Какви съвети дават милиардерите на младите хора
Този месец студентите в САЩ и други части на света получават дипломите си и ще започнат своята кариера.
В САЩ е обичайно големи университети да канят известни личности – най-често бизнесмени и милиардери, за да изнесат реч пред завършващите.
Много мъдри думи сме чули през годините в подобни речи.
Списание „Форбс“ подбра някои от най-интересни съвети, които милиардери са давали по време на реч пред дипломиращи се студенти:
Стив Джобс: Живейте всеки ден все едно ви е последен
Из речта на Джобс в Станфорд през 2005 г.:
Когато бях на 17 години прочетох един цитат. Беше нещо като „Ако живеете всеки ден така, все едно ви е последен, един ден ще бъдете прави.“ Това много ме впечатли и в последните 33 години, които изминаха от тогава аз всеки ден се поглеждам в огледалото сутрин и си казвам, „Ако днес бе последният ден в живота ми, дали щях да искам да правя, това, което ще правя днес?“ И когато отговорът е бил „Не“, съм знаел, че трябва да променя нещо в живота си.
Бил Гейтс: От тези, които получават много, се и очаква много
Из реч, изнесена в Харвард през 2007 г.:
Майка ми, която бе много горда, когато бях приет тук, непрекъснато ме притискаше да постигам повече от другите. Няколко дни преди сватбата ми, тя покани гости, на които прочете писмо, което е написала на Мелинда. По това време майка ми бе вече много болна от рак, но не искаше да пропусне още една възможност да даде съвет. Писмото завършваше с думите „От тези, които получават много, се и очаква много.“
Опра Уинфри: Всички имаме нужда от промяна от време на време
Из реч в Duke University през 2009 г.
Хората обичат да променят външния си вид, защото резултатите могат да бъдат великолепни. На мен това ми харесва, защото се променя не само външния вид на човека, а и това как възприема себе си. Спомням си един човек с огромна брада. Изглеждаше все едно се крие зад нея. Когато го подстригахме и обръснахме, той видя себе си за пръв път от много време и каза: Чувствам се отново жив.“ Промяната го накара да се види по начин, който той бе забравил. Ние всички от време на време имаме нужда от промяна.
Майкъл Дел: Никога не бъдете най-умния човек в стаята
Из реч, изнесена пред Университета в Тексас през 2003 г.
Гледайте никога да не сте най-умният в стаята. А ако сте, ви съветвам да поканите по-умни... или да смените стаята. Това се нарича нетуъркинг, а в работна среда – тиймбилдинг. В живота се нарича семейство, приятели, общество. Ние всички сме дар един за друг и моят опит като лидер ми е показал отново и отново, че най-хубавите моменти идват от връзките ми с други хора.
Майкъл Блумбърг: Не бъдете отчаяни прекалено дълго време
Из реч в Tufts University през 2007
Моята първа работа, след като завърших училище бе на Уолстрийт и останах там още 15 години. Беше страхотно – забавлявах се, шефовете ме хвалеха. Всички ме обичаха до деня, в който ме уволниха. Но аз останах оптимист – защото за мен щастието винаги е било да се бориш. Така че на следващия ден, след като бях уволнен – и имам предвид буквално на следващия ден, аз стартирах моя компания.
Джей Кей Роулинг: Неуспехът може да бъде трамплин към успеха
Из реч в Харвард, 2008 г.
Защо говоря за добрите страни на неуспеха? Защото неуспехът за мен бе начин да се отърся от маловажните неща. Престанах да мисля, че съм нещо, което не съм и насочих енергията си към единственото, което имаше значение за мен. Ако бях успяла в друга област, може би никога нямаше да се съсредоточа над тази, към която наистина мисля, че принадлежа. Чувствах се свободна, защото ми се беше случило това, от което най-много се страхувах, а все още бях жива, все още имах чудесна дъщеря, пишеща машина и една голяма идея. Така, дъното за мен се превърна в основа, върху която да построя отново живота си.
