Американските акции се повишиха в четвъртък, след като данните показаха, че производствените цени неочаквано са намалели през март, добавяйки към оптимизма, че инфлацията се облекчава.

S&P 500 спечели 54,27 пункта, или 1,3%, до 4146,22.

Dow Jones Industrial Average нарасна с 383,19 пункта, или 1,1%, до 34029,69.

Технологичният Nasdaq Composite се повиши с 236,93 пункта, или 2%, до 12166,27.

От 11-те сектора в S&P 500, 10 завършиха на зелено. Само секторът на недвижимите имоти отбеляза спад.

Данните от четвъртък показаха, че индексът на производствените цени, който отразява предлагането в цялата икономика, е спаднал с 0,5% през март спрямо февруари. Икономистите, анкетирани от The Wall Street Journal, очакваха той да остане непроменен. Данните дойдоха ден, след като индексът на потребителските цени за март показа облекчаваща се инфлацията, но все още доста над нивата отпреди пандемията.

"Вече имаме ясни признаци, че инфлацията се забавя, както се очакваше и това е положително", казва Надеж Дюфосе, глобален ръководител на мултиактивите в Candriam, цитиран от WSJ. "Също така знаем обаче, че икономиката вероятно ще продължи да отслабва. Това не е отразено в пазарната оценка на акциите".

Акциите в САЩ остават доста скъпи, сякаш пазарът очаква меко приземяванеФед вероятно ще повиши лихвите с четвърт процентен пункт на срещата си в началото на май

Акциите се повишават напоследък отчасти поради вероятността облекчаването на ценовия натиск да накара Федералния резерв да спре агресивната си кампания за повишаване на лихвите.

"Не бихме се изненадали при повишение от 25 базисни пункта, но голямата картина сочи, че сме по-близо до края. Няма много отвъд това", казва Стивън Лий, основател на Logan Capital Management, за срещата на Фед в началото на май.

Следващият катализатор за пазарите може да бъде сезонът на отчетите, който започва с банките, които трябва да публикуват резултатите си днес.

Въздействието на колапса на Silicon Valley Bank върху банковите печалби изглежда ограничено, според анализатори от Уолстрийт – поне за големите банки. Анализаторите очакват четирите банки, които обявяват резултатите си в петък – JPMorgan Chase, Citigroup, Wells Fargo и PNC – да отчетат средно 9,37 долара на акция печалба, според FactSet. Това е с 3,3% под очакванията от 28 февруари, когато настъпи регионалната криза с банковите депозити.

"Къде се намират по отношение на изтичането на депозити – тази информация ще бъде от решаващо значение. Вече знаем, че растежът на кредитите се забавя, защото банките затягат стандартите за кредитиране, но коментарите на мениджмънта за това колко точно, ще бъде ключов", казва Дан Гентър, главен изпълнителен директор на Genter Capital Management.

Какво вълнува инвеститорите в най-лошия сезон на отчетите след пандемиятаФокусът на инвеститорите ще е насочен към 4 критични теми

Златото достигна най-високото си ниво за годината в четвъртък, водено от залозите, че инфлацията ще остане упорита въпреки последните спадове. Най-активно търгуваният фючърсен договор за злато нарасна с 1,5% до 2 055,30 долара, затваряйки на рекордните 2 069,40 долара.

По отношение на корпоративните новини, акциите на Delta Air Lines поевтиняха с 37 цента, 1,1%, до 33,37 долара, след като авиокомпанията отчете загуба, но заяви, че очаква силните летни резервации да увеличат печалбите през следващите месеци. Акциите на United Airlines поскъпнаха, докато на American Airlines се понижиха.

Американските депозитарни разписки на Alibaba се покачиха с 2,33 долара, или 2,5%, до 96,17 долара, след като загубиха близо 6% в предишната сесия. Японската SoftBank е продала по-голямата част от оставащия си дял в китайската група за електронна търговия Alibaba, съобщи Financial Times.

Акциите на Harley-Davidson се понижиха с 65 цента, или 1.7%, до 36.71 долара след новината, че главният финансов директор Джина Гьотер напуска, за да стане финансов директор в Hasbro.

Инфлацията в САЩ остава доста над целта на Фед от 2%Увеличението на CPI се охлажда до най-ниското си ниво от почти две години

При облигациите доходността по 10-годишните съкровищни бонове се търгуваше на ниво от 3,450%, спрямо 3,419% в сряда. Доходността по 2-годишните облигации беше на ниво от 3,975%, спрямо 3,970% ден по-рано.

Петролът сорт Брент, глобалният петролен бенчмарк, спадна с 1,4% до 86,09 долара за барел.

В Европа Stoxx Europe 600 се покачи с 0.4%, като повишението беше водено от акциите в секторите на здравеопазването и туризма.

В Азия японският Nikkei 225 спечели 0.3%, докато хонконгският индекс Hang Seng нарасна с 0.2%.