Бернар Арно е готов да се включи в постигането на сделка за митата със САЩ
Най-богатият човек в Европа може да съдейства със своите „скромни средства и контакти“ за по-добри условия в преговорите, които според него „не вървят добре“
&format=webp)
Главният изпълнителен директор на LVMH и най-богатият човек в Европа със състояние от 156 млрд. долара – Бернар Арно е изразил намерение да договори по-добра тарифна сделка между Европа и Америка.
Според собственика на най-големия конгломерат в луксозната индустрия, разговорите по търговските въпроси между двете страни в момента „не вървят добре“, е заявил самоят той пред френски сенатори по време на парламентарно изслушване в сряда, съобщава Fortune.
LVMH е силно зависима от потенциалното споразумение, като се има предвид, че 25% от приходите на компанията идват от продажби в САЩ. Ето защо това може да е една от причините за готовността на Арно да се включи лично при уреждането на трансатлантическата сделка.
„Много е важно да се постигне споразумение със САЩ за Европа“, е подчертал милиардерът, добавявайки, че преговорите трябва да се водят „с цел успех“ и постигане на отстъпки.
76-годишният предприемач е посочил като пример сделката с Великобритания, в която тя успя да договори намаляване на някои от митата, които президентът Тръмп първоначално предложи.
Макар че общата ставка от 10% ще се прилага за повечето стоки, бяха постигнати ключови промени за вноса на автомобили, стомана, алуминий.
„Надявам се, че с помощта на моите скромни средства и контакти ще успея да убедя Европа да възприеме също толкова конструктивно отношение“, е допълнил Арно, цитиран от Reuters.
В момента по-голямата част от света е в 90-дневна пауза на митата, наложена от администрацията на Тръмп, която обаче приключва през юли. През това време държавите и регионалните блокове като ЕС се борят за споразумения, което да ограничи въздействието на допълнителни тарифи върху ключови сектори.
Един от тях е алкохолната индустрия, а бизнесът на LVMH с вина и спиртни напитки може да бъде силно засегнат от митата на САЩ. Още преди Тръмп да ги наложи, конякът на луксозния конгломерат вече стана ябълка на раздора в търговския спор на Европа и Китай, припомня Fortune.
Допълнителни тарифи биха могли допълнително да затруднят и без това преминаващото през криза подразделение на LVMH.
„Трябва да направим всичко необходимо заедно с Европа, за да предотвратим това, защото в деня, в който се случи, ще бъде твърде късно“, допълва Арно. Той не коментира повече темата дали са водени директни разговори с Тръмп по повод неотдавнашното му посещение в Белия дом.
Представители на LVMH не отговориха на молбата на Fortune за коментар.
Това не е първият случай, в който френският магнат критикува ЕС, че не води ефективни преговори със САЩ.
Миналия месец той флиртуваше с идеята за близко преместване на операции в Америка и заяви, че „Брюксел ще бъде виновен, ако това се случи“. Арно и преди е намеквал за разширяване на производството в САЩ, но LVMH разполага само с няколко фабрики за 75-те марки на групата.
Макар че главният изпълнителен директор има близки отношения с президента Тръмп, които датират от няколко десетилетия, пренасянето на производството от Европа или Азия в САЩ ще бъде предизвикателство.
„Европа не се управлява от политическа сила, а от бюрократична власт, която прекарва времето си в издаване на разпоредби, които за съжаление се налагат на всички държави членки и които санкционират нашите бизнес сектори“, заяви Арно по време на годишната среща на акционерите на LVMH през април.
По-рано Европа предложи на САЩ да сключат споразумение „нула за нула“, което беше отхвърлено от Белия дом.
ЕС обаче е категоричен, че иска да сключи справедлива, а не необективна сделка с един от най-големите си търговски партньори и се въздържа от ответни мерки срещу американски стоки, за да търси компромисна позиция.
В четвъртък ЕС представи на САЩ преработено търговско предложение. Компаниите и отделните държави членки следят със затаен дъх как ще се развие то, тъй като 90-дневният краен срок на паузата наближава.