Джеф Безос: Да получиш дар е лесно, да направиш избор е трудно
Из реч в Принстън през 2010 г.
Ще направя едно смело предсказание. Когато сте на 80 години и в един тих момент, се замислите за живота си ,,най-ярко ще ви се представят моментите, в които е трябвало да направите избор. Ние сме това, което избираме. Построете си красива история.
Марк Закърбърг: Най-лесно е, ако правите нещо, което обичате
Из реч пред Belle Haven Community School in Menlo Park през 2011 г.
Когато вечеряте и ви се падне да изядете най-ужасния зеленчук, може да се насилите да го изядете. Но ако играете игра, дори и да е много трудна, няма да има нужда да се насилвате, ще искате да я изкарате до края. Когато правите нещо, което обичате, е много по-лесно.
Стив Балмър: Не е важно да имате страст, а упорство
Из реч пред University of Southern California през 2011 г.
Страстта ви кара да заобичате нещо. Упорството ви кара да останете с него до края. Много компании фалират. Дори, ако погледнете историята на Microsoft, Apple, Google, Facebook, ще видите, че и те са имали много неуспехи. Опитвате нещо ново – не успявате. Това до колко ще бъдете упорит и до колко ще бъдете оптимист, ще определи успеха или неуспеха ви.
Лари Пейдж: Преследвайте големи цел, там има малко съперници
Мисля, че когато имаш много големи идеи, е по-лесно да постигнеш успех. Може да ви се струва невероятно, но мисля, че там има по-малко конкуренция. Има толкова малко луди хора, че имам чувството, че ги познавам по имена. Хората обичат да се движат на стадо един до друг. Най-добрите тръгват след големите неща. Така бе създаден Google.
Ерик Шмид: Не следвайте план
Из реч пред Carnegie Mellon University през 2009 г.
Не се занимавайте с планове, не ги слушайте тези съвети. Всичко се свежда до възможностите и до това да си изиграете картите. Успелите хора са уловили някоя възможност, която не са знаели, че ще им се удаде. Не може да планирате иновациите, не може да планирате изобретенията. Например, пейсмейкърт е съществувал от 70 години преди да бъде поставен на човек. И така, един ден го поставят на един нещастен човек и той е жив. Но той нямаше да е жив, ако преди много години, някой друг не беше изобретил пейсмейкъра. Никога не знаете.
Ели Броуд: Няма как да успеете, ако сте плахи
Из реч в UCLA School of Arts and Architecture през 2006 г.
Никой никога не е направил 1 млн. долара, като е бил предпазлив и внимателен. Бях на 22 години и току що се бях оженил, когато ми дойде идеята да зарежа ученето и да започна строителен бизнес. Не знаех нищо за строителството. Понякога най-лудите идеи са тези с най-голяма печалба накрая.
Рос Перо: Планирайте за десетилетия
Вашето поколение ще бъде продуктивно в много повече десетилетия, отколкото тези преди вас. Много от вас ще могат да работят и през 80-те и 90-те си години. Съветвам ви да мислите за родината си и за това и вие да дадете нещо на САЩ. През 20-те ви години ви съветвам да пътувате из света. Опознайте и уважавайте гражданите на тази планета. Опознайте себе си, открийте страстите си. После върнете всичко това в родината си.
Из реч за Southern Methodist University през 2006
Тед Търнър: Работете здраво и рекламирайте
Когато ме питат каква е тайната на успеха, казвам „Лягайте рано, ставайте рано, работете здраво и рекламирайте.“
Из реч пред Montana State University-Northern през 2011 г.
Джери Янг: Не позволявайте на новините да ви развалят настроението
Мога да ви уверя, че великите неща са създавани във времена като тези. Yahoo бе създадена по време на икономическото забавяне от 90-те години. Други велики компании, идеи, продукти и дори социални движения са възниквали, когато хората са изоставяли статуквото и са тръгвали след нещо ново. В известен смисъл, това е най-добрият момент да се дипломираш – в момент на създаване на нещо ново.
Из реч в University of Hawaii през 2009 г.