От поне две десетилетия насам унгарският премиер Виктор Орбан упорито атакува либералните възгледи, превръщайки страната в това, което самият той нарича „нелиберална демокрация“ и нация на „християнската свобода“.

Междувременно успя да си спечели почитатели по целия свят, включително американският вицепрезидент Джей Ди Ванс и грузинският премиер Иракли Кобахидзе.

Президентът на САЩ Доналд Тръмп го нарече „умен“ и „твърд човек“. „Един от най-уважаваните, когото наричат силен човек“, заяви Тръмп през септември 2024 г.

Броени месеци преди изборите в Унгария през април 2026 г., ЛГБТ+ общността се превърна в една от новите мишени на Орбан. Неговата партия Фидес прие закон, който имаше за цел да забрани провеждането на нейния прайд. И все пак, през юни събитието се събраха между 100 000 и 200 000 души, в сравнение с едва 35 000 миналата година.

Наблюдавайки как огромни тълпи маршируват през Будапеща, за да отпразнуват хомосексуалността, свободата на словото и правото си на обществени събирания – всичко това в разрез с новия закон, мнозина се питат: може ли либералният мироглед да отвърне на удара на Орбан.

В известен смисъл, това е грешен въпрос. Властта на Орбан наистина е застрашена, но не от тези хора и не по този начин. Истинското предизвикателство идва не от либералната левица, а от десния център, пише в анализ BBC.

Изненадващ претендент от вътрешното обкръжение

Петер Магяр, 44-годишен бивш член на вътрешнното обкръжение на Орбан, се появи като изненадващ претендент за властта през февруари 2024 г. Това стана след скандал, свързан с решението за помилване на осъден за прикриване на сексуално насилие над деца, което доведе до оставката на президента Каталин Новак в пряк телевизионен ефир.

Министърът на правосъдието Юдит Варга (бивша съпруга на Магяр) също подаде оставка, а скандалът нанесе удар върху твърденията на Орбан, че защитава традиционните семейни ценности.

Магяр даде дълго интервю за Partizan, водещ опозиционен канал в YouTube, в което разкритикува корупцията в управляващата партия.

Роберт Пузер, опозиционен активист, оглавяващ новата безпартийна инициатива „Гражданска съпротива“, смята, че Магяр действа внимателно, тъй като представителите на Фидес и някои медии се опитват да го представят като либерал или левичар. Според него той опитва да избегне отчуждаването на консервативната си база избиратели в провинцията, която доскоро беше сърцето на подкрепата за Орбан. По този начин си създава собствен силен сюжет за Унгария, която се срива.

Според повечето национални социологически проучвания основната опозиционна партия Тиса, ръководена от Магяр, има между 9% и 18% преднина пред партията на Орбан. Само едно от тях, на проправителствения мозъчен тръст Viewpoint Institute, все още дава малка преднина на Фидес.

Бившият съюзник на Орбан използва като аргументи плачевното състояние на държавните болници, училища и железници. Сега дългогодишната концепция на премиера, която беше давана за пример от някои лидери навън, започва да се проваля у дома, а Унгария е по-близо от всякога до отстраняването на човека, който държи властта през последните 15 години, допълва BBC.

Изпитана стратегия

Орбан е на власт през 19 от 35-те години след падането на комунизма през 1990 г., което го прави един от най-опитните лидери в ЕС. В началото на 90-те години Фидес се откъсна от либералните си корени, а той наложи нова консервативна, националистическа и дясна идентичност.

През 2015 г., когато десетки бежанци пътуваха към Европа с молба за убежище, Орбан ги нарече част от „миграционно движение, съставено от икономически мигранти, бежанци, а също и чуждестранни бойци“. Сега той се противопоставя на военната подкрепа за Украйна след пълномащабната руска инвазия през февруари 2022 г., както и на кандидатурата ѝ за членство в ЕС.

Крайъгълен камък в управленския му модел е умението да идентифицира от какво се страхуват избирателите му: това важи за всяка негова категорична победа през 2010, 2014, 2018 и 2022 г.

Проучване на общественото мнение от агенция Publicus в периода 23-25 юни, показа, че 45% от хората подкрепят прайда в Будапеща, а 48% са против. Едва 8% от избирателите на Фидес обаче са го одобрили, така че това беше флаг, зад който да се сплоти собственият му лагер.

След края на прайда в Будапеща народната певица Мариана Майороши, чиято песен беше изпълнена по време на травеститското шоу, заяви: „Дълбоко ме разстройва фактът, че като изпълнител нямам право да попреча на някого да направи това с гласа ми“. Орбан изрази подкрепата си за нея във Facebook.

През 2022 г. правителството организира референдум за закрила на детето, който съвпадна с общите избори. Въпросите включваха: 1: „Подкрепяте ли да се разреши на децата в държавните училища да участват в часове по сексуална ориентация без съгласието на родителите?“ И: „Подкрепяте ли насърчаването на смяната на пола на непълнолетни лица?“. 3,7 млн. унгарци взеха участие, като по-голямата част от тях гласуваха с „Не“. Оттогава правителствени служители цитират резултата от този референдум като доказателство, че унгарците са против това, което представлява прайда.

Победителят взима всичко

Орбан губи властта през 2002 г., връща се на поста през 2010 г., а с новия избирателен закон от 2011 г. свива парламента от 386 на 199 места и премахва втория тур на изборите, като на практика насочва гласовете към най-силната партия.

Така докато разединените опозиционни партии се борят за трохите от властта, Фидес получи цялата торта. През 2014 г. спечели 45% от гласовете или 67% места в парламента. Предишната система на пропорционално представителство беше заменена с нещо по-близко до „first-past-the-post“, използвана в Обединеното кралство.

