От началото на кризата много икономисти влязоха в ролята на пророци по въпроса кога може да очакваме края й. Eco89 сондира основните позиции, за да проследи оптимистичните и песимистични варианти.

Оптимистите: До края на тази година най-лошото ще бъде преодоляно

Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР) се оказа най-големият оптимист за световната икономика, прогнозирайки съвземането й още към края на 2009 г. Попитан за тази хипотеза, генералният секретар на организацията Анхел Гурия заяви: „Бих казал да. Въпросът за съвземането не означава, че веднага ще имаме силно изразени позитивни данни, а по-скоро, на първо време, световната икономика ще започне да спира да се свива".

Златната среда: 2010-а, но не съвсем

Н 18 март френският министър на икономиката Кристин Лагард предрече съвземане на активността, която ще доведе до ръст на световния брутен вътрешен продукт с 1% през 2010 г. Същевременно тя подчерта, че тази прогноза не е съвсем надеждна: „Тази прогноза е заобиколена от много несигурност, свързана с международната среда".

Икономистът от Международния валутен фонд (МВФ) Оливие Бланшар също не смята, че е възможен ръст преди 2010 г. Той обясни: „Тъй като ръстът ще остане по-малък от нормалния, нивата на безработица ще се повишават и през 2010 г. Едва от 2011 г. може да отчетем спад на броя на безработните в света".

Прогнозите на МВФ засега варират изключително за отделните страни. Според организацията Япония ще отчете ръст на икономиката си през 2010 г. от 1.7%, а САЩ с 0.8% докато в еврозоната няма да има никакви признаци на излизане от кризата.

Председателят на Европейската централна банка Жан-Клод Трише се присъединява към тези, които вярват, че светът е на прав път към съвземане през 2010 г.

Песимистите: Ще минат години, докато икономиката се свъземе

78-годишния щатски милиардер Уорън Бъфет оглави списъка на песимистите с изказването си, че за 78-те си години не е виждал такова ниво на паника и изобщо не е убеден, че икономиката ще успее отново да набере сила за по-малко от пет години.

Антропологът и социолог Пол Джорион, който се нареди сред тези, предсказали ипотечната криза в САЩ, е по-песимистичен и от Бъфет: „Кризата ще бъде много дълга- може би пет, може би петнайсет години. Тя ще е W- образна криза, като втората част на кривата ще бъде по-тежка от първата „.

Джоузеф Щиглиц също е песимист, като предупреждава срещу смесването на понятията за съвземане и край на свободното падане на световната икономика. „Ние просто преминаваме от една екстремна ситуация на свободно падане към дълбока рецесия", заяви той.

Още по темата: