Защо толкова много професионални спортисти фалират?
Всеки път, когато популярен спортист подаде заявление за фалит, се надига цял хор от финансови експерти теоретици, които започват да се чудят как това е могло да се случи и как те са щели да инвестират всичките тези милиони много по-добре.
И докато понякога става въпрос за огромни суми, които повечето хора не могат да изкарат за цял живот, финансовите грешки, които спортистите правят, са доста често срещани и при останалите хора. Разликата е, че спортистите изкарват парите си, преди да са имали възможността да изучат основите на управлението на парите, казва Дъг Доусън от финансовата компания Northwestern Mutual в Хюстън, Тексас.
Доусън вероятно е запознат. Той е играл осем сезона в НФЛ и е видял от първа ръка колко лесно е за младите, богати спортисти да изгубят всичко.
"Проблемът при професионалните спортисти е, че те разполагат с толкова много капитал в ранна възраст, че не разполагат с времето да съзреят дотолкова, че да си кажат: "ОК, може би не трябва да харча всичките тези пари,'" казва Доусън.
Независимо дали човек изкарва 50 000 долара на година или 5 млн. долара, лошото данъчно планиране, прекомерните разходи и други често срещани грешки могат да съсипят финансите ви, казва Доусън. Вижте четири често срещани грешки по отношение на парите, които обикновено създават сериозни проблеми на спортистите и как могат да бъдат избегнат:
1. Прекомерни разходи вместо спестявания
Когато големите чекове идват един след друг, много спортисти трудно се замислят за бъдещето, казва Доусън.
"Трудно е, когато си млад и изкарва много пари, да не си купиш хубава скъпа кола. Трудно е да не плащаш сметките в заведенията на своите роднини и приятели. Трудно е да не подаряваш скъпи подаръци," казва той.
В случая с бившия куотърбек от НФЛ Винс Янг, той прави всички горепосочени грешки. Янг успява да похарчи 26 млн. долара от договора си само за шест години. Той прави екстравагантни покупки, като 120 билета за самолетен полет, за да може да лети сам, и редовно харчи хиляди долари, за да изхранва огромен антураж.
И докато повечето хора не могат да си позволят да харчат пари като Янг, големите харчове са чест проблем за доста домакинства в САЩ, казва Джейсън Ботънфийлд, финансов консултант в Morgan Stanley и бивш професионален бейзболист.
"Повечето хора ще похарчат парите, ако те се застоят в разплащателната им сметка прекалено дълго," казва Ботънфийлд.
За да се избегне това, Ботънфийлд препоръчва част от доходите автоматично да се прехвърлят в спестовни и пенсионни сметки. И докато това количество ще варира, в зависимост от ежедневните нужди на семейството, този автоматичен навик за спестяване означава, че ще са нужни по-малко усилия и воля за натрупването на дългосрочно богатство.
2. Проблеми с данъчните
Задълженията рядко са нещо добро, но както много професионални спортисти са разбрали, още по-лошо е да имаш проблеми с данъчните.
По време на боксовата си кариера легендарният Ивандър Холифийлд е заработил над 250 млн. долара. Въпреки това огромното имение на боксьора наскоро бе иззето, отчасти и заради това, че той дължи над 200 000 долара данъци.
Той обаче далеч не е единственият американец, който има данъчни проблеми. От данъчната служба са изпратили около 708 000 уведомления за запрещение върху имоти на данъкоплатци през 2012 г.
"Наистина не искате да дължите пари на данъчните. Те размахват доста голяма тояга," казва Доусън. "Финансовата дисциплина е от съществено значение във всяка сфера и тя е свързана и с данъчното планиране."
Проблеми, които той често забелязва, са недекларирането на доходи и опити за получаване на прекалено много отчисления. Особено при хората, които имат високи доходи, има много малко данъчни отчисления, които значително могат да намалят размера на данъците и ако някой вярва в противното, е на път да има проблеми.
"Хората успяват някакси да задлъжнеят към данъчните - или се опитват да отписват прекалено много неща като разходи, или пък не декларират доходи," казва Доусън. "А това, очевидно, може да съсипе финансите ви."
3. Погрешна преценка за продължителността на кариерата
Спортистите, които успяват да достигнат до големите първенства, често надценяват продължителността на кариерата си там, казва Доусън.
"Когато си професионален спортист, нагласата ти е, че ще имаш страхотна кариера," казва той. "Не смятам, че професионалните спортисти, като цяло, си позволяват да обмислят вероятността кариерата им да приключи за кратко време."
Дори и велики спортисти си мислят, че могат да поиграят още няколко години, което впоследствие така и не се случва. След като получи контузия на коляното през 2010 г., звездта от НФЛ Терел Оуенс заяви в интервю, че ще се върне в игра до месец.
Оттогава Оуенс обаче не е стъпвал на терена в официален мач, а малко след контузията призна, че има финансови проблеми, сред които и изземане от банката на два негови апартамента в Далас.
Заравянето на глава в пясъка по отношение на продължителността на кариерата обаче не е проблем само на спортистите, смята Доусън. Много хора отлагат спестяванията си за пенсия, а впоследствие кариерата им приключва предсрочно заради уволнение или здравословен проблем.
"Планирам от утре да започна диета от около две години. И така всеки ден се храня постарому. От утре ще започна да се храна правилно,'" казва той. "Смятам, че по същия начин хората подхождат и към спестяванията", казва Доусън.
И докато загубата на високоплатена работа към края на кариерата ви винаги ще е болезнена, ако сте започнали да спестявате по-отрано и сте го правили систематично, впоследствие ще разполагате с повече пари, ако кариерата ви неочаквано приключи.
4. Слагане на всичките яйца в рискова инвестиционна кошница
Спортният хъс е задължителен за професионалните спортисти, но той често работи против тях, когато става въпрос за инвестиции, казва Ботънфийлд.
"Много спортисти идват при мен и ме питат за инвестиции в непублични компании и възможности за дялово инвестиране. Те са чули за случаи, като този с рапъра 50 сент, който е вложил някакви пари във Vitamin Water, а впоследствие получава милиони. Проблемът е, че тези инвестиции носят пари понякога," казва Ботънфийлд. "Това е нещото, което наистина ги привлича, защото те имат спортен хъс и искат да се конкурират."
Подобен пример е бившата звезда на Бостън Селтикс и Маями Хийт от НБА Антоан Уолкър. Той обяви фалит, след като изгуби голяма част от заработените през кариерата му 110 млн. долара. Загубите на Уолкър дойдоха от хазарт и от инвестиции в търговски имоти, чиито цени се сринаха с пукането на балона през 2007 и 2008 г.
За да се избегнат подобни случаи, Ботънфийлд препоръчва избягването на нетрадиционни и рискови инвестиции, както и намирането на доказани финансови консултанти.
Разумна смесица от инвестиции в акции и облигации може да не носи доходност като недвижимите имоти, но в дългосрочен план те носят по-постоянна доходност, казва Ботънфийлд.