Валутните опции пред Гърция
Европейските лидери дадоха срок на Гърция до края на уикенда за предложения, които да доведат до сделка, за да се спре банковият колапс в страната.
Ето и какви са валутните опции за Гърция при евентуална липса на общо решение с европейските партньори:
Запазват еврото
Гърците, в крайна сметка, може да решат да „запазят“ еврото, дори и да напуснат еврозоната. Тази опция се практикува в Монако, Андора, Сан Марино и Ватикана. Там се използва еврото като национална валута, въпреки че държавите не са членки на еврозоната.
Европейската комисия позволява на тези страни да секат ограничени суми монети, но нямат право да печатат собствени банкноти. Единствено ЕЦБ е упълномощена.
Гърция обаче най-вероятно ще трябва да прави вноски по дълга си към ЕЦБ, за да получи правото да ползва еврото. ЕЦБ също така ще трябва да реши дали да подкрепи гръцката банкова система при подобен сценарий, според Джейн Фоли, главен валутен стратег в Rabobank.
Въвеждат паралелна валута
Страната може да въведе паралелна валута, без да се отказва от еврото. Тази валута ще се емитира от гръцката централна банка и ще е предназначена за финансиране на бюджетния дефицит на страната.
Тя най-вероятно ще се търгува със съществен дисконт спрямо еврото, което сериозно ще намали покупателната способност на гръцкото население и ще обезцени спестяванията му.
Новата валута ще инициира инфлация, която ще създаде предпоставки за ръст на износа и икономиката в средносрочен план.
Виж още: Геврото спасява Гърция?
Според Роджър Бутъл, изпълнителен директор на Capital Economics, паралелната валута е начин да се покаже, че Гърция може да се справи с проблемите, без да напуска паричния съюз. Така страната може по-лесно да продължи да получава финансова помощ от европейските си партньори.
Връщане на драхмата
Друга опция за Гърция е да възстанови валутата си от преди 2001 година – драхмата, изоставяйки напълно еврото.
„В този случай ще трябва да се деноминират депозитите и задълженията в новата валута... което е лесно да се направи“, според Бутъл.
„Трудното нещо е по отношение на доставката на банкнотите, предвид на това, че ще трябва да се напечатат от нулата“, допълва още специалистът.
„Преминаването към нова валута – независимо от това как ще е нейното име, ще резултира в по-нататъшни фалити“, смята Фоли. „Гърция вече е в забавяне на плащанията по дълга си в размер на близо 1.5 милиарда евро към МВФ“, допълва специалистът.
Новата валута неизбежно ще е значително по-слаба от еврото, което ще увеличи теглото на деноминирания в евро дълг и почти със сигурност страната ще обяви дефолт, смятат пазарните наблюдатели.
„Гърция трябва да е способна да създаде своя собствена валута, обезценката на която е критична за бъдещето на страната“, според Бутъл. „Това е най-добрата опция за страната“.
Валута с фиксираност към еврото
Много страни, включително и нашата, са фиксирали курса на националните си валути към по-стабилна. Възможно е и Гърция да прибегне до Валутен борд и да фиксира новата си валута към еврото.
Това не е особено лесна задача, като се изисква стабилна икономика, която да успее да удържи „спекулативните атаки“, или големи валутни резерви.
За разлика от страната ни, която разполага с достатъчни валутни резерви, за да поддържа стабилен валутен борд, Гърция не разполага с тях, което прави този сценарий трудно постижим.
Дигитална валута
Някои специалисти отправиха предложения Гърция да въведе дигитална валута, като биткойна например, избягвайки негативите на „книжните пари“.
И макар да изглежда малко вероятно правителството на Гърция да въведе електронна валута като официална, то ползването на биткойн в Гърция може да стане доста масово, според Гарик Хилман, икономист-историк в London School of Economics.
„Много е възможно гърците да нямат доверие на новата драхма и да прибягнат към алтернативни валути“, смята Хилман.
Налице е и много скептицизъм по отношение на този вариант, на фона на традиционно свикналите с кеша гърци.
Стоково разплащане
Старата школа може да се върне и в Гърция да стане особено популярно разплащанията да се извършват със стоки, като цигари например, смятат някои пазарни наблюдатели. Спекулата в страната ще процъфти отново.