Властите в Бали настояват за въвеждане на много по-строги наказания за туристи, които нарушават закона.

Команг Нова Севи Путра, заместник-председател на местния законодателен съвет на острова, призова за депортиране на граждани, извършващи престъпления, съобщава South China Morning Post.

„Ако бяхме в чужбина и се биехме, веднага щяхме да бъдем депортирани. Защо това не се прилага в Бали? Щом ги хванат, депортиране. Това ще направи Бали по-безопасен“, допълва той пред изданието.

Според законодателния съвет на острова, най-често срещаните нарушения от туристи, са кражби, нарушения на правилата за движение и злоупотреба с разрешителни за пребиваване с бизнес цели, допълва Euronews.

Предложението идва, след като Бали въведе серия от нови насоки за туристите в опит да ограничи неприличното поведение.

Властите твърдят, че строгите мерки имат за цел да опазят културната цялост и свещените места на индонезийския остров. Те се отнасят основно до облеклото и поведението при посещение на храмове и религиозни комплекси.

Нови правила

Новите правила бяха издадени от губернатора на Бали И Ваян Костер на 24 март.

„Издадохме подобна наредба и преди, но тъй като нещата се променят, трябва да се адаптираме. Това гарантира, че туризмът в Бали ще остане устойчив и в хармония с нашите местни ценности“, заяви той.

Насоките се фокусират върху осигуряване на уважително поведение при посещение на свещени места и плащането на туристическата такса на Бали. Те също така задължават туристите да използват лицензирани екскурзоводи и места за настаняване, да спазват законите за движение по пътищата и да обменят валута в оторизирани пунктове.

Без неподходящи снимки и пластмасови торбички

Новите правила изискват от туристите да носят скромно и уважително облекло и да се „държат уважително, независимо дали става въпрос за религиозни обекти, ресторанти, търговски обекти или обществени пътища“.

На посетителите се забранява да псуват, да нарушават спокойствието или да се държат грубо с местните жители, длъжностните лица или другите туристи. Кметът заяви, че „споделянето на реч на омразата или дезинформация в социалните медии също е забранено“.

Други забранени дейности включват влизане в свещени храмови райони без разрешение, изхвърляне на отпадъци и работа без разрешително. Забранени са и пластмасовите изделия за еднократна употреба, включително найлонови торбички, пластмасови сламки и напитките в пластмасови опаковки.

Чуждестранните туристи „трябва да спазват и зачитат балийските обичаи, традиции и културни практики, особено по време на церемонии“ и „да се обличат подходящо, когато посещават храмове, туристически атракции или обществени места“.

Освен това не е разрешено да „влизат в свещени храмови зони, освен ако не са поклонници в традиционно балийско облекло“. В директивата се добавя, че „на жените в менструация също е забранено да влизат в тези зони“.

На туристите не е позволено да се катерят по свещени дървета или паметници, както и да правят неподходящи или голи снимки на религиозни места.

Правни последствия, ако не се плаща такса

През февруари миналата година Бали въведе еднократна такса за влизане в страната в размер на 150 000 индонезийски рупии (9 евро) за чуждестранни посетители, за да финансира усилията си за опазване на околната среда.

Като част от новите насоки, „на туристите, които не заплатят туристическата такса, ще бъде отказан достъп до забележителностите, а тези, които бъдат хванати да нарушават разпоредбите, ще бъдат изправени пред правни последствия“.

Неотдавна балийските власти предложиха дневна туристическа такса, подобна на тази за устойчиво развитие в размер на 100 долара (95 евро), която Бутан налага на повечето международни посетители.