Основателката на Theranos Елизабет Холмс влиза в затвора на 27 април, след като не спечели в опитите да обжалва присъдата си, съобщава BBC.

Тя получи над 11 години ефективен затвор за измама на инвеститорите в стартъпа й за кръвни тестове.

Макар аргументите на защитата й, че трябва да остане на свобода, за да се грижи за двете си малки деца, едно от които се роди тази година, американският окръжен съдия Едуард Давила заяви, че Холмс не е доказала невинността си в опитите да обжалва.

"Подвеждането на инвеститорите в Theranos от страна на г-жа Холмс е много по-сериозен мотив от това дали технологията работи, както е обещано", каза той.

Сватба или бягство в Мексико

Според прокурорите, има опасност Холмс да избяга от САЩ, тъй като по време на процеса е резервирала еднопосочен самолетен билет за Мексико.

Адвокатите й я оправдаха с това, че тя й партньорът ѝ Били Евънс са планирали да присъстват на сватба и са се надявали по това време вече да бъде оправдана.

Закупуването на билета е било "необмислено", пише съдия Давила в решението си, макар да добавя, че не представлява опит за бягство. "Планирането на международни пътувания от обвиняем в очакване на пълна победа на защитата е смел ход, но невъзможността незабавно да се отменят тези планове след осъдителна присъда е опасно небрежен пропуск", обясни магистратът.

Защитата на Холмс твърди, че не трябва да бъде ефективно осъждана, тъй като не представлява опасност за обществото. Предлагат и свидетелски показания от над 130 души в нейна полза, включително сенаторът от САЩ Кори Букър.

Младите бизнес герои, чийто „успешен“ път ги отведе към затвора31-годишната Чарли Джейвис е поредният предприемач от списъка на Forbes 30 Under 30, срещу когото са повдигнати наказателни обвинения

Прокурорите обаче заявяват, че тя е "заслепена" от амбиция, която е поставяла "и ще продължава да поставя хората в опасност". "Тя не поема никаква отговорност", пишат те в съдебните документи. "Точно обратното, настоява, че е жертва.", допълват прокурорите.

Те са категорични, че тя трябва да отиде в затвора, както е постановено в присъдата й – през април. "Дойде време Елизабет Холмс да отговаря за престъпленията си, извършени преди близо десетилетие. Няма две системи на правосъдие - една за богатите и една за бедните.", подчертават от обвинението.

"Следващият Стив Джобс"

В зората на кариерата си Холмс е провъзгласена за "следващия Стив Джобс" от бизнес списанието Inc, което я поставя на корицата си. Тя е "най-младата самоизградила се милиардерка в света", пише Forbes. Определяна е още като звезда на Силициевата долина.

През 2014 г. Холмс, тогава 30-годишна, е на върха на света. Отпаднала от Станфордския университет, тя основава компания, оценена на 9 млрд. долара, за която се предполага, че ще направи революция в диагностицирането на заболявания.

С няколко капки кръв Theranos обещава, че нейният тест Edison може да открива заболявания като рак и диабет изключително бързо, без да се налага да се налага използването на инвазивни методи. В борда на директорите фигурират знакови личности - от Хенри Кисинджър до генерал Джеймс Матюс.

Стартъпът обаче се разпада с гръм и трясък, когато се разкрива, че рекламираното като революционно устройство не работи и използва конкурентна технология, заблуждавайки инвеститори и потребители.

Възходът и падението на стартъпа бяха описани в няколко популярни подкасти и телевизионни предавания, включително сериала на Hulu, наречен The Dropout, с Аманда Сейфрид в ролята на Холмс и документалният филм на HBO The Inventor: Out for Blood in Silicon Valley.

Бизнес партньорът на Холмс, Съни Балвани, бивш президент на Theranos, беше осъден на близо 13 години затвор през декември.

Самата Елизабет Холмс се извини за своите бизнес "провали" и заяви, че е "почувствала дълбока болка за това, през което преминаха хората, защото ги подведох".

"Искам нещо ново, за което човечеството не знае"

Според хора от близкото й обкръжение, Елизабет израства в заможно семейство във Вашингтон като учтиво, но затворено дете.

