Доларът близо до тримесечен връх спрямо еврото
Доларът е едва на 0.1% от най-високото си ниво от три месеца насам спрямо еврото, подпомогнат от повишението на лихвите по щатските държавни облигации и очакванията за добри данни за заетостта в САЩ в края на седмицата.
Търсенето на евро бе ограничено преди данните за инфлацията в еврозоната през май, които се очаква да покажат продължаващи проблеми. Ниска инфлация би затвърдила тезата на пазара, че ЕЦБ ще прибегне до допълнителни стимулиращи икономиката мерки на следващото си заседания този месец.
Австралийският долар се повиши, след като централната банка на страната заяви, че ръстът е стабилен и перспективите пред Китай се подобряват. Промишленото производство в Китай потвърди тези изказвания, повишавайки се до четиримесечен връх.
„Доларът ще продължи да зависи от данните за заетостта през тази седмица, както и спекулациите за лихвената политика в САЩ“, коментира Етсуко Ямашита, главен икономист в Sumitomo Mitsui Banking, цитиран от Bloomberg. “Понижението в лихвите на щатските държавни облигации, на което станахме свидетели през май, започва да променя курса си, което е в подкрепа на зелените пари", допълва още анализаторът.
Доларът се търгува без съществена промяна спрямо еврото при ниво от 1.3605. На 29 май щатската валута достигна най-високо ниво спрямо еврото от 1.3586. Щатската валута се разменя при нива от 102.34 йени след поскъпването й от 0.6% вчера.
Доларовият индекс се търгува без съществена промяна, след като вчера достигна най-високото си ниво от 7 април насам.
Заетостта в частния сектор се очаква да се е повишила с 213 000 през май след повишението й от 220 000 месец по-рано, според средните очаквания на анализаторите за утрешните данни на ADP.
Лихвите по 10-годишните облигации са при ниво от 2.52%, след като се повишиха с пет базисни пункта вчера. Те загубиха 17 базисни пункта през май, което бе най-голямото им месечно понижение от януари насам.
Междувременно Фед се очаква да продължи да ограничава обема на обратно изкупуваните облигации при следващите си срещи, които може допълнително да окаже възходящ натиск върху лихвите.
Това е напълно в противовес с очакванията ЕЦБ да прибегне до допълнителни стимули в подкрепа на своята икономика.