Индексът S&P 500 започва втората половина на 2025 г. със стил.

За първи път от повече от две години насам, основният американски борсов индекс формира така наречения „златен кръст“ във вторник.

Подобно на по-песимистичния си аналог - „кръста на смъртта“ - златният е популярен индикатор, използван от техническите анализатори за измерване на пазарната инерция. Той се формира, когато 50-дневната пълзяща средна стойност пресече отдолу нагоре 200-дневната, посочва MarketWatch.

Според данни на Dow Jones Market Data, S&P 500 не е регистрирал златен кръст от 2 февруари 2023 г. - началото на настоящия „бичи пазар“. Оттогава индексът е нараснал с над 48%, показват данни на FactSet.

Разбира се, златният кръст във вторник не е първият бичи сигнал, появил се след като американските акции започнаха да се възстановяват от дъната, достигнати през април след обявените от президента на САЩ Доналд Тръмп всеобхватни мита.

В края на април се появи и друг рядък технически сигнал - Zweig Breadth Thrust Indicator, който също подсказа за предстоящо рали. От 1982 г. насам този индикатор има безупречна успеваемост в предсказването на последващи ръстове на пазара.

В петък S&P 500 затвори на нов исторически максимум за първи път от февруари, приключвайки това, което Dow Jones определи като най-бързото завръщане на индекса към рекордни стойности след спад от поне 15%.

„Това определено е здравословен сигнал за пазара“, коментира пред MarketWatch Крейг Джонсън, главен технически анализатор в Piper Sandler, относно златния кръст от вторник. „В комбинация с разширяващото се участие на различни пазарни сектори това ни поставя в позиция за силна втора половина на годината.“

Историята показва, че златните кръстове надеждно предсказват последващи печалби, сочат още данните на Dow Jones. След златен кръст S&P 500 е бил по-висок една година по-късно в повече от 71% от времето - със средна едногодишна доходност от над 10%, според данни от 1928 г. насам. За сравнение, средната 12-месечна доходност за индекса през всеки 12-месечен период от 1928 г. насам е била около 8%.

Доходността след последните 20 златни кръста е била средно дори по-силна: В тази извадка едногодишният ръст се покачва до над 13%, с процент на достигане от 85%.

За разлика от предишния златен кръст, последният се случва в момент, в който индексът е съвсем близо до рекордното си затваряне от понеделник. Това обаче няма съществено значение за бъдещата му представяне, смята Марк Арбътър, президент на Arbeter Investments.

„Златните кръстове винаги са били добър сигнал за влизане в дълга позиция на пазара на акции“, казва Арбътър пред MarketWatch. Той също така отбеляза, че златните кръстове са значително по-надеждни от „кръстовете на смъртта“, които се образуват, когато 50-дневната средна пада под 200-дневната. Последният негативен кръст за S&P 500 се появи в средата на април, след като най-лошата част от корекцията вече беше отминала.

И други ключови индекси и отделни акции отбелязват златни кръстове напоследък. Nasdaq Composite регистрира такъв в понеделник, а акциите на любимеца на AI-инвеститорите - Nvidia - отчетоха златен кръст още в петък, според данните на Dow Jones.

Крейг Джонсън от Piper Sandler подчертава, че акциите на малки и средни компании започват да се активизират, което допринася за по-широкообхватно рали - още един знак, че пазарът се развива устойчиво. Според него S&P 500 може да приключи 2025 г. на ниво около 6600 пункта.

Разбира се, има и сигнали, че пазарът може да се подготвя за лека корекция. Марк Хълбърт от MarketWatch отбелязва, че съотношението между цените на златото и платината - краткосрочен индикатор с добра прогноза - наскоро е дало мечи сигнал.

Американските акции се представиха смесено във вторник, като S&P 500 завърши леко надолу след две поредни сесии с рекордни затваряния. Nasdaq Composite също приключи на червено, докато Dow Jones Industrial Average и Russell 2000 отчетоха повишения съответно от 0,91% и 1,03%.