Йената пада, еврото поскъпва
Йената поевтиня спрямо всички 16 основни валути, след като азиатските индекси отбелязаха ръст и стана ясно, че на срещата на централната банка на Япония е било обсъждано въвеждането на по-нататъшни стимули.
Йената поевтиня с 0.1% до 78.43 спрямо долара, както и с 0.2% до 96.80 йени спрямо еврото. Единната валута се повиши с 0.4% спрямо щатската до 1.2332 вчера. Това бе най-голямото й дневно повишнеие от 3 август насам. Новозеландският долар поскъпна с 0.1% спрямо щатския - до 80.97 щатски цента.
„Най-вероятно няма да има промяна на политиката на японската банка, докато те са далеч от инфлационните си цели“, коментира Сача Тиханий, валутен стратег в Scotiabank, цитиран от Bloomberg.
“Пазарните настроения са малко по-добри към настоящия момент, което е свързано с по-малък натиск върху централната банка за предприемане на действия към обезценка на йената“, допълва още специалистът.
Поевтиняването на японската валута спрямо еврото продължи за втори пореден ден, като инвеститорите понижиха търсенето на така наречените „спасителни валути“ и бяха по-склонни за поемане на риск.
По-нататъшно въздействие върху посоката на движение на единната валута ще окажат данните за ръста на БВП на еврозоната, които ще бъдат оповестени днес.
Очакванията на анализаторите са за свиване на икономиката с 0.2% през второто тримесечие, като икономиката на Франция се очаква да се е понижила с 0.1%, а ръстът на Германия да се е забавил до 0.2%.
Йената се понижи с 2.4% през тази година, като е третата най-зле представящата се основна валута. За същия период еврото е поевтиняло с 5.5% и е най-зле представящата се такава.
Петролът прекъсна вчера двудневния си спад на щатските пазари, вследствие на спекулациите за трето седмично понижение на запасите от суровината на най-голямата световна икономика. Фючърсите на суровия петрол с доставка през септември добавиха 1 цент до 92.74 долара за барел късно снощи на щатските пазари.
Цените на соята и царевицата отново се повишиха на международните стокови пазари вчера, добавяйки по 0.6% към стойностите си, предвид на продължаващите опасения за слаба щатска реколта поради сушата там.