Европейските преговарящи поискаха от държателите на гръцкия дълг да приемат 60-процентно понижение в номиналната стойност на притежаваните от тях облигации в рамките на твърдолинейна позиция, която предвижда многократно по-големи загуби от тези, приети преди три месеца, пише в. „Файненшъл таймс".

Позицията, представена през уикенда пред консорциума на международните банки от италианския финансов министър Виторио Грили, е победа за водените от Германия северни страни кредитори, които притискаха притежателите на гръцки облигации да поемат много по-голям дял от товара при втория спасителен план за Атина.

Франция, Европейската централна банка и Международният валутен фонд обаче остават притеснени относно твърдата позиция, която може да се отрази на застраховките за носителите на облигации, предизвиквайки паника сред инвеститорите.

Банковата лобистка организация Институт по международни финанси също предупреди, че има граници в готовността на банките да опрощават гръцкия публичен дълг.

В Брюксел разискванията продължават, но има граници на това, което може да бъде окачествено като доброволно опрощаване, подчертава Чарлз Далара, президент на организацията на големите световни банки в комюнике, публикувано във Вашингтон.

Големите банкери излизат с тази декларация в момент, когато европейски източници споменават за "сравнително скорошно" споразумение банките да опростят 40% от гръцкия дълг.

Според Далара "подход, който не е основан върху принципа на сътрудничеството и който се изразява в едностранни акции би бил равнозначен на дефолт и това би изолирало гръцката икономика от международните капиталови пазари за години напред, съобщава Франс прес.

Същевременно днес председателят на работната група на ЕС за Гърция, германецът Хорст Райхенбах, ще започне двудневно посещение в балканската страна в рамките на подготовката за срещата по спасяването на еврозоната, която ще се проведе в Брюксел в сряда.

Германският канцлер Ангела Меркел, която днес трябва да осигури парламентарното одобрение за разширяването на европейския фонд за финансова стабилност, увери политиците в Германия, че страната няма да бъде принудена да вади от джоба си повече пари, тъй като за засилването на помощния фонд ще бъде използван финансов инженеринг.

Въпреки това европейските лидери остават в напрегнато очакване преди срещата в Брюксел, която ще поднови усилията за спазване на самоналожените крайни срокове за „решително справяне" с кризата. Междувременно говорителят на Меркел заяви пред репортери в Берлин, че „това е нова територия" и следователно изходът е несигурен.

Източник: БГНЕС,Фокус