Дългосрочен мечи тренд за развиващите се пазари?
Развиващите се пазари в Азия проявяват признаци на стабилизиране в последните дни, но според пазарните наблюдатели разпродажбите са далеч от приключили, като някои дори предупреждават за началото на многогодишен „мечи тренд“.
Ограничаването на стимулите от страна на Фед, което ще се случи рано или късно, най-вероятно ще доведе до отлив на капитали от развиващите се пазари, според анализатора Поул Крейк, цитиран от CNBC.
Инвеститорите ще загубят стимул да държат средствата си на развиващите се пазари пред това да са на развитите с края на стимулите от водещите световни централни банки и постепенното начало на цикъла на повишаване на лихвите на тях, смята още Крейк.
Подобно развитие ще инициира продължаване в тенденцията на отлив на капитали от развиващите се пазари. По-нататъшната слабост на техните валути ще е друг фактор, стимулиращ изтеглянето на инвеститорските капитали.
Свиването на монетарните политики ще повиши и опасенията от запълването на големи дупки в текущите сметки на развиващите се страни, което ще е друг негативен фактор.
„Всичко това ще е токсичен микс за развиващите се пазари в средно- и дългосрочен план“, смята Крейк. „Това е едва началото на нов тренд и най-вероятно ще подължим да ставаме свидетели на доминация на развитите над развиващите се пазари“, допълва специалистът, който не очаква развиващите се пазари да намерят скоро подкрепа.
Все още не са ревизирани в достатъчна степен очакванията за резултатите на компаниите от развиващите се страни. Негативен най-вероятно ще е ръстът на печалбите в Индия, на фона на средните очаквания за ръст от 10 до 15%, според Крейк.