Картината на Пабло Пикасо "Femme à la montre" („Жена с часовник“) от 1932 г. беше продадена за 139 млн. долара на търг на Sotheby's в Ню Йорк.

Това я прави най-скъпото произведение на изкуството, продадено в света на търг за тази година, отбелязва Reuters.

Анонимен купувач успява да наддаде двама други участници в търга за картината.

Femme à la montre е портрет на любовницата на художника Мари-Терез Валтер, седнала на трон, нарисуван пред син фон.

Присъствието на ръчния часовник в заглавието, както и в картината, е мотив, който се среща и в други творби на Пикасо, посветени на съпругата му, руско-украинската балерина Олга Хохлова.

Шедьоври на Пабло Пикасо бяха продадени за 110 млн. долараПроизведенията, които са собственост на MGM Resorts, бяха изложени в Ресторант Пикасо в хотел Bellagio в продължение на над 20 г.

Увековечената дама Мари-Терез Валтер, е едва 17-годишна, когато за първи път се среща с 45-годишния Пикасо в Париж.

Последвалият им таен романс, въпреки продължаващия брак на Пикасо с Хохлова, дава началото на поредица от произведения на изкуството с облика на Валтер, включително картината от 1932 г. "Femme nue couchée" (Легнала гола жена), за която на търг през 2022 г. са платени 67,5 млн. долара.

Портрет на Мерилин Монро на Анди Уорхол се продаде за рекордните $195 млнТова е най-високата сума, плащана някога за американска творба на изкуството и за творба на изкуството от 20-и век

Tate Modern информира за създаването на Femme à la montre, като твърди че то бележи ключов момент в прочутата кариера на Пикасо.

На 50-годишна възраст той вече е постигнал световна слава. Въпреки това, през 1932 г. удвоява усилията си, за да заглуши критиците, които се питат дали е залязващ художник от миналото или визионер на бъдещето.

Продажбата на картината тази година служи и като показател за доброто състояние на пазара на изкуство през есенния сезон на търговете в Ню Йорк.

Продава се вила, по чиито стени е рисувал ПикасоПрез лятото на 1924 г. той обособява гаража на къщата като студио и споменава този факт в дневниците си

Творбата е част от по-голяма продажба на стойност 400 млн. долара за колекцията на филантропа Емили Фишър Ландау, която притежавала картината от 1968 г. и я изложила в апартамента си в Манхатън, допълва Reuters.

Цената от 139 млн. долара превръща Femme à la montre във втората най-скъпа картина на Пикасо, продавана някога на търг, след Les femmes d'Alger (Жените на Алжир), която достигна 179,3 млн. долара в Британската аукционна къща Christie's през 2015 г., отбелязва The New York Times.