Първото лекарство за лечение на малария, подходящо за бебета и много малки деца, е одобрено за употреба, съобщава BBC. Очаква се да бъде пуснато в африканските страни в рамките на няколко седмици.

Досега не е имало одобрени лекарства за малария, специално предназначени за бебета.

Половин милион смъртни случая през 2023 г.

През 2023 г. – годината, за която има най-актуални данни, маларията е причинила около 597 000 смъртни случая. Почти всички от тях са в Африка, а около три четвърти са деца под тригодишна възраст.

Въпреки че лекарства за лечение на малария съществуват, досега нямаше специално предназначен медикамент за най-малките бебета и деца, тежащи по-малко от 4,5 кг. 

Вместо това те са били лекувани с лекарства, предназначени за по-големи деца.

Това обаче представлява риск, тъй като дозите за по-големите деца може да не са безопасни за бебета, чиито чернодробни функции все още се развиват и чиито организми преработват лекарствата по различен начин. 

Ново лекарство, разработено от фармацевтичната компания Novartis, е одобрено от швейцарските власти и вероятно ще бъде пуснато в регионите и страните с най-висока заболеваемост от малария в рамките на няколко седмици. Медикаментът е разтворим, като може да се добави и към кърма. Има приятен черешов аромат, който го прави по-лесен за приемане, пише Reuters. 

Novartis заявява, че ще го предлага лекарството на почти нестопанска основа, за да улесни достъпа до лечение за най-уязвимите групи

Най-малките и най-уязвимите

Изпълнителният директор на компанията, Вас Нарасимхан, определи това като важен момент. „В продължение на повече от три десетилетия ние не се отклонихме от курса в борбата срещу маларията, работейки неуморно, за да постигнем научни пробиви там, където те са най-необходими.”, цитира BBC. 

“Заедно с нашите партньори сме горди, че стигнахме по-далеч в разработването на първото клинично доказано лечение на малария за новородени и кърмачета, като по този начин гарантираме, че дори най-малките и най-уязвимите най-накрая ще получат грижите, които заслужават.“

Лекарството, известно в някои страни като Coartem Baby или Riamet Baby, е разработено от Novartis в сътрудничество с Medicines for Malaria Venture (MMV), швейцарска организация с нестопанска цел, подкрепена първоначално от правителствата на Великобритания, Швейцария и Холандия, както и от Световната банка и Фондацията „Рокфелер“.

Осем африкански държави – Буркина Фасо, Кот д'Ивоар, Кения, Малави, Мозамбик, Нигерия, Танзания и Уганда, също са участвали в оценката и изпитването на лекарството и се очаква те да са сред първите получили достъп до него. 

Мартин Фичет, главен изпълнителен директор на MMV, коментира, че това е още една важна стъпка по пътя към намаляването на огромния брой жертви, които маларията взима. „Маларията е една от най-смъртоносните болести в света, особено сред децата. Но с подходящи ресурси и фокус тя може да бъде ликвидирана.”

“Одобрението на Coartem Baby осигурява необходимо лекарство с оптимизирана доза за лечение на една иначе пренебрегвана група пациенти и представлява ценно допълнение към арсенала от средства за борба с маларията.“, подчертава Фичет. 

Д-р Марвел Браун, доцент в Университета на Хертфордшир, Факултет по здраве, медицина и биологични науки, отбелязва, че това трябва да се разглежда като значителен пробив в спасяването на живота на бебета и малки деца.

„Смъртността от маларийни инфекции, особено в Субсахарска Африка, е изключително висока – над 76% от смъртните случаи са при деца под петгодишна възраст.”

Болестта протича още по-тежко при бебета, родени с сърповидно-клетъчна анемия, главно поради слаба имунна система.

От гледна точка на общественото здраве, това, че Novartis произвежда този продукт без цел печалба, може да спомогне за намаляване на неравенството в достъпа до здравеопазване.“