ОИСР: Налице са предпоставки за рязка корекция
Слабо възстановяване на щатската икономика, съчетано с липса на ръст в еврозоната, може да означава, че рисковите активи са под сериозна опасност, сочи доклад на ОИСР.
Това е поредната институция, която предупреждава, че световните активи са подложени на риск от изненадваща корекция, като посочва наличието на няколко ключови рискове за пазарите.
Според ОИСР щатската икономика ще се повиши с 2.1% през тази година, което е понижение от прогнозирания през май ръст от 2.6%. За следващата година очакванията са за ръст от 3.1%, или понижение от прогнозата за 3.5%.
Очакванията за ръст за еврозоната също бяха занижени до 0.8% за тази година спрямо тези от май за повишение от 1.2%. За следващата година очакванията са за ръст от 1.1%.
„Възстановяването на еврозоната е разочароващо, особено в най-големите страни като Германия, Франция и Италия. Доверието на потребителите се понижава и това рефлектира върху нивото на дефлацията“, коментират от ОИСР.
Очакваното ограничаване на стимулите от страна на Фед може да доведе до отлив на капитали и резки промени в цените на активите, особено на развиващите се пазари, смятат от организацията.
„Някои от световните фондови пазари отстъпват от наскорошните си върхове, като облигациите на ключови страни са при рекордно ниски нива. В същото време нивата на индексите на волатилност в САЩ и Европа са при предкризисните си нива. Това сочи възможно недооценяване на активите и е сериозна предпоставка за рязка корекция“, се казва още в доклада.
Великобритания е единствената страна, чийто ръст за следващата година бе завишен от ОИСР до 2.8% спрямо очакванията през май за повишение от 2.7%.
Извън Европа и САЩ, Япония най-вероятно ще трябва да предприеме нови стимули, за да компенсира негативния ефект от очакваното по-нататъшно повишение на ДДС в страната, се казва още в доклада.