Купуваш, задържаш и забогатяваш: Корпорациите в САЩ са в битка за биткойни
Нова вълна от компании за дигитални активи се опитват да подражават на успеха на софтуерната група Strategy
&format=webp)
Огромното покачване на цената на биткойна насърчава компаниите за дигитални активи да се обърнат към капиталовите пазари за средства. Идеята: купуване на криптовалути с цел възползване от високия инвеститорски интерес.
Скокът на водещата криптовалута с 50% от ниските нива в началото на април до рекордното ниво от 111 965 долара миналата седмица предизвика вълна от регистрации на инструменти, предлагащи продажба на акции и дълг, като обещават да създадат големи крипто резерви, пише Financial Times.
Във вторник медийната компания, управлявана от семейството на Доналд Тръмп, потвърди плановете си да набере 2,5 млрд. долара за закупуване на криптовалути.
Броят на регистрираните компании, притежаващи биткойни, е скочил от 89 в началото на април до 113, според BitcoinTreasuries.net, като те притежават малко над 800 000 биткойна на стойност около 88 млрд. долара.
Много компании се опитват да подражават на успеха на софтуерната компания и биткоин колекционер Strategy, по-рано известна като MicroStrategy, която е натрупала 580 000 биткоина и има пазарна стойност от над 100 млрд. долара.
Благоприятните пазарни условия, като например деескалацията на търговската война между САЩ и Китай и по-ниската пазарна волатилност, подкрепят емитирането, казва Аарон Чан, стратег по дигитални активи в холандския пазарен мейкър Flow Traders, пред FT.
Тези ходове идват в момент, в който много от най-големите имена на криптопазара се събират в Лас Вегас за годишната конференция за Биткойн. Миналата година тя прие Доналд Тръмп, който обеща да направи Америка „световна суперсила на биткойна“ като президент.
Сред компаниите, които се възползват от пазарите, е Twenty One Capital, ръководена от Джак Малерс, който имаше влияние върху легализирането на биткойна като законно платежно средство в Салвадор. Предприятието беше създадено в сделка с Cantor Equity Partners, ръководена от Брандън Лутник, син на американския министър на търговията Хауърд Лутник, и подкрепена от SoftBank и оператора на стабилна криптовалута Tether.
Strive Asset Management на американския политик Вивек Рамасуами и American Bitcoin, миньорска компания, частично собственост на синовете на Тръмп Доналд-младши и Ерик, обявиха сливания, които ще дадат на техните инструменти за придобиване на биткойни достъп до борсово листване и възможност за набиране на допълнителни средства. Strive обяви във вторник, че целта му е да набере до 1,5 млрд. долара за подкрепа на „първата вълна от придобивания на биткойни“.
Компанията Nakamoto Holdings се слива с групата за здравни грижи KindlyMD, специализирана в опиоиди, за да създаде корпоративна хазна за биткойни.
Дейвид Бейли, главен изпълнителен директор на Nakamoto, чиято компания организира събитието в Лас Вегас, заяви, че предприятието „опакова биткойни в различни форми“, за да привлече купувачи от други пазари.
Тези бизнеси се стремят да се възползват от скока на биткойна, който се подхранва от по-благоприятната позиция на администрацията на Тръмп към криптовалутите.
За много мениджъри в крипто сектора Strategy, съоснована от милиардера Майкъл Сейлър, остава най-добрият пример за това как пазарите на акции се използват за задоволяване на търсенето на биткойни.
През 2020 г. той се зае да купува биткойни за корпоративната хазна на компанията си, превръщайки Strategy в инвестиционен инструмент с висок ливъридж, който е силно чувствителен към цената на биткойна.
Неговите огромни покупки и растящи амбиции са финансирани с продажба на акции, привилегировани дялове и конвертируеми облигации.
Тези усилия допринасят за корпоративна оценка, която е нараснала по-бързо от тази на биткойна. Пазарната капитализация на Strategy е 101 млрд. долара, докато пазарната стойност на Биткойн портфейла му е около 64 млрд. долара. Това се случва, тъй като инвеститорите залагат, че стойността на крипто портфейла на компанията ще нарасне по-бързо, отколкото предприятието ще разводни акциите си.
Ръководители и инвеститори твърдят, че агресивните покупки на биткойни от Strategy са помогнали за поддържането на цената.
Крипто мениджърите се надяват, че вълните от купуване на биткойни, финансирани с капитал, ще увеличат дефицитната стойност на водещата криптовалута, чието предлагане е ограничено до 21 млн. токена. Компаниите, участващи в тези схеми за придобиване, вече отбелязват повишение на цената на акциите си.
Акциите на KindlyMD са се повишили с 540% откакто обявиха сделката на 12 май. Asset Entities, която е купена от Strive, е с 1240% по-скъпа откакто беше обявена сделката.
Анализаторите обаче предупреждават, че повторението на успеха на Сейлър няма да бъде лесно.
„Пазарното търсене на ценни книжа, свързани с биткойн, няма да се материализира автоматично“, казва Патрик Буш, старши инвестиционен анализатор за дигитални активи във VanEck.
„Изключителната публичност на Майкъл Сейлър не е случайна и показва негласно признание, че пазарът трябва да повярва в стратегията за хазна с биткойни, за да успее”, добавя Буш пред FT.