Бизнес лидерите вече казват на глас това, което шепнеха: AI ще премахне милиони работни места
Шефът на Ford предрича, че изкуственият интелект ще замени „буквално половината от всички бели якички в САЩ“
&format=webp)
Главните изпълнителни директори вече не избягват въпроса дали изкуственият интелект ще отнеме работни места. Напротив – те вече открито прогнозират колко дълбоки ще бъдат съкращенията.
„Изкуственият интелект буквално ще замени половината от всички бели якички в САЩ“, каза изпълнителният директор на Ford Motor Джим Фарли в интервю с писателя Уолтър Айзъксън в рамките на Aspen Ideas Festival. „AI ще остави много хора, заети с умствен труд, работа“, прогнозира той, цитиран от The Wall Street Journal.
Мариан Лейк, ръководител на гигантското потребителско звено в JPMorgan Chase, заяви пред инвеститори през май, че заради използването на нови AI инструменти очаква намаляване на броя служители с около 10% в следващите години.
Подобни предупреждения за съкращения бяха отправени и от ръководители на компании като Amazon, Anthropic и други.
Изпълнителният директор на Amazon Анди Джаси написа в бележка до служителите през юни, че очаква корпоративната работна сила на компанията да намалее през следващите години заради „технология, която се появява веднъж в живота“.
„Ще се нуждаем от по-малко хора за някои от работните места, които се извършват днес, и от повече хора за нови типове дейности“, каза той.
Главният изпълнителен директор на Anthropic Дарио Амодей предупреди през май, че половината от всички позиции за начинаещи може да изчезнат в рамките на 1 до 5 години, което би довело до безработица в САЩ от 10% до 20%. В интервю за Axios той призова корпоративните лидери и правителствените представители да спрат да „замазват реалността“.
Изказването на шефът на Форд едно от най-прямите до момента, идващо от лидер на голяма американска компания извън Силициевата долина. Думите на Джим Фарли отразяват нарастваща промяна в начина, по който много ръководители говорят за човешката цена на новите технологии. Досега повечето от тях избягваха да признаят публично колко бързо може да изчезнат голям брой работни места за служители в офиси.
В интервюта изпълнителните директори често използват уклончив език, като подчертават, че иновациите по традиция създават нови професии. Но в частни разговори много от тях от месеци шепнат, че бизнесите им вероятно могат да бъдат управлявани с много по-малко персонал, благодарение на автоматизация, AI и роботи, отбелязва WSJ.
Професионалистите ще трябва да приемат реалността, че почти никоя длъжност няма да остане незасегната от AI, написа през пролетта до служителите Миха Кауфман, изпълнителен директор на платформата за свободни професии Fiverr.
„Това е сигнал за събуждане“, предупреди той. „Няма значение дали сте програмист, дизайнер, продуктов мениджър, анализатор на данни, юрист, търговец или финансист – AI идва и за вас.“
Изпълнителният директор на Shopify, Тоби Лютке, наскоро заяви на служителите, че компанията няма да прави нови назначения, освен ако мениджърите не докажат, че работата не може да бъде свършена от изкуствен интелект.
Някои компании вече планират да обединяват длъжности – например ролите на продуктов мениджър и софтуерен инженер. Други, като производителят на ваксини Moderna, инструктират служителите да започват нови проекти, без да се увеличава броят на персонала.
„Мисля, че AI ще унищожи много повече работни места, отколкото повечето хора осъзнават“, заяви Джеймс Райнхарт, изпълнителен директор на онлайн платформата ThredUp, по време на инвеститорска конференция през юни.
Бизнес консултанти казват, че мнението на директорите за ИИ се променя почти всяка седмица – в зависимост от това какво ново научават за технологията и как техни конкуренти променят стратегиите си за наемане и организационна структура.
Има и по-умерени гласове
Някои технологични ръководители смятат, че страховете са преувеличени. Оперативният директор на OpenAI, Брад Лайткап, заяви в подкаста „Hard Fork“ на New York Times, че не вярва ефектът върху начинаещите служители да бъде толкова бърз и драстичен, колкото някои прогнозират.
„Все още няма доказателства, че масово се заменят позиции за хора в начален етап на кариерата си“, каза той. В същото време призна, че технологиите неизбежно водят до промени в трудовия пазар.
Изпълнителният директор на IBM, Арвинд Кришна, сподели, че компанията вече е заменила няколкостотин позиции в отдела за човешки ресурси с помощта на AI, но е наела повече програмисти и търговци.
Паскал Дешрош, финансов директор на AT&T, заяви в интервю миналия месец, че бъдещето на труда в ерата на AI остава неясно. „Трудно е категорично да кажем: ‘Ще имаме по-малко служители, но по-продуктивни,’“ каза той. „Просто още не знаем.“