„Възможно ли е реакцията на пазарите към тарифите за Китай толкова да е изплашила президента, че вече да не е склонен да ги доведе докрай?“, пита той.

Остава и въпросът с пазар на облигации. Доходността по 10-годишните държавни ценни книжа на САЩ тихомълком се покачи над 4.50% в сряда – ниво, което миналия месец предизвика страхове от срив на облигациите и допринесе за решението на Тръмп да въведе 90-дневна пауза върху голяма част от тарифите. Цените на облигациите се движат обратно на доходността – те падат, когато тя се покачва.

Ето как още се случи на пазарите в сряда:

Nvidia и Tesla, които се повишиха с над 5% във вторник, скочиха с още 4%, за да поведат ръстовете на технологичните акции с голяма капитализация. Alphabet се покачи с близо 4%, Microsoft и Meta Platforms също отбелязаха повишения. Apple, Amazon и Broadcom отбелязаха леко понижение.

Сред другите забележителни компании в технологичния сектор, Advanced Micro Devices скочи с над 4%, след като компанията за чипове обяви нова програма за обратно изкупуване на акции на стойност 6 милиарда долара. Производителят на сървъри Super Micro Computer поведе растежа на S&P 500, като се покачи с 16% за втори пореден ден, след като обяви сделка за 20 милиарда долара със саудитската компания за центрове за данни DataVolt. Акциите на компанията за софтуер за анализ на данни Palantir се повишиха с 1,6%, затваряйки на рекордно високо ниво за втори пореден ден.

Фармацевтичните акции, които понесоха удар по-рано тази седмица, след като президентът Тръмп подписа изпълнителна заповед, насочена към намаляване на цените на лекарствата, бяха сред основните губещи в сряда. Акциите на Merck паднаха с 4%, за да ускорят спада на Dow, а Moderna падна с близо 6%.

Индексът на щатския долар, който измерва представянето на долара спрямо кошница от чуждестранни валути, остана без промяна на ниво от 101.

Фючърсите върху златото, които напоследък губят позиции, тъй като апетитът за риск на инвеститорите се завърна, се понижиха с 2,1% до 3180 долара за унция.