Страните от Европейския съюз постигнаха окончателно споразумение за най-мащабната досега реформа на пазара на въглеродни емисии, съобщи Reuters, цитирана от БТА.

Първата глобална системата за търговия с въглеродни емисии действа от 2005 г. насам. Тя предвижда компаниите, управляващи заводи и други предприятия, които замърсяват околната среда, да купуват специални "разрешителни" (въглеродни квоти), когато отделят въглероден диоксид при производствената си дейност.

Благодарение на тази система емисиите от вредни газове, които се отделят в атмосферата при тези производства, намаляха с 43%.

Промените, приети от ЕС, предвиждат поскъпване на "разрешителните", купувани от фирмите, които замърсяват околната среда.

Предвижда се и за първи път в световната практика, от 2026 г. да бъдат налагани допълнителни такси върху вноса в ЕС на стоки, при чието производство се отделят вредни емисии от въглероден диоксид.

ЕС сключи сделка за широка реформа на въглеродния пазарОще по-амбициозна цел: Парниковите емисии да бъдат намалени до 2030 г. с 62% в сравнение с тяхното ниво през 2005 г.

Очаква се това да оскъпи вноса в страните от Евросъюза на стомана, цимент, алуминий, торове, електричество и водород.

Страните от ЕС одобриха предварителното споразумение, което беше постигнато през миналата година между Евросъюза и Европейския парламент.

То предвижда реформа на пазара на въглеродни квоти, чиято цел е до 2030 г. да бъдат намалени с 62 на сто емисиите от вредни газове спрямо нивата им от 2005 г.

Решението на държавите от Евросъюза да одобрят тази договореност означава, че тя ще се превърне в директива, чийто разпоредби са задължителни за страните от ЕС.

Парниковите емисии на ЕС остават под нивата отпреди пандемиятаНай-силен ръст на парниковите емисии сред държавите членки за първото тримесечие е отчетен в България - с 38%

Реформата, която е основен "инструмент" на ЕС за намаляване на вредните емисии от въглероден диоксид, е подкрепена от 24 от 27-те страни, които са част от Европейския съюз. България и Белгия са гласували с "въздържал се", а Полша и Унгария са се обявили против въвеждането й, пише Reuters.

Миналата седмица споразумението беше одобрено от Европейския парламент.