Освен това премиерът назначи благоприятни за Фидес съдии в Конституционния и Върховния съд. През 2014 г. той заяви, че изгражданата от него "нелиберална държава" „не отхвърля основните принципи на либерализма като свободата... но не превръща тази идеология в централен елемент на държавната организация“.

Андраш Ланчи, философ, считан за силно влиятелен върху решенията на Орбан, нарича това „политически реализъм“. „Идеи, основани на опита, а не на утопиите и морализаторството, които левичарите толкова много обичат“. Според него Орбан е вдъхнал на сънародниците си „ново самочувствие“ след векове на чуждо управление. „Тази нация е станала по-силна и искаме да вярваме, че не отстъпваме на никоя друга.“

Как се печелят световни лидери

Орбан управлява чрез прости послания, извлечени от непубликувани проучвания на общественото мнение, поръчани от неговото правителство, за да разбере какво тревожи обществото.

След това проправителствените медии, социалните медии и билбордовете в цялата страна действат като ехо камера за тези послания.

Някои лидери в чужбина изглежда се възхищават на подхода му, а много републиканци от MAGA обичат Орбан за това, че се противопоставя на "woke" културата.

Словашкият и грузинският премиер също са негови твърди почитатели, както и Алис Вайдел (Алтернатива за Германия), Герт Вилдерс (Нидерланска партия на свободата) и Херберт Кикъл (Австрийска партия на свободата).

Но тъкмо когато Орбан достига върха на славата си зад граница, килимът на властта у дома изглежда започва да се изплъзва, допълва BBC.

Пукнатини в управлението

Петер Магяр обикаля страната почти непрекъснато, атакувайки правителството за условията в болниците, за провалената железопътна мрежа и за заплатите в публичния сектор, които са сред най-ниските в Европа.

Той привлича големи тълпи, а посещенията му в болници, училища или домове за възрастни хора се излъчват във Facebook, като много от тях предизвикват десетки хиляди гледания. „Ще изградим тази страна отново заедно, тухла по тухла“, повтаря Магяр. „Тухла по тухла!“ - скандират в един глас неговите привърженици.

Публицистите на Фидес го отхвърлят като кух „месия“ или предател от собствените им редици. Но Магяр предлага алтернативна визия за родината.

Самият Орбан допусна някои грешки, като например да подкрепи ултранационалистическия кандидат Джордже Симион на последните президентски избори в Румъния, въпреки дългата му история на антиунгарски изказвания. Той го смяташе за полезен съюзник в Европарламента, където споделяше посланието, че „християнска Европа“ е застрашена. Но Симион се оказа изненадващият губещ на втория тур в Румъния.

Неуспехът да спре прайда, въпреки че го обеща на поддръжниците си, също предполага известно отслабване на властта му.

Но може би най-сериозното предизвикателство остава унгарската икономика, силно зависима от германския пазар, особено от автомобилите, произвеждани в Унгария, която сега е в застой. Орбан вече не може да осигури по-добър стандарт на живот за гражданите.

„Неизбежно е да има толкова много конфликти през толкова дългото време, в което е на власт. Конфликти, които „ерозират доверието, уважението, ерозират много положителни неща, които обединяват тази политическа общност“, признава дори Андраш Ланчи, който обаче вярва, че Орбан отново ще спечели следващите избори.

Битка за душата на Унгария

В случай на поражение обаче, то ще бъде грандиозно.

„Орбан е в състояние да мобилизира основния си електорат, който е около два милиона души, но това не е достатъчно, за да спечели изборите“, смята Золтан Кишели, политически анализатор, близък до Фидес.

Партията „Тиса“ също има около два милиона избиратели. На вота през 2022 г. са гласували над пет милиона унгарци при 69% избирателна активност, така че изборите през април 2026 г. вероятно ще бъдат решени от тези, които в момента все още не са решили за кого да гласуват.

„Ние търсим политически теми, които могат да привлекат тези 500 000 до един милион избиратели, необходими, за да надделеят над опозицията“, допълва Кишели.

През 2022 г., на фона на войната в Украйна, Орбан се представи като "мирния" кандидат и заяви, че опозицията ще въвлече Унгария във война. Това беше успешна тактика в страна, често прегазвана в историята си от чужди армии.

Ако войната приключи с победа за Русия до 2026 г. „политическият реалист“ Орбан ще може да си припише заслугата като западния лидер, предупредил, че Украйна не може да победи мощта на Русия. Или, ако продължи, Фидес ще засили кампанията си срещу Манфред Вебер, лидер на Европейската народна партия (ЕНП), който подкрепя продължаването на западните военни доставки за Украйна. „Орбан може отново да се представи като гълъб на мира“, допълва Кишели.

Орбан представя и добрите си отношения с руския президент Владимир Путин като гаранция за евтин газ и петрол за унгарските потребители, постоянно застрашени от санкциите срещу Русия. (Въпреки че досега той не е блокирал успешно нито един от 18-те пакета санкции).

Но опонентите му се надяват, че Тиса ще запази преднината си в социологическите проучвания и ще спечели „рано или късно“.

Пузер описва Унгария като страна на кръстопът. „Има път, водещ към демократичен преход от тази полуавторитарна, полуконституционна система и има деспотичен път, водещ към диктатура“.

Що се отнася до Орбан, през март той заяви, че се води борба „за душата на западния свят“, докато някои виждат изборите през април като битка за душата на Унгария, завършва BBC.