Индикаторите, които ще покажат кога ще започне щатската корекция
Един от основните въпроси в инвеститорите на щатските пазари е дали ще станем свидетели на корекция на щатските индекси или на началото на тотален срив?
През последните 15 години инвеститорите преживяха два сериозни шока – един при пукането на „интернет балона“ през 2000 година и един по време на финансовата криза през 2008 година. Споменът за тези сривове са още пресни и много инвеститори загубиха голяма част от средствата си в тези „мечи цикли“. Затова всички се страхуват това да не се случи за трети път.
Виж още: Бият ли активните фондове пазара по време на спад?
Традиционно фондовият пазар е с цикли, продължаващи между шест и осем години. Настоящият „бичи пазар“ е вече на седем години, като налице са първите тревожни сигнали за бъдещото му представяне.
От една страна опасността е по направление на очакваното повишение на лихвите от страна на Фед, от друга по направление на спад в печалбите на компаниите.
През последните 90 години щатският пазар е носил среден доход за инвеститорите в размер на 7% на година. Разбира се, не всички години са носили еднакъв доход.
Има начин тези доходност от 7% да се повиши значително. Трябва просто да се вадят средства от пазара при началото на „мечи пазари“. И макар това да звучи лесно и логично е много трудно да се определи дали един спад е просто корекция, или началото на мечи пазар.
Държането на 100% в кеш по време на „мечите пазари“ биха инициирали възвращаемост на инвестицията от 635% или средно 31% на година.
Дори и да не успеете съвсем правилно да определите върха и дъното на пазара, пак бихте постигнали много по-добри резултати, ако избягвате да сте на пазара по време на „мечи цикли“.
Има един индикатор, който може да служи относително добре като предвестник на мечия пазар – щатските държавни облигации. Историята сочи, че когато 10-годишните щатски облигации преодолеят краткосрочната си съпротива, обикновено се повишават значително. Това се случва между шест месеца и година преди началото на последните два „мечи пазари“.
Друг показател е достигането на по-ниски върхове от показателя RSI, след като показателят е достигнал стойности на свръхкупеност.
И на последно място не всяко повишение на лихвите от страна на Фед е водило до началото на низходящ тренд, но повечето са били последвани от спад за индексите.