Япония бе ударена от невиждана гореща вълна, принуждавайки метеорологическата служба в страната да скъса с традициите и директно да посочи, че времето навън е „опасно за живота“.

Някои търговци обаче се възползваха от високите температури, вадейки тайното си оръжие – 14 разновидности на хартиени вентилатори.

Продуктите са брандирани с логото на Олимпийските игри и се продават в първия официален магазин за сувенири, посветен на предстоящата лятна олимпиада, която ще се проведе в Токио през 2020 г.

Еуфорията от това, че Япония ще домакинства такъв значим спортен форум обаче бе засенчена от рекордните горещини в страната, предава Financial Times.

Медицински лица даже започнаха да обсъждат дали климатът няма да попречи на провеждането на игрите, тъй като високите температури могат да са опасни, както за зрителите, така и за самите атлети, ако горещата вълна се повтори и през 2020 г.

Докато официалният магазин за олимпийски сувенири се радва на висок интерес, съседният търговски обект също не може да се оплаче от лиспса на клиенти.

През последните две седмици продажбите на климатици скачат с 70% спрямо същия период на миналата година, тъй като една от страните с най-възрастно население в света изпитва трудности да се справи с жегата.

През това лято темепратурите в Токио удариха рекордните за града 41.1 градуса по Целзий, което причини кончината на 65 души, вкара в болница на 20 хил. други и направи така, че по улиците на града да кръстосват невиждан брой линейки, откакто спешната медицинска помощ в страната е създадена през 1930-те години на миналия век.

Застаряването на Япония подкопава доходите в странатаКак социалната система подкопава доходите в Япония

Средната температура в страната, измерена чрез 927-те детектора на японската метеорологична агенция, възлиза на 35 градуса по Целзий.

Прогнозите сочат, че жегата ще продължи и през следващата седмица. Поради това предупрежденията към населението преобладават, тъй като ¼ от гражданите на Япония са на възраст над 65 години, или с други думи – са по-уязвими на топлото време.

През последните седмици медиите в страната са пълни с примери за лоша подготовка за топлото време, като например организатори на събитие, които затворили 20 деца в помещение без проветряване, което в крайна сметка ги пратило в болница.

Множеството подобни истории предизвикват гняв в обществото, който се канализира в съвсем основателни притеснения какво ще се случи с Олимпийските игри в Токио през 2020 г.

Още повече, че през 2015 г. плановете за олимпийски стадион се провалиха, а първото лого за събитието получи обвинения за плагиатство.

Редица експерти от различни области надигат глас против решението олимпиадата да се проведе в разгара на лятото, като все повече предполагат, че страната се съобразява с желанията на рекламодателите.

Жителите на Токио знаят, че градът е податлив на високи температури през месец юли, което е една от причините олимпиадата през 1964 г., която отново бе в Токио, да се проведе през октомври.

Но за предстоящите игри Япония кандидатства пред Международния олимпийски комитет с оферта те да се проведат през юли, тъй като „този период осигурява идеален климат за атлетите, така че те да се представят най-добре“.

Но с покачващия се брой на смъртни случай в резултат на жегата тези редове от кандидатурата започват да изглеждат доста нерелевантни.

Големият секс проблем на Япония достигна 67-годишно дъно Японската криза по отношение на раждаемостта не е ново явление

„Понастоящем животът в Токио и Япония е като да си в сауна всеки ден“, казва кметът на града Йорико Коике по време на пресконференция на тема какви мерки да се приложат за справяне с жегата.

В телевизионно интервю Коике бе притисната да обяснява как ще се гарантира сигурността по време на олимпийските игри на фона на юлските жеги.

Температурата в Токио през този месец е неизменно над 30 градуса от 1998 г. насам, като през последната седмица термометърът удря 35.7 градуса вътре в новия олимпийски стадион.

Нейният отговор включваше акцентиране на кърпата, която носи около врата си. „Това може да ви охлади, ако го носите. Аз их използвала неща като това“, посочи кметът на Токио.