5 млрд. евро военна подкрепа: Мерц обеща на Зеленски помощ за производството на ракети с голям обсег
Министрите на отбраната на двете страни ще подпишат „меморандум за разбирателство“ относно ракети с далечен обсег, съобщи канцлерът след срещата си с украинския президент
&format=webp)
Германия ще задълбочи военното си сътрудничество с Украйна, като подкрепи закупуването на ракети с далечен обсег, произведени в опустошената от войната страна, съобщи канцлерът Фридрих Мерц.
„Нашите министри на отбраната ще подпишат днес писмо за намерения за закупуване на оръжейни системи с голям обсег на действие, произведени в Украйна“, заяви канцлерът по време на съвместна пресконференция с президента Володимир Зеленски в Берлин.
Няма да има ограничения по отношение на обхвата.
Споразумението се основава на по-широк пакет от военна помощ на стойност 5 млрд. евро, представен същия ден от германското министерство на отбраната. Той включва германско финансиране за производството на оръжия с голям обсег в Украйна, които вече са на въоръжение в украинските сили и могат да бъдат разположени в рамките на седмици, съобщава Politico.
Пакетът включва и нови договори за системи за противовъздушна отбрана, боеприпаси и логистична подкрепа, включително инфраструктура за поддръжка и сателитни комуникации. Германия също така потвърди, че ще финансира значителна част от сателитното покритие на Starlink в Украйна, което ще помогне за осигуряване на комуникациите, докато Киев се подготвя за засилени руски нападения.
Това бележи началото на нова форма на военно-промишлено сътрудничество между нашите страни,
заяви Мерц, наричайки партньорството „голям потенциал“. Той отказа да коментира конкретни оръжейни системи.
„Таурус“ или не: Въпрос без отговор
Още след като встъпи в длъжност по-рано този месец, Мерц обеща да засили германската подкрепа за Украйна, а тази седмица заяви, че „вече няма“ никакви ограничения за обхвата на оръжията, доставяни от западните съюзници на Киев.
Германските ракери „Таурус“ имат обсег от 500 км и могат да достигнат по-дълбоко в руската територия, отколкото други ракети с далечен обсег, уточнява BBC.
Въпреки че по време на пресконференцията си с украинския президент Мерц не спомена конкретно „Таурус“, той потвърди, че „меморандумът за разбирателство“ между двете страни е именно относно ракети с далечен обсег.
На този фон по-рано Кремъл предупреди, че всяко решение за прекратяване на ограниченията за обхвата на ракетите, които Украйна може да използва, би било доста опасна промяна в политиката, която би навредила на усилията за постигане на политическо споразумение.
Самият Мерц подчерта, че решението за премахване на ограниченията за обхвата е взето от западните съюзници преди месеци.
Ще има ли преговори във формат Тръмп-Путин-Зеленски
Междувременно украинският президент Зеленски призова в разговорите за постигане на мирно споразумение да участват трима лидери - „Тръмп-Путин-и той“, макар да добави, че е готов на всякакъв формат.
Говорителят на Кремъл Дмитрий Песков не отхвърли категорично идеята, но заяви, че подобна среща може да се състои само след постигане на „конкретни споразумения“ между „двете делегации“.
Въпреки че Украйна и Русия проведоха първите си преки разговори от повече от три години насам в Истанбул този месец, в срещата участваха служители на ниско ниво, които успяха да се споразумеят единствено за размяна на военнопленници, която се състоя миналия уикенд.
Днес руският външен министър Сергей Лавров предположи, че дата за по-нататъшни преговори ще бъде обявена в „близко бъдеще“, но даде да се разбере, че Москва се стреми да гарантира „неутралния, необвързан и неядрен статут“ на Украйна.
Тази седмица президентът на САЩ Доналд Тръмп посочи, че търпението му се изчерпва с неуспеха на Русия да постигне напредък в по-нататъшните преговори. Той заяви, че Владимир Путин си „играе с огъня“, след смъртоносния руски ракетен удар, при който загинаха 13 украински граждани, включително деца.
Руски официални лица заявиха в отговор, че Тръмп не е бил достатъчно информиран за контекста на конфликта.
„Утрешният мир ще бъде още по-болезнен“
На този фон Зеленски обвини Москва в забавяне на мирния процес и заяви, че все още не са представили обещания меморандум за мирните условия след разговорите в Истанбул. Песков настоя, че документът е в „заключителния си етап“.
Според трима руски източници на Reuters, условията на Путин за прекратяване на войната включват искане западните лидери да се ангажират писмено да спрат разширяването на НАТО на изток и да отменят част от санкциите срещу Русия.
„Путин е готов да сключи мир, но не на всяка цена“, твърди един от високопоставените руски източници, запознат с плановете на най-високо ниво в Кремъл, който говори при условие за анонимност.
Източниците твърдят още, че ако Путин не е в състояние да постигне мирно споразумение при собствените си условия, ще се опита да покаже на украинците и европейците чрез военни победи, че „утрешният мир ще бъде още по-болезнен“.
Кремъл не отговори на молбата за коментар от Reuters.
Путин и руски официални лица неведнъж са заявявали, че всяко мирно споразумение трябва да се занимава с „първопричините“ на конфликта - руско съкращение на въпроса за разширяването на НАТО и западната подкрепа за Украйна, допълва агенцията.
Киев заявява в отговор, че на Русия не трябва да се предоставя право на вето по отношение на стремежа да се присъедини към алианса на НАТО и че Западът трябва да даде силни гаранции за сигурност, които да възпрат всяко бъдещо руско нападение.
Администрацията на президента Володимир Зеленски също не отговори на молбата за коментар от Reuters.
Ожесточените сражения продължават, Русия струпва войски на Сумския фронт
Въпреки продължаващите дипломатически маневри, украинските военни съобщиха за един от най-големите обстрели на руски цели с дронове през нощта срещу сряда, докато Зеленски заяви, че Русия е изстреляла над 900 дрона за тридневен период, приключил рано сутринта в понеделник.
На място отбраната на Украйна е подложена на засилени руски атаки в североизточната част на страната.
Зеленски заяви, че Москва „струпва“ над 50 000 войници на Сумския фронт, където руските сили са завзели няколко села отвъд украинската граница в опит да създадат това, което Путин нарича „буферни зони за сигурност“.
Губернаторът на Сумската област Олег Григоров заяви, че руските сили са завзели четири села и боевете продължават край други населени места в района.
Москва контролира около една пета от територията на Украйна, включително Крим, който анексира през 2014 г., допълва BBC.
Според източниците на Reuters, ако Путин види тактическа възможност на бойното поле, ще навлезе още по-навътре в Украйна и Кремъл вярва, че Русия може да се бори с години, независимо какви санкции и икономически болки ще бъдат наложени от Запада.
По думите на източниците, Путин вече не е толкова склонен на компромиси по отношение на територията и се придържа към публичната си позиция, че иска да получи целите четири региона в Източна Украйна, за които претендира Русия. „Путин е затвърдил позицията си“, допълват те.