Рекордна доходност по 10-годишните испански облигации
Испания продаде нов 10-годишен дълг в размер на 3.56 млрд. евро с лихва от почти 7%, което е най-високата изисквана от инвеститорите доходност за този род дългови книжа от създаването на еврото.
От централната банка на страната обявиха, че облигациите с падеж януари 2022 година са били пласирани при лихва от 6.975%, на фона на 6.69% за подобни книжа търгувани на вторичния пазар преди аукциона.
Тези, изтичащи през април 2021 година, пък бяха с доход от 5.433 при аукциона, проведен през изминалия месец. От банката бяха поставили максимално планиран обем за продажба на дълг в размер на 4 млрд. евро.
„Напрежението около Испания нараства, макар и положението да е все още стабилно“, коментира Лоурънс Бооне, главен икономист в лондонското звено на инвестиционната банка Bank of America Merrill Lynch, цитиран от Bloomberg.“Постигнатият резултат не е задължително свързан със ситуацията в Испания, а по-скоро е отражение на липсата на решение за дълговата криза в Еврозоната“.
Растящите лихви по държавните облигации на страните от Холандия до Финландия са следствие от липсата на решение за дълговата криза в Еврозоната, стартирала от Гърция и прехвърлила се върху Италия и останалите затруднени страни.
Търсенето на испански дълг е било 1.54 пъти предлагания, в сравнение с търсене от 1.76 пъти предложения на аукциона през ноември. Това е и най-ниското търсене от 2008-ма година насам, според данни на Bloomberg.