НАТО стъпва в Япония: Играчите в Тихия океан се готвят за пренареждане
Япония води преговори за откриването на офис за контакт с НАТО - първият по рода си в Азия.
Това заяви външният министър на страната Йошимаса Хаяши в ексклузивно интервю за CNN. "Вече сме в процес на обсъждане, но все още не са финализирани подробности", допълни министърът.
Той посочи конкретно нахлуването на Русия в Украйна като събитие с последици далеч отвъд границите на Европа, което принуждава Япония да преосмисли регионалната сигурност.
"Причината, поради която обсъждаме това, е, че след агресията на Русия в Украйна светът е по-нестабилен", обясни той.
"Това, което се случва в Източна Европа, не се ограничава само до проблема в региона. То влияе пряко на ситуацията тук, в Тихия океан. Ето защо сътрудничеството между нас в Източна Азия и НАТО става все по-важно", категоричен е министърът.
Той добави, че Япония не е член на НАТО по договор, но разкриването на офис на организацията в страната изпраща послание, че азиатско-тихоокеанските партньори на блока "се ангажират по много стабилен начин" с НАТО.
Този ход ще отбележи значителен напредък за западния алианс на фона на задълбочаващите се геополитически различия и вероятно ще предизвика критики от страна на китайското правителство, което вече е предупредило за позицията си срещу подобна стъпка, допълва CNN.
НАТО има подобни офиси за контакт и на други места, включително в Украйна. Бюрото в Япония ще даде възможност за пряка връзка с партньорите от Алианса по въпросите в областта на сигурността, например относно Южна Корея, за геополитически предизвикателства, както и за нови и разрушителни технологии и киберзаплахи.
В изявление за CNN миналата седмица говорител на НАТО заяви: "Що се отнася до плановете за откриване на офис за връзка в Япония, няма да навлизаме в детайлите на текущите обсъждания между съюзниците." Той добави, че НАТО и Япония "имат дългогодишно сътрудничество".
Сложна ситуация със сигурността
Нахлуването на Русия в Украйна предизвика геополитическо сътресение в Европа и накара необвързаните Финландия и Швеция да се откажат от неутралитета си и да потърсят защита в рамките на НАТО, като Финландия официално се присъедини към блока орез април.
Войната също така накара страни като Япония и Южна Корея да се сближат със западните си партньори, като същевременно представиха единен фронт срещу възприеманите заплахи по-близо до дома.
Пред CNN министър Хаяши изтъкна това и определи като "тежка и сложна" регионалната сигурност в Япония. В допълнение към засилената руска агресия, Токио се бори и с ядрена Северна Корея и възходящ Китай, отбеляза той.
Китай увеличава военноморските и военновъздушните си сили в районите близо до Япония, като същевременно претендира за суверенна територия на островите Сенкаку - необитаема верига, контролирана от Япония в Източнокитайско море. На фона на нарастващите противоречия, Япония обяви плановете си за най-голямото военно укрепване от Втората световна война насам.
Напрежението между Япония и Русия също нараства през последните месеци, подхранвано отчасти от руските военни учения във водите между двете държави и съвместните китайско-руски военноморски патрули в западната част на Тихия океан близо до Япония.
През април руски военни кораби проведоха учения за борба с подводници в Японско море, известно още като Източно море, а през март руски ракетни катери изстреляха крилати ракети по имитационна цел в същите води.
А след като японският министър-председател Фумио Кишида направи изненадващо посещение в Украйна през март, два руски стратегически бомбардировача, способни да носят ядрени оръжия, прелетяха над водите край японското крайбрежие в продължение на повече от седем часа, съобщи Reuters.
Въпреки нарастващото регионално напрежение Хаяши заяви, че евентуалното откриване на офис на НАТО не е насочено към конкретни държави. "Това няма за цел да изпрати послание", подчерта Хаяши.
Реакцията на Китай
"Азия е обещаваща земя за сътрудничество и огнище на мирно развитие. Тя не трябва да бъде платформа за тези, които търсят геополитически борби", заяви говорителят на китайското външно министерство Мао Нин на брифинг миналата седмица.
"Стремежът на НАТО на изток и намесата му във въпросите на Азиатско-тихоокеанския регион определено ще подкопаят регионалния мир и стабилност".
Въпреки че Пекин твърди, че е безпристрастен във войната в Украйна и не е знаел предварително за намеренията на Русия, той отказва да осъди действията на Москва. Вместо повтаря репликите на Кремъл, обвинявайки НАТО за провокирането на конфликта - което допълнително влоши отношенията му както с Европа, така и със САЩ.
През март високопоставени служители на китайското външно министерство и влиятелни издания на Комунистическата партия обвиниха САЩ, че се стремят да изградят блок, подобен на НАТО в Индо-Тихоокеанския регион, като един от служителите предупреди за "невъобразими" последици.
Хаяши също коментира опасенията, че откриването на офис на НАТО в Токио може да доведе до допълнително изостряне на напрежението, като заяви: "Не смятам, че случаят е такъв." Страната има пацифистка конституция от Втората световна война насам - което според него е отразено в тази стъпка.
"Ние не обиждаме никого, а се защитаваме от всякакъв вид намеса, в някои случаи и заплахи", допълни той.