От класната стая до корпоративната заседателна зала, навсякъде може да чуете следния съвет:

„Просто бъдете себе си.“

Старото схващане гласи, че автентичността е ключът към добрите взаимоотношения, кариерния успех и щастливия живот.

В ерата на AI, когато психологът може да е асистент с изкуствен интелект, а баристът, който ти прави кафе – робот, човечността получава още по-висока стойност.

Но тук е уловката: това е лош съвет.

Това твърди Брит Франк, лицензиран психотерапевт и автор на книгите The Science of Stuck и Align Your Mind. Като корпоративен лектор, тя споделя наблюденията си колко често хората се борят с откриването какво означава да си автентичен. Натискът да си „истински“ през цялото време всъщност може да причини повече вреда, отколкото полза, споделя експертът пред CNBC.

LinkedIn | Britt Frank

„Бъди себе си“ може да звучи хубаво, но не издържа на по-внимателно разглеждане. В най-добрия случай е непълно. Ето защо:

Имаш повече от едно „Аз“

Имаш много различни „Аз“-ове, както знае всеки, който някога е имал вътрешен конфликт.

Една част от теб може да иска да отиде на фитнес, а друга просто да остане на дивана и да гледа сериали.

Да живееш в постоянно противоречие не те прави лицемер, а човек.

„Помисли за последния път, когато се чувстваше разкъсван от решение. Може би една част от теб искаше да се изкаже, а друга се страхуваше от осъждане. Тези вътрешни дебати показват, че умът е сложна екосистема от мисли, чувства и желания, а не едно единствено цяло.“

Вашето „Аз” зависи от много фактори

Нашата нервна система влияе върху поведението много повече, отколкото си мислим.

„Когато сте отпочинали не сте същият човек, какъвто сте, като изтощен. Когато сте стресирани или тревожни, може да се разгневите на приятел, въпреки че не е типично за вас. Този момент на острота може да не е начинът, по който бихте искали да се държите – или бихте се държали в друго състояние на ума – но това все пак е част от „аз“.

„Просто съм себе си“ като извинение за лошо поведение

Автентичността не е повод за действие без да се обмисля въздействието от него.

Например, някой може да използва „автентичността“, за да оправдае своя остра критика или грубост.

Такъв вид поведение уврежда доверието и създава излишни конфликти.

Регулирането на емоциите и намирането на правилния баланс да се показвате честно и да сте наясно как вашите действия засягат другите, е от решаващо значение за здравите взаимоотношения, както на работа, така и в живота, допълва експертът.

Как да се справите

По-ефективна стратегия е да „ръководите себе си“. Това означава да разпознавате всички различни характери в съзнанието си, включително гневните, приятелските, сътрудничещите и егоистичните части.

Да ръководите себе си означава съзнателно да подбирате кои части да се проявяват във всяка ситуация и по какъв начин. Когато свикнете да го правите, ще бъдете по-малко реактивни и по-способни да отговаряте на стресови фактори, вместо да реагирате на провокации.

Ето четири начина да практикувате самоуправление:

• Фокусирайте се върху многообразието. Идеята за едно единствено „автентично аз” опростява сложната човешка психика. Стриктното придържане към една версия на себе си може да дава усещане за защита, но често се превръща в броня, която ограничава растежа. Да бъдете наясно с вътрешното си многообразие означава да разбирате как да преминавате от едно „аз” към друго в зависимост от обстоятелствата.

• Търсете хармония, а не автентичност. Вместо да търсите едно фиксирано „истинско“ аз, фокусирайте се върху изграждането на взаимоотношения между вътрешните си части. Това може да изглежда като разговор с различните части от себе си, сякаш всички сте на маса за преговори. Така е по-вероятно да се проявите по начин, който е в хармония с вашите ценности.

• Изберете самосъзнание вместо самоизразяване. Не е нужно да сте „истински“ през цялото време. По-важно от това да изразявате всичко, което чувствате или мислите в реално време, е да сте наясно с това, което всички части от вас се борят да изразят, и да избирате съзнателно как да действате.

• Изберете отговорността. Показването на сурови емоции или „изразяването на истината“ не винаги е разумно. Автентичността без редактиране може да доведе до ненужни конфликти. Да поемеш отговорност означава да избереш кога и как да споделиш истинската си същност по начин, който изгражда доверие, вместо да го разрушава.

Макар че „просто бъди себе си“ може да е започнало като добронамерен съвет, предаден от искрени хора, това чувство се нуждае от спешно обновяване в хаотичните, реални ситуации, с които се сблъскваме всеки ден от нашето съвремие, допълва експертът.