Китай отговори яростно на изказването на американския президент Джо Байдън, който определи Си Дзинпин като на диктатор, отбелязвайки бърз скок в напрежението между двете нации след дипломатическите усилия за стабилизиране на отношенията тази седмица.

Байдън използва думата "диктатор", за да опише Си по време на набиране на средства за Демократическата партия в Калифорния. Той също така каза, че китайският лидер е бил хванат неподготвен по-рано тази година, когато балон от Китай се е издигнал над САЩ.

Китайското министерство на външните работи нарече коментара на Байдън абсурден и безотговорен.

Джо Байдън окачестви Си Дзинпин като диктаторДжо Байдън окачестви Си Дзинпин като диктатор

Мао Нинг, говорител на ведомството, заяви: „Коментарите на САЩ са изключително абсурдни и изключително безотговорни, противоречащи на фактите. Те сериозно нарушиха дипломатическия протокол и сериозно посегнаха на политическото достойнство на Китай. Това е явна политическа провокация."

Поредната словесна схватка между двете правителства продължава да демонстрира огромните нива на недоверие между САЩ и Китай, отбелязва The Wall Street Journal. В допълнение към острите коментари, САЩ в момента са нащрек относно това, което според американски служители е усилие за изграждане на шпионска база на 100 мили от континенталната част на САЩ в Куба.

Тазседмичното посещение на държавния секретар на САЩ Антъни Блинкен в Пекин за среща със Си и други китайски лидери имаше за цел да сложи край на влошаването на отношенията и да установи комуникации на високо ниво между правителствата след инцидента с балона. Една от целите беше да се създадат условия за разговори между Байдън и Си на по-късен етап.

WSJ: САЩ са засекли хора на Huawei и ZTE в китайски шпионски станции в КубаРазузнаването e допринесло за подозренията в администрацията на Тръмп, че телекомуникационните компании може да играят роля в разширяването на способността на Китай да шпионира САЩ от острова

Редица коментари на Байдън по време на неговото президентство раздразниха Пекин, включително намеци за възможна подкрепа за Тайван от страна на САЩ – по-късно те бяха отхвърлени от официални лица, които заявиха, че американската политика по отношение на самоуправляващия се остров не се е променила.

Байдън също така няколко пъти е коментирал, че Си е изправен пред огромни икономически трудности у дома и го направи отново на събитието в Калифорния, отбелязва WSJ.

Си също е правил остри коментари за САЩ, например през март, когато обвини САЩ, че блокират възхода на Китай. По думите му тогава, западните страни, водени от САЩ, поставят безпрецедентно тежки предизвикателства пред развитието на страната.

Срещата в Пекин: Разведряване или затишие преди буряВъпреки ангажиментите за отворени комуникации, разговорите подчертаха някои сериозни различия между САЩ и Китай

В Калифорния Байдън все пак каза, че Си желае подобряване на отношенията и похвали Блинкен за „добрата работа“, свършена в Пекин.

Говорейки пред репортери в Лондон във вторник, Блинкен подчерта важността на връзката между Си и Байдън. „Мисля, че отношенията и комуникацията между двамата лидери, между президента Байдън и президента Си, са най-важни от всички“, каза държавният секретар на САЩ.