Gartner: 8 тенденции, които ще променят облачните стратегии на бизнеса
Анализаторите описват облачна екосистема, която е по-интелигентна, по-екологична и по-съществена за успеха на компаниите от всякога, но и широко разпространеното недоволство

Накъде върви облакът? За много компании това е въпрос на стойност няколко милиарда долара, за други пък е тема, засягаща основните им бизнес процеси. Един от отговорите идва от последния доклад на технологичния анализатор Gartner - The Future of Cloud in 2029: The Journey From Technology to Business Necessity and Predicts 2025.
Той очертава осем ключови тенденции за облака до 2029 г.: неудовлетвореност от облачните инфраструктури, изкуствен интелект (AI)/машинно обучение (ML), мултиоблачност, устойчивост, цифров суверенитет, супероблак, крайни изчисления и специфични за индустриите решения.
Джо Рогус, директор на консултантската компания Gartner, коментира, цитиран от ZDNET: „Тези тенденции ускоряват промяната в начина, по който облакът се трансформира от технологично средство в катализатор за промени на бизнеса и необходимост за повечето организации. През следващите няколко години облакът ще продължи да разкрива нови бизнес модели, конкурентни предимства и начини за постигане на бизнес мисии“.
Според компанията Spacelift, която се занимава с инфраструктурата като код (Infrastructure as Code - IaC), 96% от всички компании вече използват публичния облак, за да пренасят поне част от работното си натоварване. В същото време в доклад на CDW за изследване на изчислителните облаци за 2024 г. се посочва, че 45% от организациите вече са прехвърлили поне половината от приложенията си в публични облаци. В перспектива 35% от останалите заявяват, че ще преместят поне половината от своите приложения в облака в рамките на три години.
Ето ги и осемте тенденции на Gartner и анализ докъде ще заведат те бизнеса.
1. Неудовлетвореност от облака: Нарастващо предизвикателство
Въпреки широкото разпространение, много хора са недоволни от своите облаци, особено от цената им. Gartner прогнозира, че до 2028 г. една четвърт от организациите ще изпитат значителна неудовлетвореност от облачните си инвестиции, често поради нереалистични очаквания, неоптимално внедряване или спираловидно нарастващи разходи.
Последните са често срещано оплакване. Според доклада на CloudZero за състоянието на разходите за облак през 2024 г. само четири от десет организации са се вместили в предварително определения бюджет. Този резултат означава, че около 60% от организациите намират разходите си за облак по-високи от очакваното, като 49% казват, че те са „малко по-високи, отколкото трябва да бъдат“, а 11% - че са „прекалено високи“.
2. AI и ML: новото работно натоварване в облака
Бизнесът скоро ще харчи много повече за облака. Gartner и почти всички други анализатори прогнозират, че бизнесът ще продължи да изгражда и внедрява AI, а това не е евтино. Gartner прогнозира, че до 2029 г. половината от всички изчислителни ресурси в облака ще бъдат посветени на натоварвания с AI, в сравнение с по-малко от 10% днес.
От друга страна, IDC изчислява, че до 2025 г. 75% от предприятията ще използват облачни услуги, базирани на AI. Друг въпрос обаче е дали парите, похарчени за облачни услуги с изкуствен интелект, ще си заслужават. Някои анализатори имат обосновани съмнения.
3. Мултиоблачни и хибридни стратегии: Гъвкавостта пред блокирането
Дните, в които се разчиташе на един-единствен доставчик на облачни услуги, отминават. Gartner отбелязва рязък скок в приемането на мултиклауда. Организациите съчетават частни и публични облачни ресурси, за да избегнат обвързването с доставчика и да оптимизират разходите, производителността и устойчивостта. До края на 2025 г. Gartner очаква над 85% от организациите да използват хибридни или мултиклауд стратегии.
Хибриден облак е този, в който се изпълняват работни натоварвания в частни (локални) и публични облачни среди, като обикновено се използват инструменти за оркестрация като Kubernetes за управление и внедряване на приложения в различни инфраструктури. При мултиклауд тратегията компаниите използват два или повече облака за своите услуги. Например Microsoft 365 се използва за вашия офис софтуер, а Google Drive се използва за съхранение на личните ви файлове.
Според доклада на Fortinet за състоянието на сигурността в облака през 2025 г. повече от 78% от организациите вече използват два или повече доставчици на облачни услуги. Statista, компанията за бизнес данни, е съгласна с това. През 2024 г. тя заявява, че повече от 70% от организациите използват два или повече доставчика на облачни услуги.
