Като в минно поле: Как трябва да променят мисленето си бизнес лидерите
Идеята за приоритизиране на устойчивостта пред перфекционизма започва да завладява всички индустрии

Днес главните изпълнителни директори не просто ръководят компаниите — те се движат в минно поле. От геополитически сътресения и икономическа нестабилност до бързи промени в технологиите и поведението на потребителите, правилата за лидерство се пренаписват в реално време.
В ексклузивно интервю за CNBC главният изпълнителен директор на McLaren Racing Зак Браун очертава подход към лидерството, фокусиран върху спешността, инерцията и ученето от грешките. Лидери като Иван Еспиноса от Nissan и Андреа Орсел от UniCredit също очертават нуждата от адаптиране към подобни напрежения, подчертавайки важността на гъвкавостта и съгласуваността в настоящата сложна бизнес среда.
Да се научим да губим – и да продължаваме напред
„Мразя да губя“, казва Браун от McLaren пред CNBC. „Има два типа успешни хора: тези, мотивирани от тръпката на победата, и тези, мотивирани от страха от поражението“.
Самият той е представител на втората категория.
„Това, което се опитвам да внуша в организацията, не е непременно страх от провала, а стремежът да се постигат постепенни печалби всеки ден“, обяснява той. „ Ако успеете да създадете среда, в която хората искат да стават малко по-бързи всеки ден, ще успеете да поддържате инерцията“.
„Загубите са много повече от победите. Затова трябва да се научите да губите и да използвате това като мотивация да се представите по-добре следващия път. Ако имате катастрофа, веднага се връщате в колата. Трябва да се учите от грешките си, но след това да продължавате напред”, съветва Браун, който преди е бил професионален състезател.
Да ръководиш в бурни времена
Идеята за приоритизиране на устойчивостта пред перфекционизма се проявява във всички индустрии. Според доклад на Challenger, Gray & Christmas от юни, през 2024 г. рекордните 2221 главни изпълнителни директори са подали оставка. Тенденцията продължава и през 2025 г., като промените в ръководството на американските компании са се увеличили с 11% от януари до февруари. 247-те напускания на главни изпълнителни директори през февруари са вторият най-висок брой откакто Challenger започва да води статистика през 2002 г., като почти достига рекордното ниво, регистрирано през същия месец на 2024 г.
Главният изпълнителен директор на Nissan Иван Еспиноса, който пое поста през април, описва настоящата бизнес среда като изискваща, но управляема.
„Поддържайте оптимизма, защото средата е много трудна и не искате да се претоварите“, казва той. „Ако се претоварите, можете да се парализирате, а парализата не е това, от което се нуждаете в настоящата среда. Трябва да продължавате да се движите“.
Еспиноса разкри големи планове за преструктуриране в затруднената Nissan в рамките на няколко седмици след назначаването му, включително съкращения на работни места и заводи. Той също така подчерта важността на съгласуваността в лидерството.
„Това, което не можете да си позволите в днешната много сложна ситуация, е да имате екип, който няма едни и същи цели и не споделя едни и същи задачи“, категоричен е той. „Гъвкавостта не подлежи на преговори. В миналото някои главни изпълнителни директори бяха много упорити, много против промените. Мисля, че сега трябва да сте отворени и гъвкави“.
Политика, натиск и вземане на решения
Главният изпълнителен директор на UniCredit Андреа Орсел разказва как външни сили оформят вземането на решения от страна на ръководството. В интервю за CNBC той посочва нарастващото влияние на политическите и регулаторните разпоредби.
„Сега има нов фактор, който всички ние трябва да вземем под внимание“, казва той. „И този нов фактор е правителствената или политическата намеса. Всичко останало може да е перфектно, но ако правителството има различно мнение, нищо не се случва“.
Според Орсел нарастващото значение на националните интереси сега е централен фактор в стратегическото планиране и изпълнение. Неговите коментари идват на фона на широко отразяваните опити на UniCredit да разшири присъствието си в Европа чрез потенциални сделки за сливане с Commerzbank и Banco BPM - усилия, които срещнаха съпротива от националните правителства.
Ерата на отчетността на изкуствения интелект
В същото време главните изпълнителни директори са изправени пред нарастващ натиск да подготвят организациите си за ерата на изкуствения интелект. Равин Джесутасан, експерт в областта на бъдещето на работата, коментира пред CNBC по-рано тази седмица, че управителните съвети все повече държат главните изпълнителни директори отговорни за това колко бързо могат да интегрират технологията в своите операции.
„Всеки главен изпълнителен директор ще бъде държан отговорен за това колко бързо ще внедри изкуствения интелект в организацията и дали той наистина ще я трансформира“, казва Джесутасан. „Управителните съвети активно следят това“.
Според него лидерството днес включва и изграждането на организация, която може да се адаптира бързо в случай на промени, с правилния начин на мислене, набор от умения и инструменти.
Все по-често от главните изпълнителни директори се изисква да стимулират растежа с по-малко ресурси, отбелязва той.
„Един финансов директор ми каза: „През последните пет години сме отбелязали трикратен растеж. През следващите пет години ще ми трябват с 50% по-малко фиксиран капитал и с 50% по-малко хора, за да постигна същия растеж“, разказва още Джесутасан.
Браун от McLaren добавя: „Това, което беше достатъчно добро вчера, утре няма да е достатъчно добро“.
Новото поколение изпълнителни директори в някои от най-големите компании като Boeing, Nike и Starbucks ще трябва да приложат същата енергия: да имат ясна представа за рисковете, да владеят нововъзникващите технологии и да не се страхуват да действат.