Банкерите, които консултират компаниите за листването им на фондовата борса, се надяват, че новата година ще донесе възстановяване на първичните публични предлагания (IPO), след като Федералният резерв на САЩ сигнализира за потенциален край и обратно движение на най-бързото нарастване на лихвените проценти от десетилетия насам, пише в свой анализ Reuters.

"Пазарите за първични публични предлагания ще бъдат много по-добри през 2024 г., отколкото бяха през тази година, и интуицията ми подсказва, че както обемите, така и достъпът ще се подобряват с напредването на годината", казва Даниел Лудвиг, глобален ръководител на пазарите на дялов капитал (ECM) в Goldman Sachs.

Този положителен сигнал идва след трудна година за банкерите. Досега 2023 се очертава да бъде втората най-лоша за сделките на ECM през последното десетилетие (след 2022 г.) с привлечени до момента 532 млрд. долара, според данни на Dealogic.

Конкретно в сферата на IPO през 2023 г. се наблюдават най-ниските нива на активност от 2016 г. насам.

След слабата 2023: Азиатският IPO пазар гледа с надежда към 2024Тази година се очертава да бъде най-слабата от 2012 г. насам по отношение на първичните публични предлагания


Някои от листваните през тази година компании отбелязаха временен спад в цените на акциите си на вторичния пазар, включително производителят на чипове Arm Holdings и производителят на сандали Birkenstock. Много от тях обаче към днешна дата се търгуват над емисионната си цена на фона на глобалното рали на акциите, подхранвано от нарастващия консенсус, че лихвените проценти са достигнали своя връх.

"Има ясно разбиране, че в най-лошия случай се намираме в пауза за повишаването на лихвените проценти, а в най-добрия - в началото на спад", акцентира Стефан Буйна, главен изпълнителен директор на европейската борсова група Euronext.

Според него това ще накара инвеститорите да прехвърлят активи от облигации към акции.

Положителната прогноза на Лудвиг от Goldman Sachs за 2024 г. все още е далеч от времената на бум през 2021 г. Въпреки това през следващата година базираната в Сингапур модна група Shein може да стане публична, като се съобщава за оценка от 90 млрд. долара, след като наскоро тя подаде документи за IPO в САЩ.

Идва ли краят на ледниковия период за инвестиционното банкиране?Банковите приходи, свързани с придобивания и сливания, вероятно ще нараснат с 5% до 10% през 2024


Групата Permira пък се подготвя да листне Golden Goose, известна с луксозните си маратонки, в Милано в сделка, която може да набере около 1 млрд. евро, твърдят вътрешни източници.

Консултантите на подобни сделки очакват фондовете за изкупуване да бъдат важен източник на бизнес през следващите месеци, тъй като те са подложени на натиск да върнат капитала на инвеститорите след една от най-слабите години за излизане на частните капиталови инвестиции от десетилетие насам.

"Налице са предпоставките за възобновяване на пазарите на IPO, а частните капиталови фондове притежават големи активи, които са привлекателни за инвеститорите на публичния пазар", казва Гарет Маккартни, глобален съ-ръководител на ECM в UBS.

Някои мениджъри на активи се стремят да излязат на борсата подобно на компаниите от портфейла си, за да финансират разширяването си и да позволят на собствениците си да продадат своите дялове. Британската CVC например планира да съживи плановете си за листване, след като отлага обсъжданото първично публично предлагане по-рано това тримесечие.

"Разделянето на компании и отделянето на звена също е вариант за следващата година", казва Андреас Бернсторф, ръководител на отдела за управление на капиталовите потоци в BNP Paribas за Европа, Близкия изток и Африка (EMEA).

$65 млрд.: Дизайнерът на чипове Arm поскъпна с 25% при дебютното си IPO Това съживи надеждите на инвеститорите за затъващия пазар на първични публични предлагания


Очаква се към тях да се присъединят европейски конгломерати като Bayer, Renault, Sanofi и Vivendi, които вече имат обявени планове за проучване на потенциални отделяния на свои бизнес подразделения.

Банкерите предупреждават, че пазарът ще трябва да види няколко успешни първични публични предлагания през новата година, преди да може да се отвори за по-широка група компании. Президентските избори в САЩ също могат да ограничат времето, през което компаниите ще имат достъп до пазарите на дялов капитал през втората половина на 2024 г.

Докато пазарът на първични публични предлагания се възстановява, дилърите се надяват да продължат да събират такси от организиране на продажби на дялове и увеличаване на капитала на компании, които вече са публични.

"Вторичните разпродажби бяха определяща характеристика през тази година и ще продължат да бъдат такава и през следващата, макар и в по-малка степен предвид големия обем през 2023 г.", казва Джеймс Палмър, ръководител на ECM за EMEA в Bank of America.

През последните няколко месеца акционери продадоха многомилиардни дялове в компании като Heineken и London Stock Exchange Group. Правителствата също започнаха да се освобождават от дялове в банки, спасени по време на минали кризи, включително Monte dei Paschi и ABN Amro.

10-те най-очаквани IPO през следващата годинаСлед дълга суша можем да видим завръщането на IPO пазара в края на 2023 г.


Предвид по-високите разходи по заемите управителните съвети на дружествата могат да се обърнат и към собствения си капитал и конвертируемия си дълг като алтернатива за рефинансиране на предстоящите падежи на дълга.

"Смятам, че 2024 г. има потенциал да бъде много различна", посочва Алоке Гупте, съпредседател на международния отдел за управление на дългови инструменти (ECM) в JPMorgan. "Макар че волатилността вероятно ще се запази, има ли причини да се смята, че 24-та година може да бъде по-добра от 23-та? Да, в голяма степен."