81-годишният изобретател и бизнесмен Ричард Фюиш предполага, че е била подложена на огромен натиск, за да успее. Семейството му живее в съседство с това на Холмс в продължение на години, а през 2011 г. дори влизат в съдебен спор за патент, който по-късно е уреден.

Родителите на Холмс градят сериозна кариера като чиновници в Капитолия. "Много се интересуваха от статута на околните и живееха за връзки", разказва бизнесменът пред BBC.

Прапрадядото на баща ѝ е основател на компанията Fleischmann's Yeast, която променя американската хлебна индустрия, и семейството много държи на произхода си.

Пет от най-големите фалити на стартъп компанииИма безброй истории на успели компании, които се преодолели провали в миналото. Това обаче не прави провалите по-малко болезнени, особено когато са заложени много пари

На деветгодишна възраст младата Елизабет пише писмо до баща си, в което заявява, че това, което "наистина иска от живота, е да открие нещо ново, което човечеството не е знаело, че е възможно да се направи".

Когато през 2002 г. постъпва в Станфордския университет, за да учи химическо инженерство, й хрумва идеята за лепенка, която може да сканира носещия я за инфекции и да освобождава антибиотици при нужда.

На 18 вече проявява непримиримост, която става двигател на компанията, която основава на следващата година.

Филис Гарднър, експерт по клинична фармакология в Станфорд, си спомня, че е обсъждала идеята на Холмс за кожен пластир и ѝ е казала, че "няма как да проработи". "Изглеждаше абсолютно уверена в собствената си гениалност. Не се интересуваше от моята експертиза и това беше неприятно.", допълва професорката пред BBC.

Възходът и падението на еднорога

Месеци по-късно Холмс напуска Станфорд и стартира Theranos, като този път измисля очевидно революционен начин за изследване на кръвта с обикновено убождане на пръста.

Едни от най-влиятелните личности в света са очаровани от идеята на младата госпожица и инвестират, без дори да са запознати с документация от типа на одити и финансови отчети. Сред поддръжниците ѝ са министърът на финансите на САЩ Джордж Шулц и медийният магнат Рупърт Мърдок.

"Знаех, че тя има блестяща идея и че е успяла да убеди всички тези инвеститори и учени", казва д-р Джефри Флиър, бивш декан на Харвардския медицински университет, който се среща с Холмс на обяд през 2015 г. "Тя беше самоуверена, но когато ѝ зададох няколко въпроса за технологията, вече не изглеждаше така, сигурна", добавя д-р Флиър. "Звучеше малко странно, но не си тръгнах с мисълта, че е измамница".

В крайна сметка д-р Флиър я кани да се присъедини към Съвета на стипендиантите на Медицинския факултет, за което съжалява, въпреки че Елизабет е отстранена, когато скандалът избухва.

Три съвета от две момчета, които създадоха приложение за 900 млн.долара Единият от тях напуска университета Станфорд, преследвайки идея, в която се влюбва

Измамата започва да се разплита през 2015 г., когато информатор изразява опасения относно водещото устройство за тестване на Theranos - Edison. Wall Street Journal публикува поредица от разобличаващи разследвания, в които се твърди, че резултатите са ненадеждни и че фирмата използва налични в търговската мрежа апарати на други производители за повечето от тестовете си.

Дъжд от съдебни жалби

Съдебните искове започват да валят, а партньорите прекъсват връзките си с компанията през 2016 г, когато американските регулаторни органи забраняват на Холмс да предоставя услуги за кръвни тестове в продължение на две години.

През 2018 г. Theranos е закрита. През март същата година Холмс успява да уреди гражданските обвинения, че е събрала с измама 700 млн. долара от инвеститори.

Три месеца по-късно обаче тя е арестувана и обвинена в измама.

Прокурорите твърдят, че съзнателно е заблуждавала пациентите относно тестовете и е преувеличавала значително резултатите на фирмата пред инвеститорите. Когато скандалът стигна до съдебната зала, наблюдателите обясниха, че е забележително колко твърдо Холмс се е придържала към първоначалната си версия.

От началото на процеса тя живее в Калифорния с партньора си Уилям "Били" Евънс, на 27 години, наследник на Evans Hotel Group. Докато тече съдебния процес, Елизабет Холмс става майка на две деца, родени през 2021 и 2023 г.