Не всеки ден вратите на самолетите се отварят спонтанно по време на полет. Точно това се случи с Boeing 737 Max 9, който Alaska Airlines приземи аварийно в Портланд, Орегон.

Чудесата не спират до тук.

В публикация в X потребителят Seanathan Bates документира как е намерил iPhone край пътя, който се оказва собственост на пътник от полета на Alaska Airlines и изглежда е оцелял при падане от 5000 метра, като освен това е "напълно непокътнат".

Както Бейтс добавя по-късно, има някои нюанси в това колко точно здраво е било устройството, но "екранът нямаше никакви повреди".

В имейл до TechCrunch Националният съвет за безопасност на транспорта на САЩ потвърди, че не само едно устройство, а "два мобилни телефона от полета" са били възстановени и предадени на авиолинията. Най-поразителната подробност е, че "и двата телефона са напълно функциониращи".

Как е възможно един смартфон да оцелее при такова масивно падане, след като наоколо се разхождат хора с разбити екрани от много по-малки инциденти?

Много потребители реагираха на публикацията в X оцелелия iPhone, като се oплакаха, че техните устройства са се счупили след падане само от няколко метра.

Но докато много от нас са изумени, експертите не са.

Boeing призна, че нейни грешки са довели до инцидента с Alaska Airlines От компанията призовават да не се спекулира с причините за проблемите със 737 MAX 9

Това е сложен казус

Един от тези експерти е Рет Алън, доцент по физика и блогър, който също така поддържа канал в YouTube - Dot Physics. Ето първата част от неговото обяснение пред TechCrunch:

“Възможно е телефонът ви да се счупи, ако го изпуснете от 3 метра, но не и от 1 000 метра. Защо? Защото ударите са сложни. Да предположим, че изпуснете телефона си от масата и той се приземи върху нещо твърдо. Тъй като твърдите неща не "поддават" по време на сблъсъка, ще има много кратко време на удара. Краткото време ще изисква по-голяма сила, за да го спре. Именно тази по-голяма сила може да накара телефона да се счупи.

Представете си, че изпускате телефона си от джоба и той се приземява върху малка скала. Сега силата на въздействието ще бъде голяма, а площта на удара е много малка. Това означава, че налягането ще бъде голямо (налягане = сила / площ). Това е различно от това телефонът да се приземи върху равна повърхност с по-голяма площ на удара.”

Тъй като iFixIt е известен със своите ръководства за ремонт, главният изпълнителен директор Кайл Уинс също знае едно-две неща за счупените устройства. Така че той не само не е изненадан, че летящият iPhone се е отървал невредим, но и знае, че това не е първият случай.

"Не бих казал, че това е нещо невероятно."

Уинс казва същото като Алън по отношение на ударите. "Изглежда, че iPhone-ът се е приземил върху пръст, а не върху бетон, което със сигурност е помогнало много." Но и двамата посочват и друг фактор: крайната скорост.

Меко кацане: Лесно ли е да приземите самолет без да сте пилотНад 50% от мъжете в проучване по темата, смятат, че могат да се справят

Две сили, един телефон

"Крайната скорост на iPhone е по-ниска, отколкото си мислите. Съпротивлението на въздуха ограничава максималната скорост, така че не е задължително той да се движи по-бързо, падайки от 5000 метра, отколкото от 500", казва Уинс.

“Когато телефонът пада на по-голямо разстояние, върху него действат две сили. Гравитационната сила дърпа надолу, а има и сила на съпротивление на въздуха, която го избутва нагоре. Това въздушно съпротивление се увеличава, когато смартфонът се движи по-бързо във въздуха. Така че в определен момент тези две сили (гравитацията и съпротивлението на въздуха) ще се уравновесят и той ще спре да увеличава скоростта си - по този начин ще се движи с постоянна скорост”, казва Алън.

Изводът от това е, че след като телефонът достигне крайната скорост, няма значение от каква височина е паднал.

Това ни връща към причината, поради която екранът понякога се счупва след падане, а понякога не. Комбинацията от крайната скорост и повърхността, върху която се е приземил, определя дали телефонът ще се счупи, или не. Много повече от височината.