Планът на България да изгради АЕЦ в земетръсна зона на река Дунав може да стане първият атомен проект в ЕС, който ще бъде спрян след ядрената катастрофа в Япония. По този начин в земята ще остане дупка за 2 милиарда долара, съобщи агенция Bloomberg.

Най-бедната страна в ЕС е изправена пред „мисия невъзможна" да довърши централата, тъй като след инцидента във „Фукушима" ще бъдат нужни допълнително 2.1 милиарда долара за подобряване на мерките за сигурност, сочи доклад на Центъра за балкански и черноморски изследвания в София.

В доклада се отбелязва, че допълните средства ще направят невъзможно продължаването на проекта. Единственият, който би дал пари за завършването на АЕЦ-а, е руската държавна компания Росатом.

Руската страна е готова напълно да финансира строителството на АЕЦ „Белене", заяви вчера в Прага генералният директор на „Росатом" Сергей Кириенко. По неговите думи „Росатом" смята проекта за рентабилен и е готов да вложи в него свои средства.

При това топ-мениджърът призна, че България би искала да си запази 51% от акциите в централата, но и да запази руското финансиране. „Ние изработихме механизъм, който ще ни позволи да направим това", заяви Кириенко.

Ръководителят на „Атомстройекспорт" Александър Глухов вчера поясни, че може да бъде използвано дългово финансиране, но тази схема според него не може да бъде реализирана без рискове и в момента тя се обсъжда, писа „Коммерсант", цитиран от Фокус.

Преди преме след среща с премиера на Русия Владимир Путин, Бойко Борисов заяви: „Предложих на Путин да го заведа на „Белене" да види какъв гьол има там и какво сме заварили".