Как ни се отразява скъпият долар?
Напоследък доста се говори за поскъпването на долара спрямо еврото, респективно лева (поради фиксираността на лева спрямо еврото). От началото на годината единната валута е загубила 5.8% спрямо долара, което е сериозен процент.
Въпросът който вълнува хората, разбира се, е каква ще е посоката на долара спрямо еврото (лева) от тук нататък и как това ще се отрази на ежедневието ни?
И докато малко специалисти се нагърбват да дадат прогноза къде ще е доларът спрямо еврото след година, мнозинството от пазарните участници очакват силата на щатската валута да продължи.
Виж още: Поскъпването на долара едва сега започва?
Причините за тези очаквания са по две направления. На първо място, напълно противоположната парична политика от страна на Фед и ЕЦБ през следващите няколко години (начало на повишение на лихвите от Фед при запазване на стимулираща политика от страна на ЕЦБ), и на второ – очакваното по-слабо представяне на европейската спрямо щатската икономика през тази и следващата година.
Цените на енергийните ресурси и суровините
Едно от най-осезаемите направления на поскъпването на долара спрямо еврото традиционно е по направление на суровините. Те се измерват в долари и в тази насока, поскъпването на щатската валута спрямо еврото прави вноса им относително по-скъп.
За щастие, цените на суровините, и по специално на петрола, регистрираха сериозно понижение от началото на годината - не само компенсиращо, но дори надхвърлящо поскъпването на долара.
Цената на петрола тип брент, например, е загубила 10.2% от стойността си от началото на годината - близо два пъти повече, в сравнение с поскъпването на еврото. За съжаление обаче, цената на бензина у нас е паднала едва с 2.3%.
Индексът, следящ представянето на суровините, регистрира деветмесечен минимум вчера.
Цената на златото обаче е нараснала, макар и минимално, с около 1% от началото на годината. Това, в съчетание с поскъпването на долара спрямо еврото, е направило благородният метал доста по-недостъпен за българите.
Потребителска електроника
Поскъпването на долара спрямо еврото е изключително лоша новина за хората, които желаят да закупят някакъв вид потребителска електроника. Тя се произвежда основно в страните от азиатския регион, чиито валути са обвързани с долара.
Така вносните стоки от страни в Азия са станали по-скъпи за европейските купувачи. Това важи за смартфони, лаптопи, телевизори и други популярни стоки.
Ако смятате, че доларът ще продължи да поскъпва, може би не е лош момент да помислите за отлагани покупки на някои от посочените стоки.
Депозити и кредити
Депозантите в щатски долари определено приветстват поскъпването на щатската валута спрямо еврото. Макар лихвите у нас по депозитите в евро да са по-високи от тези в долари (лихвеният спред достига до 1 процентен пункт), поскъпването на долара спрямо еврото не само е компенсирало, но значително е превишило тази разлика.
Тези, които очакват по-нататъшно поскъпване на щатската валута, най-вероятно сериозно се замислят за един подобен депозит. Те обаче трябва да вземат под внимание, че от поемането на валутен риск може не само да се печели, но и да се губи при поскъпването на еврото спрямо долара.
Лихвеният спред между депозитите в евро и долари най-вероятно ще продължи да се понижава и дори може да стане отрицателен с началото на цикъла на повишаване на лихвите в САЩ догодина.
И обратното, хората, взели кредити в долари, изпитват сериозни неудобства, свързани с поскъпването на щатската валута, което прави вноските им относително по-скъпи, измерени в местна валута. За щастие, доларовите кредити са много малък процент от обема на отпусканите от банките кредити.
Прави българските стоки по-конкурентни
Поскъпването на долара има добро въздействие върху икономиката ни, правейки родните стоки по-конкурентоспособни на международните пазари (където доларът е основна валута).
Туризъм
Скъпият долар затруднява родните туристи, пътуващи към международни дестинации, където доларът е основно средство за разплащане. Той обаче благоприятства родния туризъм, правейки страната ни по-евтина дестинация за международните туристи.
* Материалът е с аналитичен характер и не е съвет за покупка или продажба на валута.