4. Устойчиви решения: Зеленият облак
Gartner смята, че зеленият облак вече не е периферна тема. Анализаторите на компанията изтъкват възхода на зелените облачни инициативи, тъй като доставчиците и потребителите са изправени пред нарастващ натиск да намалят въздействието си върху околната среда. Гиганти като AWS, Microsoft Azure и Google Cloud инвестират във възобновяема енергия и въглеродно неутрални центрове за данни.
Много експерти обаче се съмняват, че движещата сила на тази тенденция е загрижеността за околната среда. По-скоро, твърдят те, става дума за намаляване на разходите.
Зелените облачни изчисления могат да бъдат и евтини. Както отбелязва CloudZero, оптимизатор на разходите за облачни услуги: „Чрез оптимизиране на разходите за облачни услуги компаниите могат значително да намалят отпадъците, да понижат потреблението на енергия и по този начин да сведат до минимум въглеродните си емисии“.
5. Периферни изчисления и квантов скок
През 2019 г. Арпит Джошипура, тогава генерален мениджър на мрежите на The Linux Foundation, казва, че „до 2025 г. периферните изчисления ще изпреварят облачните“. Оказва се, че не е напълно прав, но не е и далеч от истината. Както отбелязва Gartner, днес периферните и облачните изчисления се сливат. Те създават безпроблемна изчислителна тъкан, позволяваща анализи в реално време и приложения за „Интернет на нещата“, които изискват ултраниска латентност.
Междувременно квантовите изчисления излизат от лабораторията и навлизат в облака, като доставчици като IBM, Microsoft и Amazon правят квантовите възможности достъпни като услуга, отключвайки нови възможности в области от откриването на лекарства до киберсигурността. Все пак квантовите изчисления все още са много далеч от това някой да ги използва в производството.
Разбира се, това можеше да се каже и през 2020 г. за изкуствения интелект, а вижте къде е света сега.
6. Специфични за индустриите облаци
Gartner също така прогнозира, че все повече организации ще се обръщат към специфични за индустрията си облачни платформи. Анализаторската компания прогнозира, че до 2029 г. повече от половината от всички компании ще използват тези специализирани облачни решения, за да ускорят своите бизнес инициативи.
Браншовите облачни платформи предлагат специално разработени възможности, предназначени да отговорят на уникалните нужди на вертикални сектори като здравеопазване, финанси, производство и търговия на дребно. Доставчиците все по-често внедряват решения, надхвърлящи общите облачни услуги, което позволява на компаниите да мащабират цифровите инициативи и да реагират по-ефективно на специфичните за индустрията си предизвикателства.
7. Цифров суверенитет
Ако живеете в САЩ, има вероятност дори да не знаете какво е цифров суверенитет. Извън САЩ ситуацията е различна. Много държави, особено в Обединеното кралство и ЕС, не се доверяват на базираните в САЩ облачни услуги. С основание се опасяват, че данните им може да не са адекватно защитени.
„От организациите все повече ще се изисква да защитават данните, инфраструктурата и критичните работни натоварвания от контрол от страна на външни юрисдикции и достъп на чужди правителства. Gartner прогнозира, че до 2029 г. над 50% от мултинационалните организации ще имат стратегии за цифров суверенитет, в сравнение с по-малко от 10% днес“, се казва в доклада на анализаторската компания.
8. Възходът на супероблака и ориентираният към потребителя дизайн
Супероблакът предоставя единен интерфейс за управление на ресурсите, работните натоварвания и данните във всички участващи облачни среди. По този начин не е необходимо да изучавате уникалните интерфейси за програмиране на приложения (API) на всеки облак.
Тази интеграция не е лесна, но Gartner вярва, че това ще се случи. Засега програмите за супероблаци, като Snowflake Data Cloud, Databricks Lakehouse Platform и Dell Project Alpine, могат да се справят с част от проблемите при управление на много различни облачни среди, но никой все още не ги е заличил напълно.
Перспективите, очертани от Gartner и подкрепени от анализатори от индустрията и пазарни данни, рисуват картина на облачна екосистема, която е по-интелигентна, по-екологична и по-съществена за успеха на бизнеса от всякога. По всичко личи, че облакът ще продължи да отключва нови бизнес модели, конкурентни предимства и начини за постигане на бизнес мисии.