Президентът на Франция Еманюел Макрон предложи да се разшири съществуващата коалиция, която се бори с ИД, за да се бори и с палестинската групировка Хамас.

"Ето защо Франция е готова международната коалиция срещу ДАЕШ, в която участваме за нашата операция в Ирак и Сирия, да се бори и срещу Хамас", заяви той по време на брифинг с израелския министър-председател Бенямин Нетаняху, съобщи CNBC.

Държавният глава се позовава на 86-членната Глобална коалиция за победа над ДАЕШ, създадена през септември 2014 г. с цел ликвидиране на ИД и нейната финансова и военна инфраструктура.

"Хамас" е терористична групировка, чиято основна цел е унищожаването на израелската държава", заяви Макрон.

"Предлагам на нашите международни партньори да изградим регионална и международна коалиция, която да се бори срещу терористичната групировка, която заплашва всички нас."

Макрон повтори, че битката срещу Хамас трябва да се води "без милост, но не и без правила", като призова да няма жертви сред цивилното население и да се спазват международните закони, регулиращи воденето на война.

30 френски граждани са загинали при терористичните атаки на Хамас на 7 октомври, а други 9 все още са в неизвестност или са държани като заложници от палестинската войнствена групировка, съобщи Макрон в социалните мрежи по време на посещението си в Израел.

"Свързани сме с Израел чрез скръбта. В Тел Авив, заедно с техните семейства, изразих солидарността на нацията", написа още френският лидер. Той пристигна в Израел днес, като преди да разговаря с Нетаняху, проведе среща и с израелския президент Исаак Херцог.

Израел не желае война с Хизбула, но Ливан "ще плати цената", ако двете страни се окажат в такъв конфликт, заяви от своя страна Херцог.

"Следим много внимателно ситуацията с Ливан. Мисля, че Хизбула си играе с огъня... И искам ясно да заявя, че не търсим конфронтация на северната ни граница с никого, съсредоточени сме върху унищожаването на инфраструктурата на Хамас и връщането на нашите граждани у дома, но ако Хизбула ще ни въвлече във война, трябва да е ясно, че Ливан ще плати цената.", категоричен беше той на брифинга пред медиите с Макрон.

В миналото и Хамас, и Хизбула са се ползвали от подкрепата на Иран, който похвали офанзивата на Хамас в началото на октомври, но отрече да е замесен, отбелязва CNBC.

"Не може Ливан да бъде суверенен член на международната общност, гражданите му да носят ливански паспорт, но когато става въпрос за нападение срещу Израел, да не носят отговорност", допълни Херцог.

В сърцето на злото: Откога и защо Хамас иска да унищожи ИзраелОснована през 1987 г, Хамас е акроним на Harakat al-Muqawama al-Islamiya или

Израелските сили за отбрана съобщиха, че са провели мащабна операция, при която са поразили над 400 цели на Хамас през последните 24 часа, според актуализирано съобщение в социалните медии.

Според информацията, целите са включвали въоръжени лица на Хамас, които са организирали ракетен обстрел, оперативна тунелна шахта, позволяваща проникване в Израел през морето, командни центрове и складове с въоръжение.

„Метрото на ГазаПодземната мрежа на организацията е с дължина малко по-малко от половината от тази на метрото в Ню Йорк

Междувременно Агенцията на ООН за палестинските бежанциняма да може да извършва операции за оказване на помощ без доставки на гориво за Ивицата Газа, заяви директорът Томас Уайт.

"Необходимо е в Газа да постъпва гориво, в противен случай операциите за оказване на помощ, доставки на чиста питейна вода, работещи болници - ще приключат в сряда вечер", заяви Уайт в интервю за "Ал Джазира".

"В момента предоставяме гориво, за да работят инсталациите за обезсоляване на питейна вода. То поддържа работата на отделенията за интензивно лечение в болниците, дава ни възможност да разпределяме помощта.

Първите камиони с хуманитарна помощ започнаха да влизат в Газа от ЕгипетПо данни на ООН са необходими 100 камиона с хуманитарни доставки на ден

Реалността е такава, че дори ако в Газа влезе конвой, ако нямаме гориво за камионите, няма да можем да го вземем", добави той, като отбеляза, че от уикенда насам през границата на Ивицата Газа не е преминало никакво гориво, въпреки че през граничния пункт Рафа от Египет преминават доставки на хуманитарна помощ.

В понеделник агенцията на ООН, която осигурява подслон и разпределя помощи за палестинците в обсадената Ивица Газа, съобщи, че 35 нейни служители са били убити от началото на конфликта между Израел и Хамас.