Най-живописните дупки на Земята
На Земята има много уникални места- като тези естествени дупки:
Dean's Blue Hole, Бахамите
В залива, западно от Кларънс, Лонг Айлънд, има дупка, завършва с подводна пещера с морска вода. Дълбочината на Dean's Blue Hole е 202 м, което я прави изключителна: обикновено подобни образувания не надминават дълбочина от 100-110 м.
Bimah, Оман
Тук се пресичат две забележителности: дупката със синьозелена вода се е образувала в кратера на някогашен вулкан. Предполага се, че подводна река е станала причина за срутване на почвите, образувайки една от големите природни забележителности на Оман.
Голямата синя дупка, Белиз
Голямата синя дупка е част от бариерния риф край бреговете на Белиз Тя има кръгла форма, диаметърът й е 300 м, а дълбочината – 120 гм Създала се е на няколко етапа през кватернера (ледниковия период) преди около 1.9 млн. години.
Ик Кил, Мексико
В превод името на това езеро означава „място, където се ражда вятърът“. Водата започва на 26 м под нивото на земята, а дълбочината й е 40 м при диаметър 60 м. За тези, които не се чувстват изкушени да скочат от 26 м направо във водата, има стъпала, които се спускат надолу сред живописната растителност и малките водопади около Ик Кил.
Червено езеро, Хърватия
Карстовото езеро в Хърватия е с дълбочина 287 г.- най-дълбокото в Европа. Известно е с многобройните си пещери и високи скали, издигащи се над 241 м над водата.
Дарваз, Туркменистан
Наричат го вратата на ада и е продукт на природна и човешка дейност взети заедно. През 1971 г. край Дарваз, Туркенистан геолози се натъкват на подземна пещера, пълна с газ. При изследванията земният пласт над пещерата се срутва и се образува огромната дупка, пълна с газ. За да спрат опасните за хора и животни газове, властите ги подпалват. Очаквало се, че пожарът ще спре след няколко дни, но не станало така: кратерът гори непрекъснато- ден и нощ, от 1971 г. до наши дни.
Морнинг Глори, Йелоустоун , САЩ
Тази дупка с дълбочина 7 м се намира в щатския национален парк Йелоустоун и се е образувала от гейзер, изригвал в миналото. Днес тя се е превърнала в горещо езеро, а необичайният цвят на водата е резултат от бактерии, обитаващи водите.