Прилагане на RSI на практика
Техническият индикатор RSI често се използва като контраиндикатор за обръщане на тренда на валутните пазари.
Стойност на индикатора над 70 пункта сочи свръхпокупеност на съответната валутна двойка, докато стойност под 30, показва свръхпродаденост.
И докато на по-краткосрочни графики индикаторът често не е достатъчно акуратен в прогнозиране на обръщане на тренда, или поне началото на корекция, то той е значително по-надежден при използването на по-дългосрочна графика.
Именно такъв е случаят при валутната двойка CHF/JPY. Индексът е при ниво от 75.34 на месечна графика, ниво невиждано от края на 2002 година.
Както се вижда на графиката по-горе, валутната двойка е регистрирала корекция от поне 10% в почти всеки случай, когато индексът RSI се е доближавал или превишавал нивото от 70 пункта.
Или казано по друг начин, силното поскъпване на швейцарския франк спрямо йената може да е добро основание за една по-дълбока корекция при валутната двойка, като потвърждение за това определено имаме от показателя RSI.
Разбира се това не е точен показател, който сочи къде ще спре ръстът, затова трейдърите трябва да са внимателни със стратегията си на скъсяване, предвид наблюдаваните рекордни нива на двойката.
Много по-удачен вариант в случая е влизане след началото на низходящия тренд или със стоп под определено силно ниво на подкрепа. Като такова към настоящия момент можем да определим нивото от 115, което дава сериозна подкрепа и отпор в посока надолу.
* материалът е с аналитичен характер и не е съвет за покупка, или продажба на валута