От днес в Гърция са налице капиталови ограничения. Опасенията на инвеститорите са, че с налагането им страната вече е тръгнала по наклонената плоскост към най-лошия възможен сценарий - фалит и евентуално излизане от еврозоната.

Банките в страната, както и фондовият пазар, са затворени поне за седмица, като напълно е възможно впоследствие този срок да бъде удължен.

Кризи от подобен характер обаче не се случват за първи път. Да се обърнем към историята:

Кризата в Украйна

Украйнският основен индекс PFTS загуби 75% между февруари 2011 година и април 2013 година след невъзможност страната да плаща задълженията си към МВФ и заради рецесията.

И докато от тогава насам, въпреки руската криза, индексът се е повишил с 23%, той все още е със 70% под върха си, до голяма степен вследствие на военния конфликт с Русия.

Кризата в Исландия

Индексът OMX Iceland All-Share Index е преживял един от най-големите спадове сред световните борсови индекси, след като за периода 2007-2009 година е загубил около 95% от стойността си.

Страната обяви дефолт по дълг в размер на около 85 милиарда долара, което изпрати икономиката й в най-лошата рецесия от обявяването й на независимост от Дания през 1944 година.

Шест години по-късно исландските акции все още са с 86% под максималните си стойности.

Кризата в Русия и Тайланд

Руският индекс RTS загуби 93% от стойността си за 12-те месеца до октомври на 1998 година, след като Русия обяви дефолт по дълга си. Излизането от дупката отне пет години.

В Азия фанатичните усилия на тайландското правителство да предпази обвързаността на местната валута с долара доведе до финансов колпс. Последва понижение на основния индекс в Банкок с 88% през следващите четири и половина години, до септември на 1998 година.

Близо седемнадесет години по-късно индексът все още е с 13% под върха си от 1994 година.

Кризата в Япония

Загубеното за инвеститорите десетилетие в Япония започва през 90-те години на миналия век, след пукането на финансовия балон в страната.

Японският Nikkei 225 губи 80% от стойността си, като все още е при нива с 46% под исторически най-високите си стойности.

Кризата в САЩ

Щатските индекси преживяха най-големия си спад по време на Великата депресия между септември 1929 година и юли 1932 година. Тогава индексът на сините чипове Dow Jones Industrial Average губи 89% от стойността си.

Индексите прекарват следващите две десетилетия във възстановяване от краха.

По време на финансовата криза в САЩ от 2007 година S&P 500 губи близо 60% от стойността си за две години.

Само шест години по-късно обаче той се търгува при нови рекордни стойности, след като се повиши над три пъти.

Кризата в България

У нас не може да се каже, че се е случило някакво изключително събитие или криза, които да оправдаят спада на индекса на сините чипове от 87% между октомври 2007 година и февруари на 2009 година.

Въпреки това пукането на балона, който се бе надул на фондовия ни пазар, доведе до това осем години по-късно индексът на сините чипове SOFIX все още да е със 75% под върха си.

Колко години или десетилетия ще са нужни за възстановяване на пазара и дали това изобщо ще се случи не е ясно.