ЕЦБ твърди, че Лагард няма да напуска предсрочно, за да оглави Световния икономически форум
Това казва говорител на институцията, след като отстраненият основател на Давос сподели пред FT, че управителят на централната банка води преговори за напускане преди края на мандата ѝ през 2027 г.
&format=webp)
Президентът на Европейската централна банка (ЕЦБ) Кристин Лагард е решена да завърши осемгодишния си мандат в институцията, казва говорител на банката, цитиран от Reuters, по повод по-ранна публикация на Financial Times, че Лагард е провела разговори да поеме поста председател на Световния икономически форум (СИФ - WEF). "Президентът Лагард винаги е била напълно ангажирана с изпълнението на мисията си и е решена да завърши мандата си", заяви говорителят.
Мандатът на Лагард като президент на ЕЦБ изтича на 31 октомври 2027 г. и не може да бъде подновяван.
По-рано днес FT публикува материал, в който Клаус Шваб, основател и дългогодишен председател на СИФ, твърди, че Лагард е обсъждала преждевременното напускане на поста си, за да оглави организацията.
Шваб, който напусна СИФ миналия месец след обвинения в неправомерно поведение, които отрича, заяви, че вече са направени практически приготовления - включително осигуряване на апартамент в Швейцария - за да може Лагард да оглави организацията преди изтичането на мандата ѝ в ЕЦБ през 2027 г.
Ако Лагард наистина напусне ЕЦБ по-рано, това би предизвикало надпревара за наследник на един от най-важните постове в европейската парична политика.
Шваб казва пред FТ, че планът Лагард да го наследи като ръководител на СИФ е бил обсъждан от двамата в продължение на „няколко години“. Форумът организира годишните срещи на бизнес и политическия елит в швейцарския зимен курорт Давос.
Последният разговор между тях е бил в началото на април, когато Шваб е посетил Лагард във Франкфурт, „за да обсъдя с нея прехода в ръководството на СИФ, като аз щях да остана председател до момента, в който тя е готова да поеме поста - най-късно в началото на 2027 г.“, казва той в интервюто за FT.
Източници на FT, запознати със ситуацията, потвърждават, че е имало взаимно разбиране за времевата рамка, според която Лагард би трябвало да напусне най-малко 10 месеца преди края на мандата си.
Тя се е съгласила да поеме ролята при условие, че преди това успее да сведе инфлацията в еврозоната до целевото равнище от 2% в средносрочен план. Същевременно обаче тя е изразявала колебания относно възможността да напусне ЕЦБ преждевременно, посочват източниците на FT.
СИФ посочва, че „не е в позиция да коментира евентуални поверителни разговори, които може да са се водили между бившия ни председател и г-жа Лагард“.
69-годишната Лагард, бивш управляващ директор на МВФ и френски финансов министър, би била вторият президент на ЕЦБ след Вим Дюизенберг, който напуска поста преждевременно.
Президентството на ЕЦБ - един от най-престижните финансови постове в Европа - традиционно е предмет на напрегнати политически преговори между страните членки.
Шваб също така казва пред FT, че за Лагард вече е запазен апартамент във вилата „Мунди“, собственост на СИФ, с изглед към Женевското езеро, „за да има къде да работи, докато поема все повече отговорности и трябва да присъства на място“.
В отговор на твърдения на вътрешен източник, че неговото семейство е използвало части от комплекса „Мунди“ за лични цели, Шваб подчерта, че апартаментът не е бил предназначен за него, а за Лагард.
СИФ посочва, че коментарите относно апартамента представляват „нова информация“, добавяйки, че вилата понастоящем се използва от служители и партньори на организацията.
Няколко запознати с процеса по наследяване в СИФ предупреждават, че все още няма официално споразумение между базираната в Женева институция и Лагард.
Но източници на FT, близки до преговорите, казват, че разговорите между Лагард и форума относно ръководна роля са продължили и след напускането на Шваб.
87-годишният Шваб заяви в началото на април, че възнамерява да се оттегли от поста председател на борда на СИФ през януари 2027 г. Само седмици по-късно обаче беше принуден да подаде оставка след сигнал от анонимен подател за предполагаеми неправомерни финансови облаги за него и семейството му.
Шваб вече беше оправдан по други обвинения за неправомерно поведение малко преди да излезе новата жалба и също така отхвърля последните обвинения.
Пред FT той изразява притеснение, че дълго планираното предаване на поста на Лагард може да бъде компрометирано заради собственото му предсрочно напускане и възможната вреда за репутацията на институцията.
„Страхувам се, че ако това продължи да виси над организацията без решение, Кристин Лагард няма да приеме поста като председател“, казва той. „Не искам да я изгубим. Искам да се уверя, че това, което е изградено тук… няма да бъде разрушено.“
СИФ, който назначи бившия шеф на Nestlé Петер Брабек-Летмат като временен председател, отговоря, че „продължава да функционира със силна позиция“ и добавя, че последните събития са регистрирали рекордна посещаемост.
Срещите в Давос се утвърдиха като основно събитие за главни изпълнителни директори и държавни ръководители, както и като източник на значителни приходи - 440 милиона швейцарски франка през 2024 г.
Очаква се Лагард да получи двойно по-високо възнаграждение спрямо сегашната ѝ годишна заплата от 466 000 евро. Клаус Шваб е получавал около 1 милион швейцарски франка.
От началото на мандата си в ЕЦБ през 2019 г., Лагард ръководи банката през пандемията от COVID-19 и последвалия безпрецедентен скок на инфлацията след локдауните и пълномащабната инвазия на Русия в Украйна.
Оттогава инфлацията в еврозоната е овладяна - за миналия месец тя е 2,2%, а прогнозите на ЕЦБ сочат, че тя ще се върне до целевото ниво догодина.