Фондовият пазар даде смесени сигнали в петък
Ако петъкът може да бъде ориентир за това как ще продължи търговията през следващата седмица, то той коварно реши да даде объркващи сигнали.
Бенчмарк показателят S&P 500 се покачи с 0.1% до 1 345.02 пункта, а технологичният сектор вдигна Nasdaq-100 Index с 1.1 на сто до най-високото му ниво от февруари 2001 г. насам. За сметка на това, с разочароващите си финансови резултати Caterpillar Inc. дръпна надолу Dow Jones Industrial Average с 43.25 пункта, или 0.3%, до 12 681.16 пункта.
Инвеститорите не простиха на най-големия глобален производител на строителна и минна техника трите цента, които не му достигнаха, за да постигне очакваната печалба от 1.75 долара на акция. На фона на огромния брой компании, които успяха да надскочат очакванията на анализаторите за представянето си през второто тримесечие, купувачите са склонни да реагират строго на всеки неуспех.
Акциите на Caterpillar поевтиняха с цели 5.8% до 105.15 долара. Позицията бе една от водещите за 2010 година, но впоследствие печалбите на компанията бяха ударени от ескалиращите разходи за суровини и работна ръка. Земетресението в Япония и залинялото търсене от страна на Китай също натежаха на представянето на гиганта.
В отбора на аутсайдерите влезе и C.R. Bard, чиито книжа се сринаха с 12% до 99.58 долара - най-значимият спад от март 1993 г. насам. Производителят на медицински уреди като катетри и дренажи обяви, че печалбата му за третото тримесечие едва ли ще надвиши 1.61 долара за акция, при средна прогноза на анализаторите от 1.62 долара.
Дяловете от индустриалните предприятия като цяло поевтиняха с едно на сто и това бе най-слабо представилият се сектор от S&P 500. Телекомуникационните дружества, поведени от Verizon Communications Inc., „паднаха" със средно 0.5%.
Гигантът Verizon Communications Inc отсъпи 2.2% от цената на дяловете си, до 36.74 долара, след като обяви резулатите си за тримесечието и назначи нов главен изпълнителен директор. Въпреки че компанията успя да надмине прогнозите за печалбите си, инвеститорите наблегнаха на новината, че Verizon Wireless са активирали едва 2.3 млн. iPhone абонати, докато конкурентът им AT&T Inc. може да се похвали с 3.6 милиона.
Акциите на General Electric Co „паднаха" с 0.6 на сто до 19.04 долара, въпреки оповестеният скок на приходите от 21.6%.
Пазарът обаче не бе лишен от добри новини - на помощ се притече технологичния сектор, като купувачите решиха, че сините чипове от тази индустрия са добра защита срещу евентуален разочароващ икономически ръст. Технологиите отбелязаха средно поскъпване от 1.6% - най-силното представяне от всички индустрии, включени в S&P 500.
Акциите на Advanced Micro Devices Inc. постигнаха най-значимия си скок от ноември 2009 г. насам, като поскъпнаха с 19 на сто до 7.75 долара. Вторият по големина производител на процесори за персонални компютри повиши прогнозите си за продажбите за третото тримесечие, обосновавайки се с нови поръчки за чипове.
Производителят на флаш памети SanDisk Corp. се присъедини към възхода, като добави 9.6% към стойността на книжата си, които затвориха на 45.57 долара.
Дяловете от Skyworks Solutions Inc. се покачиха с 19% до 26.98 долара, след като компанията обяви, че приходите й за последното тримесечие на годината вероятно ще достигнат 400 млн. долара, при средна оценка на анализаторите от 371.3 млн. долара.
Бенчмарк показателят Dow Jones Industrial Average, който пострада от разочароващото представяне на Caterpillar, бе спасен от по-значителен ръст от McDonald's Corp. Веригата за бързо хранене регистрира 2.3 процентно поскъпване на акциите си до 88.56 долара, след като обяви покачване на печалбите за тримесечието от 15 на сто.
На каквито и бляскави финансови отчети да станем свидетели през идващата седмица обаче, те няма да успеят да подобрят настроението на инвеститорите, ако дрязгите между републиканци и демократи във Вашингтон продължат.
В петък Барак Обама заяви, че е готов да вземе някои „трудни решения", за да постигне договорка по пакета за намаляване на дефицита и да избегне опасността САЩ да обявят фалит. Демократите обаче го предупредиха да не прекалява с отстъпките.
На повечето анализатори им е трудно да повярват до момента, че политиците ще рискуват с лека ръка да предизвикат финансовия Армагедон, който ще настъпи, ако на 2-ри август не бъдат извършени плащанията по щатските държавни ценни книжа. Вярата, че здравият разум ще наделее обаче се пропука в петък. Председателят на Камарата на представителите Джон Бьонер заяви, че е прекратил преговорите с Обама. Според него, те са безплодни, защото президентът продължавал да настоява за увеличение на данъците.
Източник: Глобал Маркетс