Добри новини за SOFIX...
След като в средата на март писахме за притеснителната тенденция на сериозно влошаване на показателите при SOFIX, които го отдаличиха в известна степен от групата на „подценените“ пазари, наблюдаваме положително развитие.
От края на миналата седмица, или само месец по-късно, ключовите финансови съотношения на индекса, за каквите приемаме съотношението цена-печалба (РЕ) и цена-счетоводна стойност (РВ), се понижиха значително.
Или по-конкретно – съотношението цена-печалба се понижи до 5.60 в четвъртък от 7.06 в сряда, съгласно данните на БФБ, докато съотношението цена-счетоводна стойност намаля от 0.85 миналата сряда до 0.76 в четвъртък.
Значителното понижение в показателя цена-печалба от 20% не се е предопределило от спада в нивото на индекса, понижил се едва с 1% в четвъртък, като явно в основата на намалението му стоят повишените печалби на компонентите му.
Това е добра новина за инвеститорите. Едно сравнение сочи, че при подобно съотношение от 5.6, индексът ни е сред най-евтините сред развиващите се пазари, като е изключително близко до това на Русия и близо два пъти по-ниско от подобното на страни като Индия, Турция, Бразилия и др.
Едно сравнение сочи, че индексът е бил с подобно съотношение в началото на май миналата година, но при нива от 300 пункта, или с 25% надолу. Тогава съотношението му цена-счетоводна стойност е било дори по-високо при ниво от 0.78.
Подобрението на финансовите съотношения дава възможност на родните инвеститори да оправдаят инвестициите на родната борса, предвид на по-големия „догонващ потенциал“, който отварят за индекса и компаниите му компоненти.
Дали обаче по-ниското съотношение на коефициента цена-печалба е предопределяло по-доброто представяне на акциите на съответната компания от началото на годината.
* съотношението е изчислено с неконсолидирана печалба
Всеки сам може да си даде отговор на този въпрос въз основа на таблицата по-горе, където сме посочили съотношенията цена-печалба на настоящите компоненти на индекса и представянето в акциите им от началото на годината.
Както се вижда дружествата с най-голям ръст от началото на годината са от групата на Химимпорт, като те се отличават и с относително по-ниски от средните съотношения цена-печалба.