Населението на Китай намалява за втора поредна година през 2023 г., a рекордно ниската раждаемост и вълната от смъртни случаи заради COVID-19 след края на строгите ограничения ускоряват спада, който ще има дълбоки дългосрочни последици за потенциала за растеж на икономиката.

Националното статистическо бюро на страната съобщава, че общият брой на хората в Китай е намалял с 2,08 млн. души, или с 0,15%, до 1,409 млрд. души през 2023 г.

Това е доста над спада на населението от 850 000 души през 2022 г., който е първият от 1961 г. насам по време на Големия глад от ерата на Мао Дзедун.

Китай притиска жените да раждат повече деца. Много от тях казват „не“Населението, което сега е около 1,4 милиарда души, вероятно ще бъде около половин милиард до 2100 г. Жените са посочени като виновници за това
В началото на миналата година Китай преживя драматичен скок на случаите на COVID-19, след като три години строги мерки за скрининг и карантина до голяма степен задържаха разпространението на вируса, докато властите внезапно не ги отмениха през декември 2022 г.

Общият брой на смъртните случаи там през миналата година нараства с 6,6% до 11,1 милиона - най-високото ниво от 1974 г. насам по време на Културната революция.

Новите раждания са намалели с 5,7% до 9,02 милиона, а коефициентът на раждаемост е рекордно нисък - 6,39 раждания на 1000 души, което е спад от 6,77 раждания през 2022 г.

Ражданията в страната намаляват от десетилетия в резултат на политиката за едно дете, прилагана от 1980 до 2015 г., и бързата ѝ урбанизация през този период. Както и при по-ранните икономически бумове в Япония и Южна Корея, големи групи от населението се преместват от китайските селски стопанства в градовете, където издръжката на едно дете е значително по-скъпа.

През 2022 г. раждаемостта в Япония е била 6,3 на 1000 души, а в Южна Корея - 4,9.

Ранното пенсиониране – все по-трудно постижима цел за средната класаКлючовият фактор за това дали ранното пенсиониране е възможно са парите
"Както сме наблюдавали отново и отново от други страни с ниска раждаемост, тендецията на спад често е много трудна за обръщане", казва демографът от Мичиганския университет Джоу Юн пред Reuters.

През 2023 г. апетитът за правене на бебета в Китай допълнително намалява заради безработицата сред младите хора, която достигна рекордно високи нива, сериозното намаление на заплатите на много “бели якички” и кризата в сектора на недвижимите имоти, в който е инвестирано повече от две трети от богатството на китайските домакинства.

Новите данни засилват опасенията, че перспективите за растеж на икономика № 2 в света намаляват поради по-малкия брой работници и потребители, докато нарастващите разходи за грижи за възрастните хора и пенсионни обезщетения натоварват все по-задлъжнелите местни администрации.

Според оценките на ООН миналата година Индия изпреварва Китай като най-населената страна в света, което подхранва дебатите за предимствата на преместването на някои базирани в Китай вериги за доставки натам, особено с нарастването на геополитическото напрежение между Пекин и Вашингтон.

В дългосрочен план експертите на ООН смятат, че до 2050 г. населението на Китай ще намалее със 109 милиона души, което е повече от три пъти повече от предишната им прогноза от 2019 г.

Населението на Китай на възраст 60 и повече години ще достигне 296,97 млн. души през 2023 г., което е около 21,1% от общото население, в сравнение с 280,04 млн. души през 2022 г.

Икономическата суперсила на Китай: Невиждан спад от ерата на Мао насамИнвеститорът Ручир Шарма отхвърля реалния ръст на БВП като измерител на икономическия растеж
Пенсионни проблеми

През 2023 г. показателят на Китай от 7,87 смъртни случая на 1000 души е по-висок от този през 2022 г. - 7,37 на 1000.

Очаква се до 2035 г. населението на страната в пенсионна възраст, на 60 и повече години, да се увеличи от сегашните около 280 млн. души до над 400 млн. - повече от цялото население на Съединените щати. Държавната Китайска академия на науките изчислява, че до 2035 г. пенсионната система няма да има пари.

В същото време високите разходи за грижи и за образование възпират много китайски двойки да имат деца, а несигурността на пазара на труда обезкуражава жените да прекъсват кариерата си.

Дискриминацията по пол и традиционните очаквания жените да се грижат за домакинството изострят проблема.

Миналата година президентът Си Дзинпин заявява, че жените трябва да разказват "добри истории за семейните традиции", като добавя, че е необходимо "активно да се култивира нова култура на брака и раждането на деца", която той свърза с националното развитие.

Местните власти също обявиха различни мерки за насърчаване на раждането на деца, включително данъчни облекчения, по-дълъг отпуск по майчинство и жилищни субсидии.