Активността на китайските фабрики през юни се свива за трети пореден месец, а непроизводствената активност е най-слабата, откакто Пекин се отказа от строгата си политика на "нулев Covid" в края на миналата година.

Последните данни, цитирани от CNBC, сочат, че възстановяването на втората по големина икономика в света е нееднозначно, тъй като темпото на растеж намалява.

Официалният индекс на мениджърите по поръчките в промишлеността (PMI) е достигнал 49,0 пункта през юни - в сравнение с 48,8 пункта през май и 49,2 пункта през април, сочат данните на Националното статистическо бюро, публикувани в петък.

Те показват също така, че в Китай е отчетен най-слабият официален PMI индекс в непроизводствената сфера за тази година, като през юни той достига 53,2 пункта - в сравнение с 54,5 пункта през май и 56,4 пункта през април. Показания на PMI над 50 означават разширяване на дейността, докато такива под това ниво говорят за свиване.

Спад на печалбите в промишлеността задълбочава икономическата криза в КитайГодишните печалби на китайските промишлени предприятия отбелязват двуцифрен спад през първите пет месеца на 2023
"Икономическата инерция в Китай все още е доста слаба. Последните данни показват, че световната икономика се забавя, което вероятно ще окаже допълнителен натиск върху външното търсене през следващите месеци", обяснява Джан Живей, президент и главен икономист на Pinpoint Asset Management. "От друга страна, целта на правителството за растеж от 5% през тази година е доста скромна предвид ниската база през миналата година. Не е ясно дали слабите икономически данни ще подтикнат администрацията скоро да започне агресивни мерки за стимулиране".

След публикуването на данните за PMI китайският юан достига най-слабото си ниво спрямо щатския долар от средата на ноември насам.

Ключова среща на Политбюро

Китайският премиер Ли Цян обяви във вторник, че страната му все още може да постигне целта си за годишен растеж от около 5% - скромна цел, след като през миналата година Китай отбеляза едва 3% ръст, което е едно от най-слабите постижения от близо половин век насам.

Китай стимулира пазара на електромобили със $72,3 млрд. до 2027 Тези стимули поставят електромобилите на преден план в широкообхватните усилия за съживяване на растежа във втората по големина икономика в света
Пазарните наблюдатели очакват следващите стъпки от заседанието на Политбюро на Китайската комунистическа партия през юли, по време на което висшето ръководство се очаква да направи преглед на икономическите резултати на страната през първата половина на годината.

В средата на юни Държавният съвет на Китай обеща да предприеме своевременно "по-решителни мерки" за засилване на темпото на икономическо развитие, оптимизиране на икономическата структура и насърчаване на устойчивото възстановяване. Тази заявка дойде на фона на икономически растеж през април и май, който се оказа под очакванията. Това засили призивите за по-решителни финансови мерки в подкрепа на растежа на Китай, тъй като дългоочакваното възстановяване след пандемията разочарова.

Големите банки на Уолстрийт - от Goldman Sachs и Bank of America до UBS и Nomura, наскоро намалиха прогнозите си за растежа в Китай.