Доларът започна мудно днешната търговия, за разлика от по-доброто представяне на австралийския и новозеландския долар, след обявените вчера от Китай стимули.

Централната банка на Китай вчера обяви, че намалява изискванията за количеството на резервите на банките в поредния си опит да насърчи кредитирането и да се противопостави на забавящия се икономически растеж.

Австралийският долар за кратко докосна близо едномесечен връх от 0.7844 щатски цента, поскъпвайки от около 0.7785 в петък. За последно двойката се търгуваше на ниво от 0.7807.

Новозеландският долар поскъпна до 0.7720, в сравнение с 0.7665 в петък, но ограничи ръста си до 0.7692 след слабите данни за инфлацията.

Предвид факта, че Китай е най-големият експортен пазар за Австралия и Нова Зеландия, обявените стимули вероятно ще подкрепят валутите и на двете страни.

Щатският долар се търгуваше почти без промяна в азиатската сесия днес. Доларовият индекс бе на ниво от 97.424, след като през миналата седмица падна с 1.8%.

Доларът поевтиня минимално спрямо йената до 118.86, докато еврото се опитваше да се задържи над нивото от 1.0800, отстъпвайки от върха от 1.0849, достигнат през миналата седмица.

Гърция все още е потенциален риск за еврото на фона на преговорите на Атина с кредиторите й.

Управителят на Централната банка на Франция заяви, че гръцките банки може скоро да свършат обезпеченията, срещу които получават рефинансиране от ЕЦБ, освен ако Атина не постигне споразумение с ЕС и МВФ за икономически реформи.

По време на азиатската сесия днес не се очакват данни, които да раздвижат пазарите, което оставя фокуса върху акциите след големия спад на Уолстрийт от петък.

Инвеститорите също така ще очакват отчетите на щатските компании тази седмица, за да придобият по-ясна картина за състоянието на щатската икономика, на фона на опасенията, че скъпият долар се отразява на печалбата на някои големи компании.