Европейските фючърси и азиатските акции се повишиха в четвъртък - търговците се обзаложиха, че инфлацията в САЩ се охлажда и вероятно ще разхлаби натиска за агресивното повишаване на лихвените нива от Федералния резерв.

Индексът на азиатските акции се покачи за девети път за 10 дни, като се насочи към най-високото си ниво от около пет месеца. Спад на листнатите в Хонконг технологични компании дръпна индикатора надолу от предишния му връх, пише Bloomberg

Shanghai Composite се повиши с 0,05% до 3163, докато Shenzhen Component спечели 0,23% до 11 466 в четвъртък, възстановявайки някои загуби от предишната сесия. Инвеститорите усвоиха данните за ускоряването на потребителските цени в Китай през декември, докато цените на производител паднаха повече от очакваното, информира Tradins Economics.

Акциите в континенталната част също проследиха печалбите на Уолстрийт през нощта, тъй като инвеститорите се обзаложиха, че предстоящите данни за инфлацията в САЩ ще покажат по-нататъшно забавяне. Те обаче са предпазливи преди Лунната нова година на фона, заради опасенията, че „голямото пътуване” може да доведе до нов пик на Covid, докато пазарите са затворени. Акциите на новите енергийни и технологични компании бяха водещи – най-значителни са печалби на акциите на Contemporary Amperex (0,9%), Longi Green Energy (2,2%) и Eve Energy (2,2%).

Китайският дракон срещу американския орел – може ли юанът да замени долараВъпреки икономическата и политическата си мощ, страната не доминира глобалния поток от фиатна валута. Сега се стреми да промени това

Йената се повиши след доклада, че Централната банка на Япония ще проучи страничните ефекти от своята ултраразхлабена парична политика. Фючърсите на японските държавни облигации паднаха до най-ниското си ниво от 2014 г. досега, а доходността на референтния 10-годишен дълг на страната се забави спрямо тавана на BOJ от 0,5%.

Фючърсите за Nasdaq 100 се ориентираха стабилно нагоре, след като технологичният сектор, една от най-разбитите групи по време на кампанията на Фед за затягане, доведе до печалби сред американските акции в сряда. Договорите за S&P 500 бяха малко променени. Тези за Euro Stoxx 50 се покачиха с около 0,4%.

„Последните два месеца показаха, че големите колебания в индекса на потребителските цени в САЩ могат да предизвикат значителна нестабилност на пазарите на акции, като се имат предвид големите количества хеджиращи потоци и покриващи краткосрочни опции. С голям фокус върху числата на CPI отново тази седмица, подобна волатилност не може да бъде изключена“, отбелязват стратези на Saxo Capital Markets, цитирани от Bloomberg.

„Голямото пътуване“ под сянката на COVID започна в КитайНад 2 милиарда китайци ще пътуват през следващите 40 дни в сезона на пътуванията, очакват властите

Данните за инфлацията в Китай показаха, че заводските цени падат повече от очакваното през декември и потребителските цени се повишават, тъй като краят на "нулев ковид" политиката затрудни производствените операции, но премахна ограниченията за мобилността на хората. Офшорният юан се колебаеше, като оставаше близо до нивото на затваряне в сряда.

Продажбите на нови автомобили в Китай са намалели с 8,4% на годишна база през декември 2022 г. след спад от 7,9% месец по-рано, показват данни на Китайската асоциация на производителите на автомобили (CAAM). Това е вторият пореден спад, коментира Trading Economics.

Междувременно продажбите на електрически превозни средства, плъгин хибриди и автомобили с водородни горивни клетки скочиха с 51,8% спрямо предходната година. За цялата 2022 г. продажбите на такива превозни средства са нараснали с 2,1% на годишна база в сравнение с ръст от 3,8% година по-рано.

Петролът се стабилизира след пет дни на печалби преди данните за инфлацията в САЩ и докато покупките на суров петрол в Китай се увеличават преди празниците за Лунния календар.

Разхлабването на анти-ковид мерките в Китай разкри нови проблемиCNBC посочва новите предизвикателства, с които трябва да се справя Пекин след разхлабването на мерките

Златото се покачи преди данните, което може да определи дали двумесечният възходящ тренд продължава.

Въпреки че китайските активи се представят най-добре в световен мащаб през последните месеци, много големи чуждестранни инвеститори са предпазливи да се доверят на правителството предвид регулаторните сътресения от 2022 г.

Европейските пазари се насочиха към по-високо отваряне в четвъртък, вероятно разширявайки печалбите от предишната сесия, тъй като инвеститорите очакват ключовия доклад за инфлацията в САЩ. Фючърсите на DAX и Stoxx 600 се повишиха с около 0,15% в ранната търговия.