Търговското напрежение е изтрило $130 млрд. от критично важната компания ASML
Производителят на чип оборудване, смятан за една от най-важните компании в света, е засегнат от ограниченията върху износа за Китай и несигурността около американските мита
&format=webp)
Над 130 милиарда долара от стойността на ASML са изтрити за по-малко от година на фона на ограниченията върху износа за Китай и несигурността около митата на САЩ
Акциите на ASML, която се счита за ключов играч във веригата за доставки на полупроводници, достигнаха рекордно високо ниво от над 1000 евро през юли миналата година, като пазарната капитализация на компанията се равняваше 429,5 милиарда долара, според данни на S&P Capital IQ. Към края на търговията във вторник тя спадна до малко под 297 милиарда долара.
Акциите на производителите на полупроводници са нестабилни от миналата година поради затягането на ограниченията на САЩ за износ на чипове за Китай и заплахите на американския президент Доналд Тръмп за налагане на мита върху сектора откакто той встъпи в длъжност. ASML и други европейски производители на полупроводници усетиха напрежението.
„Всички производители на оборудване в сектора са в упадък, защото се концентрират върху опасенията си, свързани с ограниченията на САЩ спрямо Китай“, казва Стефан Хоури, ръководител на отдела за проучвания на акции в ODDO BHF, пред CNBC.
Хоури добавя, че дискусиите за митата и дебатите дали компаниите инвестират прекалено много в изкуствен интелект повдигат въпроса дали „търсенето е на нивото, което много хора очакват“.
ASML проектира инструменти, известни като машини за екстремна ултравиолетова литография (EUV), които се купуват от производители като TSMC и са необходими за създаването на най-модерните чипове в света.
Компанията наскоро започна доставките на следващото поколение от тези инструменти, известни като машини с висока числова апертура или High NA.
ASML е смятана за единствената компания в света, която може да произвежда тези EUV машини, което ѝ дава значително предимство.
Но тя никога не е успяла да изпрати най-модерните си машини в Китай, което е ограничило потенциалните продажби на нидерландската компания. Изпълнителният директор на ASML Кристоф Фуке заяви през януари, че през 2025 г. очаква „дялът на бизнеса ни в Китай да бъде по-нисък от този през 2023 и 2024 г.“.
ASML не е единствената компания, която се сблъсква с предизвикателствата, свързани с митата и Китай. Акциите на чип предприятията по целия свят усещат натиска от несигурността на световните пазари, свързана с търговската война.
Положителна перспектива за ASML?
Сделка за търговията и митата между САЩ и Европа би могла да премахне част от несигурността за инвеститорите.
„Ако в крайна сметка бъде постигнато споразумение между Тръмп и Европа и много други страни, те вероятно ще се възползват от облекчението на пазара, и по-специално в сектора“, добавя Хоури.
Въпреки външния натиск върху ASML, анализаторите все още са относително оптимистични за акциите. Според средната оценка, събрана от LSEG, целевата стойност на акциите на ASML е малко над 779 евро. Това означава около 17% ръст спрямо цената при затварянето на пазара във вторник.
Този месец Wells Fargo публикува доклад до клиентите си след среща с ръководството на ASML. Анализаторите от инвестиционната банка смятат, че ASML „остава оптимистична за възможностите за растеж“ през 2025 и 2026 г., подчертавайки компании като Samsung и Intel, които инвестират в инструменти за производство на чипове от ново поколение.