Азиатските индекси се понижиха, водени от засиленото понижение на китайските пазари. Основният шанхайски индекс се понижи с над 6% вчера, с което загубата му от върха на 12 юни достигна 30%.

Вижте още: Срив за световните борсови индекси

Спадът заличи трилиони долари пазарна капитализация от двата основни пазара в Шенжен и Шанхай.

Индексът, следящ представянето в региона – MSCI Аsia-Pacific, се понижи с 1%, докато японският основен индекс загуби 0.4% от стойността си. Днес щатските пазари са затворени за честването на Деня на независимостта.

Някои от акциите с най-високи финансови оценки в Китай бяха сред най-силно засегнатите от масираните разпродажби. Инвеститорите продължават да са в настроение за изключване на риска предвид на предстоящия референдум в Гърция.

Китайският технологичен индекс ChiNext, който се повиши близо два пъти за последната една година, загуби близо 40% от стойността си от върха си.

Данните за заетостта вчера също оказаха негативно въздействие на азиатските пазари. Нивото на безработицата в САЩ се е понижило до седемгодишен минимум при 5.3% през юни, което кара пазарните участници да очакват повишение на лихвите през септември.

„Не е като пазарните участници да се променили радикално очакванията си. Те обаче регистрират известно връщане на прогнозите си вследствие на повишените очаквания за повишение на лихвите от страна на Фед през септември“, смята Йошинори Шигеми, глобален стратег в JPMorgan Asset Management.

Десетгодишните щатски облигации се търгуват при лихвени нива от 2.39% спрямо 2.47% преди изнасянето на данните.

„Възможно е инвеститорите да погледнат към йената като средство да се хеджират срещу референдума в Гърция“, смята Стивън Инглъндър, валутен стратег в Citi.

При суровините петролът продължи с поевтиняването си и загуби 0.4% от стойността си до нива от 56.71 долара за барел суров петрол с доставка през август.